Rohamléptekkel megyünk visszafelé a szocializmusba, az infláció elleni „harc” ennek egyik példája

NVZS 2025. február 25. 14:00 2025. feb. 25. 14:00

„Ha még nem is jutottunk vissza a szocializmusba, de rohamléptekkel megyünk felé” – ez is eszébe jutott Mellár Tamásnak a miniszterelnök újabb bejelentései kapcsán. Konkrétan arról beszélgettünk a független országgyűlési képviselővel, a Központi Statisztikai Hivatal korábbi elnökével, hogy Orbán Viktor szerint a kereskedelmi láncoknak kell megfékezniük az inflációt, s ha szép szóval nem teszik, akkor majd érteni fognak az erőből: a kormány visszahozza a hatósági árakat. Mindebben a célja állítólag az infláció megfékezése... kérdés, célt érhet-e el ezzel.

Hiába az áttörés a politikában és a gazdaságban, ha nem tudjuk megfékezni az inflációt.  Utasítottam a gazdasági minisztert, hogy állapodjon meg a kereskedelmi láncokkal az áremelkedések megállításáról. Ha szép szóval nem, megy majd hatósági árakkal” – mondta a hétvégén Orbán Viktor. Ez lenne a jövő évi választásra készülődő miniszterelnök egyik válasza az évek óta velünk lévő, mindannyiunkat sújtó, százezrek megélhetését is fenyegető magas drágulási ütemre. Ami januárban ismét meglódult, a 2024 januárjához viszonyított általános 5,5 százalékos, illetve az élelmiszerek esetében 6 százalékos drágulásra több mint egy éve nem volt példa. Ám ami még ennél is riasztóbb: ahogy az alábbi grafikon is mutatja, a felfelé menő trend már szeptember óta tart.

Forrás: KSH

Forrás: KSH

Ezzel együtt, ha meglepetést nem is, de bírálatokat kiváltott Orbán bejelentése, hiszen az ilyen intézkedések – az orbáni 15 évet leszámítva – utoljára a voluntarista, központi irányítású szocializmusra voltak jellemzők. Mindenesetre a fenti két rövidke orbáni mondat kapcsán több kérdés/probléma is felmerül. Mellár Tamás független országgyűlési képviselőt, korábbi KSH-elnököt kerestük meg ez ügyben.

Lehet-e áttörés a gazdaságban az infláció megfékezése nélkül? – először erre voltunk kíváncsiak. Nos, ez az a pont, ahol Mellár szerint Orbánnak igaza van: ugyanis az infláció – kiváltképpen, ha iszonyatosan magas, ha elszabaduló jellegű – nyilván dezorientálja a gazdaságot, ezzel szemben egy jól működő piacgazdaságban az infláció – viszonylag – stabil. Nálunk – s ez most jól látható – hektikusan alakul a ráta, januárban már jelentősen emelkedett, s ezen belül bizonyos árucsoportokban félelmetes ütemben. Mindennek már nem csak gazdasági, hanem társadalmi és jóléti hatásai, következménye is vannak – figyelmeztetett. Fontos lenne lenyomni az inflációt, amiről a kormány persze azt hazudta, hogy megtörtént – jegyezte meg, visszautalva Orbán és gazdasági minisztere, Nagy Márton hangzatos kijelentéseire.

Orbán idézett kijelentése kapcsán az is problémásnak tűnik, hogy – mint fogalmazott – „Utasítottam a gazdasági minisztert, hogy állapodjon meg a kereskedelmi láncokkal az áremelkedések megállításáról.”  A piacgazdaságban ezen múlna az – akár csak az élelmiszernél – infláció alakulása?  Mellár szerint nyilván nagyon voluntarista elképzelés, hogy hatalmi pozícióból, erővel le lehet törni az inflációt, „ez szembemegy a piacgazdasággal és a piaci logikával”. Az árak alakulása ugyanis alapvetően a piaci erőviszonyoktól függ és nem attól, hogy a kormány vagy valaki mit szeretne. „Persze el lehet lehetetleníteni bizonyos kereskedői köröket, a külföldieket, de azzal pont az ellenkező hatást lehet csak elérni, merthogy monopolhelyzet kialakulásához vezet” – magyarázta. Mint emlékeztetett rá: most nagyjából kiegyensúlyozott verseny van a kiskereskedelemben, köszönhetően annak, hogy nagy külföldi áruházláncok is vannak a piacon. 

Vajon a hatósági árak segítenek? Nem inkább csak felhajtják az inflációt a többi terméken, hiszen a kereskedőknek kell a profit? Plusz, a hatósági árak vajon nem vezetnek hiányhoz – ahogy arra több példát is láttunk már? A képviselő szerint ezzel Orbánék nem törődnek, a népszerűség növelésének szándéka hajtja ugyanis a kormányfőt a jövő évi választás előtt, akkor is, amikor ismét a hatósági árak jutottak az eszébe. Ami látszik: a törzsszavazóikat mindenáron meg akarják maguknak menteni, elsősorban nekik szólhat a lépés és az üzenet, hogy „mi megvédünk benneteket, letörjük a komoly inflációt”. Ezzel szemben borítékolható, hogy a helyettesítő termékek gyorsabban fognak drágulni, arról már nem is szólva, hogy ez egy piacellenes lépés, sem a fogyasztókat, sem a termelőket, sem a kereskedőket nem a jó irányba orientálja – fejtegette, megjegyezve, hogy ráadásul hosszú távon nem is tarthatók fenn a hatósági árak. 

Ha Orbán Viktor megkérdezné a szakértőket, ők természetesen elmondhatnák neki, hogy mit kellene tenni az infláció letörése érdekében – de ő ezt nem teszi meg – tette hozzá. „Pedig a recept közismert: csökkenteni kellene az általános forgalmi adót 5 százalékosra, különösen az élelmiszerekét; ki kellene vezetni a 4,5 százalékos kiskereskedelmi adót; korrigálni kellene a hibás tavalyi döntést, miszerint az addig fix jövedéki adókat az inflációval kötik össze; csökkenteni kellene az adókat” – sorolta a szerinte szükséges lépéseket Mellár Tamás. Persze ő is tisztában van azzal, hogy ezek negatív következménnyel járnak a költségvetésre nézve, ám azt a fogyasztási típusú adók helyett a termelési oldal erőteljesebb megadóztatásával, profitadó és vagyonadó kivetésével lehetne korrigálni.

Végül, de nem utolsósorban – Orbán évértékelője, a parlamentben hétfőn elhangzott beszéde, számos húzása, így a mostaniak kapcsán is – az emberben óhatatlanul felmerül a kérdés: mi ez, már szocializmus?  „Ha még nem is az, de rohamléptekkel megyünk felé vissza” – reagált Mellár. De hát az is tipikusan kommunista duma, hogy ha kritika ér minket, az csakis külföldi pénzből, külföldi felbujtásra történhet – mondott még egy példát a rossz irányra a képviselő.

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2024. július 25-i adása itt nézhető meg: