Mit is mondott valójában Kollár Kinga az Európai Parlamentben?
Egész pályás letámadást hajtott végre a Fidesz és annak propagandagépezete Kollár Kinga, a Tisza Párt európai parlamenti (EP) képviselője ellen, akit azzal vádolnak, hogy tönkre akarja tenni a magyarokat.
A történet előzménye az EP Költségvetési Ellenőrzési Bizottságának (CONT) hétfői meghallgatása, amelyen Kollár is felszólalt. Ezt a jogállamisági mechanizmus tanulságairól, valamint arról szervezték, hogyan lehetne azt a jövőben hatékonyabbá tenni.
A kormánymédia a videóból kivágott egy részletet, ami szerintük azt bizonyítja, hogy a Tisza Párt képviselői a magyarok ellen dolgoznak.
Az akcióba személyesen Orbán Viktor is beszállt. A miniszterelnök csütörtök este arról posztolt, hogy Kollárnak el kell tűnnie a közéletből.
A tiszás politikus csütörtökön rövid Facebook-posztban reagált a támadásokra. Azt írta, hogy „szinte minden, az Európai Parlamentben tett felszólalásomban azért álltam ki, hogy az uniós pénzek mihamarabb megérkezzenek Magyarországra”.
Magyar Péter pártelnök pedig azt mondta, azért támadják Kollárt, mert „a hatalom fél, Orbán Viktor hülyeségvonatán pedig nincsen fék”.
A 444. megnézte a felvételt, ami alapján elkészítette a kétperces szöveg teljes, magyar nyelvű leiratát. Íme:
„A téma a jogállamisággal kapcsolatos kondicionalitási eljárás hatékonysága. Magyarként azt kell mondanom, hogy nagyon hatásosnak bizonyult a jogállamisági mechanizmus. Mert körülbelül 21 milliárd eurónyi forrást felfüggesztettek, ebből pedig több mint 1 milliárd eurót már el is vesztettek a magyarok.
Ez komolyan befolyásolja a magyar állam működését, mert az állam nem tud költeni az infrastruktúrára, nem tudja támogatni a magyar gazdaságot, és az alapvető szociális szolgáltatásokat sem tudja biztosítani az emberek számára. Csak pár példát hadd hozzak.
A helyreállítási alap forrásaiból 50 kórházat lehetett volna felújítani, de ez nem történt meg. A vasúti hálózat állapota tragikus Magyarországon, egyes vonalakon 170 évvel ezelőtti sebességgel közlekednek a vonatok. Nyugodtan elmondhatjuk, hogy a kondicionalitási szabályozás igenis komoly hatást gyakorolt a magyarok mindennapi életére.
Politikailag viszont nem vagyok ennyire biztos ebben, mert a folyamat elvezetett a társadalom radikális polarizálódásához. Az egyik előttem felszólaló azt mondta, nem volt politikai ellenreakció. Szerintem viszont volt.
Egyrészt a Fidesz és a magyar kormány még mindig visszaél a helyzettel belpolitikai céljai érdekében, és azt állítja, hogy a Bizottság kettős mércén alapuló érveléssel tartja vissza a forrásokat, mert politikailag motivált az ügyben. És ha hagyjuk, hogy a politikai engedmények szerepet kapjanak a folyamatban, azt gondolom, valahogy tényleg politikailag motiváltak lesznek a döntések. És ez végül is elvezet a magyar kormány pozíciójához. A kormány úgy állítja be magát, mint ami folyamatosan a hungarofób brüsszeli vezetőkkel szemben védekezik.
A dolog pozitív oldala, hogy a magyarok romló életszínvonala erősíti az ellenzéket. Én ilyen értelemben nagyon pozitívan tekintek a 2026-os választásra.
A szakértőknek tennék fel még egy kérdést: hogyan tudják az EU pénzügyi érdekeit az EU politikai érdekeivel összhangba hozni? Miközben megőrzik Magyarország uniós integrációját. És milyen aktív lépéseket kellene tennie az EU-nak, hogy fellépjen a kondicionalitási eljárással kapcsolatos hamis információkkal szemben?” – mondta Kollár Kinga.