A Jobbik útja a szélsőjobbtól önmagáig

Föld S. Péter 2023. szeptember 2. 14:40 2023. szept. 2. 14:40

A Jobbik-Konzervatívok önálló politikát és új szövetséget épít, ebbe nem fér bele az együttműködés a baloldali-liberális pártokkal – nyilatkozta a Népszavának a párt elnöke, Gyöngyösi Márton. Nagy és kacskaringós utat járt be a Jobbik, míg végül, két évtized múltán, megváltozott névvel, eljutott oda, ahonnan valamikor elindult.

„Becsületes, rendes, nemzeti érdekek iránt elkötelezett, az élet mélyebb értelmét kereső fiatalokról van szó. Én nagyon kívánom nekik, hogy legyenek sikeresek az életben, és itt a közéleti próbálkozásaikat is siker koronázza.”

„Mindannyian tudjuk, hogy önök nem a saját álláspontjukat képviselik, önök benne ülnek egy nagyvállalkozó zsebében. Önök a Jobbikból, egy nemzeti radikális pártból egy csicskapártot csináltak.”

Két kijelentés, mindkettő Orbán Viktortól. És mindkét minősítés a Jobbikról szól. Az első szöveg 2003-ból, az ellenzékben lévő Fidesz elnökétől származik, a másik mondat Magyarország miniszterelnökének szájából hangzott el a magyar parlamentben, 2017-ben.

Ami tény: a Jobbik-Konzervatívoknak nem hozott sikert a többi ellenzéki párttal való együttműködés. Sok szavazót veszítettek és a 2022-es választáson rosszul szerepeltek. A pártelnök paradoxonként említette, hogy az ideológiájuk jóval közelebb ál a Fideszhez, mint az ellenzéki pártokhoz, ám a mindent ellepő korrupció és a jogállam lábbal tiprása miatt a Fideszt legalább annyira elutasítják, mint például a DK-t.

A Jobbik-Konzervatívok – akkor még Jobbik néven – ugyanabból a polgári körből nőttek ki, amelynek Orbán Viktor is tagja volt. Vona Gábor is a Szövetség a Nemzetért polgári körben bontogatta szárnyait és a jelenlegi miniszterelnököt tekintette tanítómesterének. A Fidesz akkor még kedves kistestvérként nézett a szélsőséges pártra, nem volt baja velük, sőt, Orbán Viktor, ahogyan az a fenti idézetből is kiderül, sok sikert kívánt nekik a jövőben.

A sikert illetően Orbánnak majdnem igaza lett: a Jobbik tábora egyre nőtt és egy időben már a Fideszre is veszélyessé vált. Ettől kezdve, már nem barátként és szövetségesként, hanem vetélytársként és politikai ellenfélként tekintett a Fidesz a Jobbikra. Amikor pedig Vona Gábor – merthogy a Fideszhez hasonlóan, a Jobbik is keresni kezdte helyét a politikai palettán – elkezdett a közép felé araszolni, végleg kitelt az idejük a Fidesznél. Ez volt a „cukiság kampány” időszaka, ami azért vált szükségessé, mert a Fidesz már annyira jobbra tolódott, hogy tőlük jobbra már nem maradt hely.

Vona Gábor a 2018-as választás előtt bejelentette, hogy amennyiben pártja nem nyeri meg a választást, lemond elnöki posztjárók. A Jobbik rosszul szerepelt, a párt elnöke pedig beváltotta az ígéretét. Vonát Jakab Péter váltotta a Jobbik élén, vele pedig folytatódott a többi ellenzéki párttal való együttműködés. Ebből ismét a Fidesz jött ki jól, s 2022-ben újból kétharmadot szereztek a választáson. A párt számára kudarccal végződött választás után távozni kényszerült Jakabot Gyöngyösi Márton váltotta a Jobbik élén. Ekkor változott a név is Jobbik-Konzervatívokra, amely még persze jó ideig Jobbikként fog az emberek tudatában szerepelni. Lényegesebb ennél, hogy Gyöngyösi – 19-re lapot húzva – felmondta az együttműködést a többiekkel. 

Az már most látszik, hogy Gyöngyösi és követői nem egyszerűen nehezített pályán kénytelenek játszani, de gyakorlatilag lehetetlen küldetésre vállalkoznak. Az egykor szélsőséges Jobbik vesztét ugyanis döntően nem az összefogás, hanem az okozta, hogy a Fidesz szinte az összes tematikájukat lenyúlta és a magáévá tette. (Talán egyedül a „cigánybűnözés” nem szerepel a Fidesz repertoárjában.) Mindemellett még ott van a Jobbik alapítói által kreált Mi Hazánk, ami szintén nem könnyíti meg Gyöngyösiék pártjának helyzetét. 

Gyöngyösinek és az immár Jobbik-Konzervatívoknak tehát egyszerre kellene radikálisnak és elfogadhatónak mutatkozni. Miközben, ha máshonnan nem, József Attilától tudjuk, hogy „nem fog a macska egyszerre kint s bent egeret”.

Ez persze legyen a Jobbik-Konzervatívok problémája. Fontosabb kérdés, hogy a kiválásuk rontja-e az összefogásban érdekelt többi ellenzéki párt esélyeit, vagy éppen javítja azt. A felvetés azért is jogos, mert sok baloldali, liberális szavazó épp a Jobbik nem túlzottan dicsőséges múltja miatt maradt távol 2022-ben az urnáktól. Az, hogy őket 2026-ban sikerül-e ismét aktivizálni, és rávenni arra, hogy egy Jobbik-mentes koalícióban megpróbálják leváltani Orbánt és a Fideszt, nem Gyöngyösiék régi-új pártján múlik.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom