Kettecskén a Karmelitában
Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn a Karmelita kolostorban az Új Gazdaságpolitikai Akcióterv 21 intézkedéséről egyeztetett Parragh Lászlóval, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnökével. A megbeszélésen megállapították: a világgazdaság a koronavírus-járvány és a háború következtében megváltozott. Ahhoz, hogy Magyarország ebben a helyzetben is sikeres legyen, új megoldásokra és új gazdaságpolitikai eszközökre van szükség. A gazdasági semlegesség biztosításával nyílik lehetőség arra, hogy 2025-ben elérhető legyen a 3-6 százalék közötti gazdasági növekedés. (…) A tárgyaláson Orbán Viktor kifejtette: sikeresnek és eredményesnek tartja a kormány és a gazdasági kamara vezetésének sok éve tartó együttműködését, és készen áll ennek folytatására. (MTI-2024. október 28.)
Orbán Viktor 18 éves időtartamban (1998-2002, 2010-2024) vezette, illetve vezeti országunkat, Parragh László 2000 óta – egyhuzamban, csaknem negyedszázada – a Magyar Kereskedelmi és Iparamara elnöke. Régi ismeretség, régi kapcsolat, ezért aztán semmi kivetnivaló nincs abban, ha a kormányfő és az MKIK első embere találkozik egymással. Mégis vannak megjegyzéseim:
– Nem olvastam arról, hogy az Új Gazdaságpolitika Akcióterv kapcsán Magyarország miniszterelnöke fogadta a legnagyobb szakszervezeti szövetségek vezetőit, és megvitatta velük a tervezett bérfejlesztési/bérfelzárkóztatási program feltételrendszerét. Persze nem kizárt, hogy Orbán titokban – zárt körben – már mindent le is tárgyalt a munkavállalói érdekképviseletek vezetőivel, csak ezt „elfelejtették” nyilvánosságra hozni. Arról sem kaptam hírt, hogy a miniszterelnök konzultált volna az önkéntes alapon szerveződött vállalkozói szövetségek képviselőivel, ha ez mégis megtörtént, akkor ennek a részleteit sem kötötték az orrunkra.
– Orbán azt állítja, hogy sikeres az együttműködés a kamara és a kormány között. Vélhetően így van, a közölt fotó szerint a két elnök szemmel láthatólag jól el van egymással. De mit ér ez a baráti „összekacsintás", ez a nagy elégedettség, ha a magyar munkavállalók 70 százalékát foglalkoztató kkv-szektor évtizedes távlatban szenved és gyötrődik, az ország versenyképességi mutatója pedig ennek megfelelően rendkívül rossz.
– Parragh nem érdekképviseleti vezető, bár próbál úgy viselkedni. Érdemes felidézni egy korábbi interjújának fontos mondatát: „A kamara támogatná a kata megszüntetését és egy új adónem bevezetését a tanulságok levonásával.” Óhaja azonnal teljesült, a kata-szisztéma likvidálásával egyik napról a másikra több százezer /!/ vállalkozó került bizonytalan és kedvezőtlen helyzetbe. És még valami: a általa emlegetett tanulságok levonása elmaradt.
Az MKIK elnöke egy olyan köztesületet irányít, amelynek hatókörébe – törvényi erővel – bekényszerítették az összes Magyarországon működő ipari, a kereskedelmi és szolgáltató vállalkozást. Parragh László nem a vállalkozók embere, hanem a miniszterelnök tanácsadója, bizalmasa és kurírja, aki az Orbán által rábízott üzeneteket és elvárásokat lelkesen eljuttatja a vállalkozói közösséghez. Ezért aztán a fent említett személyes találkozónak érdemi hatása nincs, mert nem is lehet. Vélhetően Parragh újabb feladatot kapott a kormányfőtől, például azt, hogy magyarázza már el a többszázezer honi kisvállalkozónak, hogy mit többletet hoz a borsodi iparosnak, a baranyai kereskedőnek és a csongrádi fodrásznak az Orbán által kitalált/megálmodott „gazdasági semlegesség?!"