A csontsovány kislány halálára váró keselyű, és egy Pulitzer-díjas fotós tragikus története

HírKlikk 2023. április 9. 11:00 2023. ápr. 9. 11:00

Az 1990-es évek elején a második polgárháború dúlt a Szudáni Köztársaságban, és a háború éhínséget okozott az országban. Több mint egymillió ember szenvedett az élelmiszerhiány miatt, és ezrek haltak éhen ez idő alatt. Kevin Carter 1993-ban sok más fotóriporterrel együtt utazott a szudáni Ayod faluba az ENSZ repülőjén egy élelmiszer-szállítmány kíséretében. Itt készült a világhírűvé vált fotója.

Az egész világon ismertté vált képért Kevin Carter 1994 áprilisában elnyerte az Amerikai Egyesült Államok legrangosabb újságíróinak, fotóriportereinek járó szakmai kitüntetést, a Pulitzer-díjat – olvasható a FEMINA portálon. A kimerült, végletekig elcsigázott kislány szülei egyébként a közelben voltak, csak egy kis időre hagyták magára, míg élelmiszerért mentek a segélyállomásra. Carter ekkor pillantotta meg a háttérben a madarat, óvatosan, körülbelül 10 méterre közelítette meg őket, majd fotózta a jelenetet.

A felvételt elsőként a The New York Times publikálta 1993. március 26-án. A fotó erős indulatokat váltott ki az olvasókból. Már néhány órával a megjelenést követően számos telefonhívást, majd levelet kapott a szerkesztőség, több százezren szerették volna tudni, mi lett a képen szereplő gyermek sorsa.

Valamivel később a New York Times közleményt adott ki, amelyben megnyugtatta az olvasókat afelől, hogy a képen szereplő gyermek eljutott a segélyközpontig, ám hogy ezt követően mi történt vele, azt ők sem tudták.

Kevin Cartert a fotó megjelenését, illetve a Pulitzer-díj elnyerését követően rengeteg támadás érte. Egyesek a képen szereplő keselyűhöz hasonlították őt, és számon kérték rajta, miért nem segített a kislányon. 

Carter később elmondta: azt az utasítást kapta, hogy kerülje a fizikai kontaktust az éhínségben szenvedőkkel, mert betegséget terjeszthetnek. A feladata nem az éhezők közvetlen segítése volt, hanem a világ tájékoztatása arról, hogy milyen embertelen körülmények uralkodnak Szudánban. Ettől függetlenül később többször is kifejezte sajnálatát, amiért nem segített a gyermeken – csak a keselyűt kergette el.

Carternek a Pulitzer-díj elnyerése nem okozott örömet: az őt ért vádak miatt olyan terhek rakódtak rá, amelyeket nem bírt elviselni. 1994. július 27-én, 33 éves korában önkezével vetett véget életének.

Forrás: femina.hu