Miután elnyomta az utolsó szálat...

Foglár Noémi 2019. július 15. 10:02 2019. júl. 15. 10:02

…ünnepelje meg, hogy leszokott a dohányzásról! Tudatosítsa magában, hogy sikerült megszabadulnia káros szenvedélyétől, s ezáltal tett az egészségéért.

Minél hamarabb kezd el valaki dohányozni, a nikotin annál több kárt okoz a szervezetében, és annál nehezebben tud majd leszokni. A dohányzás fizikai és lelki függőséget is okoz, így nagyon fontos, hogy ne vegye félvállról a leszokást, és ne halogassa azt, hiszen az egészsége múlik rajta.

A leggyakoribb betegség, amelyet a dohányzás kapcsán említenek, a tüdőrák. Ennek valóban komoly kockázata van, de a füstölésnek még jó néhány más káros következménye is lehet.

Ilyenek például azok a gyulladásos betegségek, amelyeket a dohányban található, artériákat károsító toxinok válthatnak ki. Az obstruktív tüdőbaj is ebbe a kategóriába tartozik, ami olyan gyógyíthatatlan betegség, amely a tüdőt roncsolja, és hosszadalmas szenvedéssel jár. A dohányosok hajlamosabbak elkapni a különféle légzőszervi betegségeket is, hiszen a tüdejük jóval nagyobb igénybevételnek van kitéve, ezáltal kevésbé ellenálló, hamarabb enged a fertőzéseknek.

Cigi nélkül is lehet bírni a stresszt

Manapság szinte mindenki komoly fizikai és szellemi igénybevételnek van kitéve, már-már megszokottnak tekinthető az állandó stressz az életünkben. Ezért sokan vélekednek úgy, hogy dohányzás nélkül elviselhetetlen lenne a feszültség.

Ám ez csak kifogás, mert a valóságban a nikotin egyáltalán nem nyugtatja meg, sokkal inkább felgyorsítja a szervezetünk működését, szaporábbá teszi a szívverést, vagyis erősíti a stressz által kiváltott káros tüneteket. Kedvező hatást attól várhatnánk, ha a cigaretta helyett a sportolást választanánk, mivel az alkalmas arra, hogy levezesse a feszültséget, ráadásul az egészségünk védelmét is szolgálja.

Vessen véget a függőségnek!

Mielőtt eldöntötte, hogy elszívja élete, de legalábbis aktuális életszakasza utolsó cigarettáját, biztosan végiggondolta, hogy milyen előnyökkel fog járni, ha tartja magát elhatározásához. Amellett, hogy fizikai állapota már néhány dohánymentes nap után érezhetően javul, ezáltal várható élettartama nő, nem elhanyagolható szempont az sem, hogy lehelete nem lesz többé kellemetlen, illetve sem haja, sem ruhái nem lesznek többé füstszagúak, így nemdohányzó ismerősei számára befogadhatóbbá válik.

Önmagukban ezek az indokok is annyira súlyosak, hogy elegendő lehet ezekre gondolnia olyankor, amikor a nikotinéhségből eredő dohányzás iránti vágy kezdi hatalmába keríteni, s hatásukra meggyőzheti magát, hogy nem célszerű, sőt nem szabad rágyújtani.

Ön egy egészséges – egyre egészségesebb – személy...

Azonban még ennél is többet segíthet, ha nem önmegtartóztatásként, nem lemondásként éli meg azt, hogy megvonja magától a cigarettát a pozitív változások reményében, hanem kialakít egy új énképet.

Tudatosítsa magában, hogy ön egy egészséges – egyre egészségesebb – személy, akinek az életében már nem kap helyet a dohányzás, akinek már nem befolyásolja az életét a nikotinfüggőség. Ettől függetlenül természetesen elő fog fordulni, hogy kísértést fog érezni a rágyújtásra. Ilyenkor gondoljon arra, hogy bár a szervezete „éhséget” jelez, önt az agya irányítja, ami tudja, hogy nem lenne helyes ezt a bagatell vágyat kielégíteni, hamarosan úgyis elmúlik önmagától.

Ahogy telnek a napok, a nikotin folyamatosan ürül ki szervezetéből, így egyre kevesebbszer fogja égetőnek érezni a vágyat arra, hogy újabb adagot juttasson be belőle szervezetébe. Amíg el nem jut addig, hogy már eszébe sem jut cigarettázni, motiválhatja magát azzal is, hogy önmaga kényeztetésére költi azt a pénzt, amit a leszokásnak köszönhetően megspórol.

Kiváló cél lehet az, hogy néhány hónapon keresztül minden nap perselybe dobja az aznap meg nem vásárolt cigaretta árát, amelyből befizetheti magát egy wellness hétvégére. Biztos lehet benne, hogy az addigra már tiszta és egészséges szervezetének is jót fog tenni.

Forrás: Hírklikk