Németországban nagyon bevált az erkélyes napelem, nálunk mégsem engedik használni
Fontos kérdés, hogy mennyit segíthetne egy magyar családnak az erkélyes napelem, ha engednék beüzemelni?
Nagyon gyorsan terjednek Németországban az erkélyre szerelhető napelemek, amelyek telepítését a helyi önkormányzatok támogatják. Sajnálatos módon Magyarországon gátolja a használatukat az ezzel kapcsolatos szabályozás – írja a G7.
Ezek a napelemek egyszerűen az erkélykorlátra (vagy bárhova máshova, akár a fészer tetejére is) akaszthatók, és csak egy sima konnektorhoz kell a vezetéküket csatlakoztatni. Leginkább arra alkalmasak, hogy amikor napközben süt a nap, a háztartás állandó fogyasztóit (hűtő, hűtőláda, villanybojler, set-top-box, wifi router és hasonlók) közvetlenül táplálják, és ezzel mérséklik a villanyszámlát.
Az erkélyre szerelhető napelem az uniós szabályozás német értelmezése szerint legfeljebb 600 watt kapacitású lehet, de két egyszerű hatósági bejelentés után többnyire szabadon használható. A (német) vevő csak hazaviszi a boltból, bedugja a konnektorba, és működik.
A német piaci felfutásnak egyébként két fő oka van. Egyrészt ezekkel a tipikusan 600-800 euró (243-324 ezer forint) körüli szerkezetekkel a magas rezsi elől menekülnek a lakosok, másrészt az igényeket látva a német városok sorra dolgozzák ki a lakossági támogatási programjaikat.
A magyar jogértelmezés szerint viszont mindez tilos (a portál szerint az unióban eddig egyedülálló módon).
Németországban az erkély napelemmel többnyire a hálózatba táplálják az adott pillanatban éppen el nem használt áramot, ott ez egyelőre nem probléma, szükség esetén a szolgáltatók lecserélik a villanyórát, és még az sem merült fel, hogy ezek a szerkezetek túlterhelnék az ottani hálózatot. Ezek olyan kis kapacitású megoldások, hogy a termelésük jelentős részét amúgy is azonnal elfogyasztja a lakás, akkor is, ha napközben nincs otthon senki. A felhasználók döntő többsége a csúcsot jelentő júliusban összesen általában 80 és 100 kwh közötti mennyiségű áramot termelt meg saját magának. A téli hónapokra körülbelül havi 10-20 kwh látszik reálisnak a november-január közötti időszakban.
A 600 wattos rendszerem egy év alatt 750 kwh áramot ternelt, ebből 650 kwh-t a lakás azonnal el is használt – írja például egy német vásárló, aki ezek szerint egy év alatt mindössze 100 kwh áramot táplált be a közműhálózatba – ami 365 napra tényleg elenyésző mennyiség.
Magyarországon a jelenlegi szabályok szerint évi 2523 kwh a rezsicsökkentett áramár kvótája, eddig az értékig 36 forintba kerül egy kwh áram. Ha egy háztartás belefér ebbe a kvótába, és semmit sem táplál be a közműhálózatba (hiszen az nálunk tilos), akkor neki egy erkély napelemmel átlagosan elérhető lenne körülbelül évi 4-500 kwh spórolás, ami 14-18 ezer forintnak felel meg. Ebből is jól látszik, hogy a rezsicsökkentés pénzügyileg nem ösztönöz a saját energiatermelésre. Ráadásul Magyarországon a betáplálás mellett egyelőre az erkély napelem használata is tiltott.