Rogán-ügy: az MTI előbb közölte a kormánypárti reagálásokat és csak utána az alaphírt

Föld S. Péter 2025. január 9. 10:20 2025. jan. 9. 10:20

Kedden jelentette be a David Pressman távozó amerikai nagykövet, hogy az amerikai hatóságok korrupciós vádak miatt szankciós listára helyezték Rogán Antalt. Az esetről az MTI sajátos módon tájékoztatta a magyar közvéleményt: előbb Gulyás Gergely kancelláriaminiszter, majd Szijjártó Péter külügyminiszter reagálását idézték, s csak utána tették közzé az eredeti hírt, miszerint Rogánt kitiltották Amerikából, ott lévő vagyonát zárolták, a vele és a hozzá köthető cégekkel történő kereskedést pedig megtiltják. 

Az ellenzéki pártok és a független megszólalók véleményének közlését sem tartotta fontosnak a távirati iroda, így tőlük azt sem tudhattuk meg, hogy Karácsony Gergely főpolgármester mindig szívesen látott vendégnek nevezte a távozó nagykövetet, Gyurcsány Ferenc a DK elnöke pedig arra szólította fel az ideiglenesen Indiában állomásozó Orbán Viktort, hogy azonnal jöjjön haza. Olyan szakértők megszólaltatásától is tartózkodott az elvileg pártoktól független MTI, akik szerint a Rogán elleni szankció azért sem lehetett Pressman bosszúja, mert ez a kitiltás egy hosszú, még az előző Trump-kormányzat idején elkezdődött, hosszú nyomozás eredménye. Volt már olyan, hogy az MTI fordítva ült a lovon, de ez csak az egypártrendszer kezdeti időszakára volt jellemző, később, például a nyolcvanas években ezt a gyakorlatot már szégyenteljesnek érezték és ezért mellőzték.

Az első hírt a Rogán Antallal szembeni amerikai szankcióról kedden délután, 17:04-kor adta ki az MTI. „Gulyás Gergely: a távozó amerikai nagykövet és adminisztráció kisstílű bosszúja Rogán Antal szankciós listára helyezése” címmel. Ebben a többi között azt írták, hogy „A távozó amerikai nagykövet, David Pressman és a demokrata adminisztráció kisstílű bosszújának nevezte a Miniszterelnökséget vezető miniszter azt, hogy Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert szankciós listára helyezte az Egyesült Államok.”

18 perccel később, 17:22-kor Szijjártó Péter külügyminiszter véleményét kürtölte világgá a távirati iroda. A tudósítás „Szijjártó Péter: a Magyarországról dicstelenül távozó amerikai nagykövet személyes bosszúja Rogán Antallal szemben a szankciós listára helyezés” címmel jelent meg. Idézték a külügyminiszter Facebook-oldalán megjelent szövegét, miszerint „Ez a bukott amerikai adminisztráció által Magyarországra küldött, innen azonban sikertelenül és dicstelenül távozó nagykövet személyes bosszúja Rogán Antallal szemben. Azt is kiemelték, hogy Szijjártó szerint „jó, hogy néhány nap múlva már olyan emberek fogják vezetni az Egyesült Államokat, akik barátként és nem ellenségként tekintenek hazánkra".

És csak ezután, este negyed 10 előtt két perccel tudatták a magyar emberekkel, hogy tulajdonképpen miről is van szó. Hogy mire reagált Gulyás és Szijjártó, mi volt az, amitől ennyire kiborultak. Ekkor, 21.13-kor jelent meg ugyanis a „David Pressman: az Egyesült Államok szankciós listára helyezte a magyar Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert” címmel számoltak be arról, mi is történt valójában. „Az Egyesült Államok szankciós listára helyezte a magyar Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető minisztert, Rogán Antalt – jelentette be keddi sajtótájékoztatóján az Egyesült Államok budapesti nagykövete, David Pressman. A nagykövet a döntést azzal indokolta, hogy a magyar miniszter hivatali pozíciójával visszaélve, befolyásolta a gazdasági szektort” – közölte az MTI, valamint azt is, hogy Pressman szerint „Rogán Antal a Magyarországon működő korrupciós rendszernek a fő tervezője, irányítója és haszonélvezője, aki személyes meggazdagodása érdekében élt vissza a hivatali pozíciójával nemcsak a saját, hanem a politikai pártjához lojális más emberek érdekében is".

Másnap, azaz szerdán a kormánypárt több jelesének véleményét is idézte a nemzeti távirati iroda. Innen tudjuk, hogy Lázár János politikai helytartónak nevezte Pressmant, és felszólította, hogy a jövőben kerülje el Magyarországot, Menczer Tamás szerint a távozó amerikai nagykövet Soros helytartója, de idézték az Orbán Viktorral jó kapcsolatot ápoló korábbi amerikai nagykövet, David Cornstein véleményét is, aki szerint „a jelenlegi adminisztráció még az utolsó pillanatban is ellenségesen kezeli Magyarországot”.

S ha ennyi szakmai hiteltelenség nem volna elég, idézték Bryan E. Leib amerikai politikai elemzőt, aki, mint írták, a leköszönő budapesti amerikai nagykövet utódja lehet. Neki az volt a véleménye, hogy „David Pressman, az Egyesült Államok távozó budapesti nagykövete szégyent hozott az amerikai diplomáciára Rogán Antal szankciós listára helyezésével.”

Ami azt illeti, az MTI sem lehet büszke a magyar belpolitikai életben fontos ügy – fogalmazzunk visszafogottan: különös – kezelésére.

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. máj. 25.-i adása itt nézhető meg:



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom