Meghátrált a Főszuverén, mégsem perel a nevére szóló ávós bőrkabát miatt
„Az orosz mintára létrehozott Szuverenitásvédelmi Hivatal ugyanúgy politikai okokból üldözi a magyar állampolgárokat, mint ahogy a rendszerváltás előtt az ÁVÓ (Államvédelmi Hatóság) vagy a Belügyminisztérium hírhedt III/III-as ügyosztálya is tette.” Ezt a szöveget tette fel majdnem egy évvel ezelőtt Keresztény Zoltán civil aktivista a Facebookra, egyúttal meglepte egy ávós bőrkabáttal Lánczi Tamást. Az érintett azonban zokon vette a kéretlen ajándékot és beperelte Keresztényt. A február 20-i bírósági tárgyalás azonban elmaradt, a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője visszalépett a keresettől.
„A jogutód Szuverenitásvédelmi Hivatalnak azonban még mindig nincsen hivatalos címe, se rendszeresített egyenruhája. Ennek ellenére, a napokban megjelent hírek szerint a nyomozásaikat már elkezdték, egyenesen börtönnel fenyegetve a magyarokat. Ezért aztán a hivatal – ezek szerint Home Office-ból dolgozó – elnökének, Lánczi Tamás Elvtársnak az otthoni bejárata elé vittünk egy, a munkájához illő, eredeti ÁVÓ-s bőrkabátot, hogy legyen miben nyomozgatnia” – írta tavaly áprilisban Keresztény a Facebookon.
Az egykori fideszes szavazó Keresztény, aki 2010 után ábrándult ki Orbán Viktor pártjából, feltűnést keltő akcióival már korábban is figyelmeztette a hatalmasokat, hogy nem jó, amit tesznek. Lázár kastélyához például marhavagont vitetett, a saját lábán álló miniszterelnöki vő, Tiborcz István exkluzív klubja elé műlábat, Mészáros Lőrinc villája elé pedig egy páncélszekrényt helyezett el. Orbán Viktort a háza elé tett gyerekkoporsóval szólította meg, amelyben a koporsó felirata szerint – utalva Orbán egykori, Nagy Imre újratemetésén elmondott 1989-es beszédére – a „A magyar fiatalság jövője” fekszik. Ezekből az akciókból nem lett pereskedés, az érintettek olyannyira nem verték nagydobra a nekik adományozott ajándékokat, hogy még az országos sajtó ingerküszöbét sem nagyon érték el az akciók.
Lánczi Tamás, a tavaly február óta működő Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetője, azonban zokon vette a nevére szóló ávós bőrkabátot, mert, mint a bírósághoz benyújtott keresetében írta, szerinte ez „kimeríti mind a rágalmazás, mind pedig a becsületsértés törvényi tényállását”. A jó hírére oly kényes Lánczi azzal érvelt, hogy „mivel az otthona, a közvetlen lakókörnyezete és a járókelők számára tapasztalható módon összefüggésbe hozták a kommunista terror hírhedt képviselőivel, megrágalmazták.”
Hogy a névre szóló ávós bőrkabátnak mi lett a sorsa, nem tudni. Lehet, hogy a főszuverén odaadta valamelyik, nálánál rászorultabb rokonának, barátjának, esetleg egy műgyűjtő ismerősének. Ami biztos, Lánczi nem szorul rá az ily módon kapott adományokra, ha névre szóló ávós bőrkabátra támad gusztusa, akár egy tucatot is vehet magának. Volna miből: a Magyarország szuverenitását védelmező hivatal vezetőjének van mit a tejbe aprítania. Tavaly havi 6 millió forintos fizetéssel kezdte el hivatala kiépítését, de ettől függetlenül is jelentős vagyonnal rendelkezik: legutóbb közzétett vagyonnyilatkozatából tudható, hogy négy lakása van az I. kerületben, egy pedig a XII. kerületben, és öt éve Nagymaroson is vett egy 47 négyzetméteres vadászházat. Erre szokták mondani a sokat hivatkozott magyar emberek, hogy van annak, aki el nem issza.
A fenti szerzések feltehetőleg még nem főszuverénként kötődnek Lánczihoz, ám az már fölöttébb figyelemre méltó, hogy hősünk tavaly februári hivatalba lépése óta mintegy 65 millió forinttal gyarapította a vagyonát, ami a hivatal által felügyelt (megfigyelt, vegzált – megfelelő aláhúzandó) állampolgárok jelentős részéről nem mondható el.
Lánczi nemigen áll szóba a kormánytól független újságírókkal, ezért sokan ezzel is magyarázzák, hogy visszavonta a bírósági keresetét. Magánvádas kereset esetében személyesen lett volna köteles megjelenni a tárgyaláson, ami óhatatlanul azzal járt volna, hogy összefut az őt kérdezni kívánó valódi újságírókkal. Utóbbiaknak megvan az a kellemetlen tulajdonságuk, hogy nem alákérdező mikrofonállványokként dolgoznak, hanem valódi „kérdésekkel provokálják” az interjúalanyt. Feltehetőleg Lánczitól is megkérdezték volna, hogy mitől nőtt egy év alatt 65 millió forinttal a vagyona, de ami még ennél is kínosabb, hogy milyen alapon és mennyi ideig kapott a Sörös-hálózattól havi fél- és egymillió forint közötti fizetést. (A Lánczit ezzel a szerény apanázzsal támogató a Magyar Sörgyártók Szövetsége és a szervezetet alkotó négy nagy sörgyár alkotta lobbiszervezetnek magyar sörgyárak mellett a Heineken és a Carlsberg is tagja.)
Bizonyára mindezektől a kellemetlenségektől kívánta magát megkímélni a magánvádas keresetét visszavonó főszuverén. Tulajdonában marad tehát a névre szóló ávós bőrkabát, amely ily módon nemcsak Magyarország egy dicstelen korszakának lenyomata, hanem talán a Szuverenitásvédelmi Hivatal vezetőjének következő évi vagyonnyilatkozatában is szerepelni fog.