Nyugdíjkatasztrófa
Hetek óta más sem hallok, minthogy minimálbér-emelés és átlagkereset-növelés. A varázsszámok: bruttó 1.000 eurós legkisebb havi munkabér, illetve bruttó havi 1 millió forintos átlagkereset. Szóval akkor az irányszámok helyesen: bruttó havi 400 ezer forint (mai árfolyamon 1.000 euró) és bruttó havi 1 millió forint (mai árfolyamon 2.500 euró). Természetesen értjük/értem, hogy jól hangzanak a szép kerek számok: az ezer és az egymillió valóban fülbemászó. A hatályos Alaptörvény szerint (K. cikk): „Magyarország hivatalos pénzneme a forint.” De, ami még ennél is fontosabb, hogy a munkavállalók és a nyugdíjasok milliói „forintalapon” kapják juttatásaikat és a magyar fizetőeszközben is költik el azt. Érzékeljük, hogy ez a forint/euró zagyvalék olcsó kampánytrükk; ennél azért magasabb színvonalú becsapást érdemlünk.
A fenti számok (tarifák) érdekesek, nyilvánvaló, hogy a magyar dolgozók érdeklődéssel figyelik a napjainkban is folyó bértárgyalásokat. (Csak kiegészítésként: a majdani bruttó 400 ezer forint – mai adószabályok szerint – nettója 266 ezer forint, a bruttó 1 millió forint nettója 665 ezer forint) A tervek szerint ezek az értékek 2027. januárjától érvényesek lehetnek. Szóval a munkavállalóknak vonzó perspektívát kínál az Orbán Viktor-Nagy Márton tandem, de mire számíthatnak a nyugdíjasok az elkövetkező években? Mindenekelőtt nézzük meg, hogy mi történt az elmúlt 13 évben (2011-2023).
– A Pénzügyminisztérium szeptemberi közlése szerint a kormány 2010 óta – nominális értelemben – megduplázta a nyugdíjakat, és a reálértéküket több mint 20 százalékkal javította. Most nincs kedvem az állítás valóságtartalmán morgolódni, de azt azért megállapítom: nem egy „nagy durranás”, ha 13 év alatt 20 százalékkal javult a legelesettebb és legkiszolgáltatottabb korosztály reáljövedelmi pozíciója.
– Érdemes rápillantani a munkabérek alakulására is. Az elmúlt 13 évben a keresetek reálértéke több mint két és félszeresére nőtt, és az ütem jóval meghaladja az 50 százalékot. (Az éves nemzetgazdasági szintű reálkereset a nettó kereset változása és az infláció különbözete.) Na, most nem kell hozzá közgazdasági végzettség, hogy regisztráljuk, hogy a 20 százalékos emelkedés és az 50 százalékos növekedés között óriási a különbség! Természetesen nem vagyok „elájulva” a hazai bérek nagyságától és vásárlóerejétől, de a növekedési sebesség közötti folyamatos és jól érzékelhető differencia az idős nemzedék leszakadását eredményezte. Abszolút értékben nyomornyugdíjakat eredményezett a nyugdíjak eddigi szerény mértékű emelése, a bérekhez viszonyított lemaradást meg a számok valósághűen igazolják. Az öregségi nyugdíjasok száma csaknem 2 millió, a nyugdíjszerű ellátásban részesülőké kb. 400 ezer. Ez az itt élő 9,6 millió magyar 25 százaléka.
– Hetek óta figyelem a kormányfő és a nemzetgazdasági miniszter kommunikációját. Ha az elkövetkező három évben a bruttó minimálbér 12-12-12 százalékkal nő, akkor 2027- re a bruttó érték 374 700,--Ft lesz, a nettója pedig 249.200,--Ft. Játszunk a számokkal: a 2 millió korbetöltött öregségi nyugdíjas medián nyugdíja idén 204.157 forint. (a medián egy adatsor középső értéke, amelynél az ennél kisebb és nagyobb adatok száma azonos.) Esetünkre alkalmazva: 1 millió korbetöltött öregségi nyugdíjasnak nincs 204.157,--Ft nyugdíja a 2024 évben. Az idei minimálbér nettó összege: 177.400,--Ft/hó/fő, tehát a mediánnyugdíj idén több mint huszonhatezer forinttal magasabb, mint a legkisebb havi munkabér nettója (204.157 vs 177.400)
– És most figyeljenek, így fordulhat a kocka a következő években! Megint matek következik. A fentiekben bemutattam a minimálbér kalkulust 12 százalékos évenkénti emeléssel számolva, a végeredmény: nettó 249.200,--Ft/hó/fő. Feltétezem, hogy az elkövetkező három év mindegyikében az infláció 5 százalék alatt marad. A mediánnyugdíj növekedése tehát így alakulhat: 204.157,--Ft x 1,05 x 1,05x 1,05=236.337,--Ft-ra változik. Kimondani is vérfagyasztó, hogy három év múlva a helyi középérték (mediánnyugdíj) kisebb lesz az akkori minimálbérnél, azaz egymillió öregségi nyugdíjas havi juttatása majd nem éri el a minimálbért összegét (236.337 vs 249.200)!!!
Ha hibáztam a számolásban, természetesen jó néven veszem, ha kijavítanak a kedves olvasók (az évi 12 százalékos bérfejlesztési ütem és az évi 5 százalékos nyugdíj-emelés csak általam prognosztizált mérték). De, ha nem vétettem számszaki és elvi hibát, akkor bizony szomorú jövő vár a nyugdíjasokra, hiszen legalább 50 százalékuknak (1 millió embernek) jelentősen leértékelődik a havi juttatása, hiszen a mediánnyugdíj mértéke hamarosan a nettó minimálbér értéke alá süllyed. Erről a szomorú és elfogadhatatlan folyamatról nem beszélnek a kormányzati nagyurak, a kiszolgáltatott nyugdíjasok sorsa ahogy eddig sem, továbbra sem érdekli őket.