Magyarországon tombol a sajtószabadság

Föld S. Péter 2023. március 15. 07:20 2023. márc. 15. 07:20

Magyarország ma lényegesen szabadabb, mint a nyugat-európai országok, és erre a médiaviszonyok egyértelmű bizonyítékot jelentenek. Ezt a gondolatot osztotta meg a közönséggel Gulyás Gergely kancelláriaminiszter az Igazságháborúk II. című konferencián. Szerinte Magyarországon a sajtószabadság nem kérdőjelezhető meg, mindenki a saját meggyőződésének megfelelően írhat, és egy-egy vélemény miatt senkit nem lehet megbélyegezni.

A miniszter tehát elégedett a média magyarországi állapotával, ami nyilván rímel arra, amit Orbán Viktor mondott 2018 őszén az Európai Parlamentben, a Sargentini-jelentés vitájában. A miniszterelnök azóta elhíresült felszólalásában a többi között azt közölte a nyilvánossággal, hogy „mi sohasem vetemednénk arra, hogy elhallgatassuk azokat, akiknek más a véleményük, mint nekünk”.

A Fidesz akkor már túl volt a Népszabadság bezárásán, az Origo áthangolásán, valamint a politikától független, hirdetésekből élő Metropol megszüntetésén. (Ez a piaci alapon működő tisztességes újság nem tévesztendő össze a ma ugyanezen a néven megjelenő, kormánypropagandát szajkózó sajtótermékkel.)

Ami azt illeti, a miniszterelnök szavai bizonyos sajtótermékekre valóban érvényesek. A közmédiában dolgozók és a Fideszhez közeli sajtómunkások ugyanis bátran megírhatják a véleményüket, a kormány szemébe vághatják, hogy mit gondolnak a világról. Ha például a köztévé valamelyik híradósának az a szilárd meggyőződése, hogy Orbán Viktor a világegyetem valaha volt legjobb miniszterelnöke, nála még nem termett jobb az Univerzumban, akkor nincs az az isten, aki meggátolhatná őt abban, hogy ezt világgá kürtölje. Ugyanígy, ha a Kossuth Rádió valamelyik sajtómunkásának az a véleménye, hogy Magyarország minden más országnál gyorsabban fejlődik, és kizárólag a háborúpárti ellenzék mesterkedései hátráltatják a még a mostaninál is nagyobb jólét kialakulását, akkor nem kell attól tartania, hogy emiatt retorzió érheti.

Ha így nézzük, Magyarországon tényleg szabad a sajtó. Félretéve az iróniát: a magyarországi médiában valóban maradtak még szabad szigetek, ahol a valódi újságírók is megírhatják a cikkeiket. Más kérdés, hogy ezek az újságok, internetes portálok a magyar lakosságnak csak nagyon kis hányadához jutnak el, az ország lakosainak nagy többsége információs karanténban tengődik, kizárólag azt kapja tájékoztatásként, amit a hatalom urai nagy kegyesen odalöknek neki.

Nem véletlen, hogy Orbán és kormánya tagjai, valamint szinte valamennyi fideszes politikus távol tartja magát az igazi újságíróktól. Nem állnak szóba velük, vagy ha néha mégis, akkor lekezelő, pökhendi, cinikus válaszokat adnak. Pedig, az újságíró nem a saját érdeklődésének kielégítésére kérdez, hanem a sokat hivatkozott emberek nevében érdeklődik. Ebből a szempontból tehát sérül a sajtó szabadsága, és március 15-én, amely nemcsak forradalom, hanem a sajtó szabadságának is ünnepe, mindennél fontosabb elmondani, hogy az Orbán Viktor vezette párt, a Fidesz megszállta a magyar sajtót. Kisajátították a tájékoztatást, és még attól sem riadnak vissza, hogy egyes, a kormány számára kínos híreket elhallgassanak, ne adj' isten, hazudjanak az embereknek. 

A Gulyás Gergely szerint szabad magyar sajtó kormánypárti oldala elhallgatta például az emberek elől, hogy 1 millió lakost alapul véve, nálunk haltak meg a legtöbben a Covid-járványban, és azt sem tartották fontosnak az emberek orrára kötni, hogy uniós viszonylatban nálunk a legmagasabb az infláció, vagy teszem azt, hogy orosz barátainktól másoknál drágábban vásároljuk a gázt.

Ezt nevezi Gulyás miniszter a sajtó szabadságának. Lelke rajta, ha ő és párttársai így érzik magukat szabadnak.