49 embert már megbüntetett a rendőrség, mert nem volt rajtuk maszk

HírKlikk 2020. szeptember 22. 13:20 2020. szept. 22. 13:20

A külföldről Magyarországra érkezőkre a korábbi 14 napos helyett, 10 napos karantén vár – mondta a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának vezetőhelyettese kedden, online sajtótájékoztatón.

Kiss Róbert alezredes kiemelte: a járványügyi készültségi időszak utazási korlátozásairól szóló kormányrendelet hétfőn hatályba léptetett módosítása értelmében, a Magyarországra személyforgalomban érkező magyar állampolgároknál a korábbi 14 nap helyett, 10 napra rendelik el a hatósági házi karantént vagy a kijelölt karantént.

Hozzátette: a magyar állampolgársággal nem rendelkezők Magyarország területére személyforgalomban kizárólag az illetékes rendőrkapitányság által kiadott engedély birtokában léphetnek be, és velük szemben is tíz napos karantént rendelnek el.

Kiss Róbert tájékoztatása szerint, az elmúlt 24 órában 3062 emberrel szemben rendeltek el hatósági karantént, ebből 774 esetben a határátlépés során alkalmazták az intézkedést.

Jelenleg 25 212 ember van hatósági házi karanténban – mondta.

Ismertette: 1823 ember választotta, hogy a hatóság elektronikusan ellenőrizze, betartja-e a karanténra vonatkozó szabályokat. Felhívta a figyelmet arra, hogy az elektronikus ellenőrzés segítség a hatóságnak, csökkenti a fizikai ellenőrzésekből adódó veszélyforrást, ugyanakkor az adatkezelés ugyanúgy zajlik, mint a személyes ellenőrzésnél.

Hétfőn 22 esetben intézkedtek, mert a tömegközlekedési járműveken utazók nem, vagy nem megfelelően viselték a maszkot. Ugyanezért az üzletekben, bevásárlóközpontokban 27-szer kellett intézkedniük.

Arra az újságírói kérdésre, hogyan intézkednek a rendőrök a szabályokat be nem tartókkal szemben, azt mondta: fokozatosan és folyamatosan ellenőrzik a szabályok betartását, a rendőri intézkedések pedig differenciáltak, helyszíni bírságot, illetve feljelentést csak súlyosabb, vagy ismételt szabályszegésnél alkalmaznak.

Országos tisztifőorvos: az igazolt fertőzöttek között változatlanul a fiatalok vannak többségben

Az igazolt fertőzöttek között változatlanul a 20-29 éves fiatalok vannak túlnyomó többségben, ezért van szükség a szórakozóhelyek bezárására 23 órakor - mondta a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján az országos tisztifőorvos.

Továbbra is a koronavírus közösségi terjedésének megakadályozása a cél - közölte Müller Cecília.

Hozzátette: figyelik azt, hogy kisebb közösségekben - például oktatási intézményekben - terjed-e a járvány, azért, hogy helyben tudják a terjedést megakadályozni.

Beszámolt arról, hogy az igazolt fertőzöttek között változatlanul a 20-29 éves fiatalok vannak túlnyomó többségben, de az alattuk és fölöttük lévő korosztályt is jelentősen érinti a járvány. Ezért továbbra is arra kérik őket, hogy tartsák be a szigorú magatartási szabályokat, mindenhol hordják a maszkot, ahol előírt, illetve szükséges.

Müller Cecília elmondta: az elmúlt 24 órában 633-mal emelkedett az azonosítottan fertőzöttek száma és 8 krónikus beteg meghalt. Az elhunytak közül a legfiatalabb 51 éves, a legidősebb 94 éves volt. Valamennyiüknek volt valamilyen alapbetegsége, illetve több krónikus betegsége: jellemzően szív- és érrendszeri, anyagcsere-betegség.

Az elhunytak száma keddre 694-re emelkedett, 4559-en viszont már meggyógyultak.

Jelenleg 14 246 aktív fertőzöttet tartanak nyilván. Kiemelte: nem mindenki beteg, vannak köztük tünetmentesek is. A járvány kezdete óta elvégzett koronavírus-mintavételek száma már meghaladja a 600 ezret.

A tisztifőorvos kitért arra, hogy hétfőn sokféle hír jelent meg az új eljárásrendről. Azt mondta: számos intézkedés már a júniusban kiadott eljárásrendben is szerepelt.

Ez egy olyan összefoglaló, amely az egészségügyi ellátórendszer, minden hatóság részére valamennyi kérdést, minden a járvány kezdete óta összegyűjtött tudást tartalmaz. Szerepel benne például a háziorvosi ellátási rend, a betegellátási rend. Az egyetlen lényegi változás, hogy 10 napra csökkent a hatósági házi karantén időtartama - közölte.

Müller Cecília kérdésre válaszolva is nyomatékosította: az eljárásrend szerint a háziorvos minden gyanús esetben kérheti a laboratóriumi vizsgálatot. A tisztifőorvos maga is kérte, hogy ezt minden gyanús esetben tegyék is meg a háziorvosok.

Elmondta: a gyanús esetek tesztelése minden esetben térítésmentes. A térítéses mintavételek aránya 3 és 30 százalék között mozog. A Nemzeti Népegészségügyi Központban például 3 százalék körül volt azon vizsgálatok aránya, amelyet jellemzően a külföldről hazatérők kértek a hatósági házi karantén kiváltása céljából.

Azt mondta: személyautóban utazva az idősek a hátsó ülésen, maszkban foglaljanak helyet. Tünetmentes beteg esetében a maszk viselése elegendő védelmet jelent a járműben utazók részére - közölte, kiemelve: tüneteket mutató beteget semmi esetben ne szállítsanak személyautóban.

A kérdések közül több kapcsolódott diákok megfertőződéséhez. Müller Cecília elmondta: kontaktkutatáskor az igazoltan fertőzött diák szoros kontaktjait érintik az intézkedések. A kontaktként otthon tartózkodó diákok családtagjai élhetik életüket.

Ha a kontaktként hatósági házi karanténba került diák a megfigyelés ideje alatt nem mutat tüneteket, akkor 10 nap múlva visszatérhet az iskolába. Ha viszont tüneteket mutat, akkor gyanús esetnek minősül, és az eljárásrend szerint hívni kell a háziorvost - mondta.

A tisztifőorvos azt javasolta, hogy a kötelező lázmérőzéshez az intézmények próbálják több bejáraton beengedni a gyermekeket, hogy ne legyen torlódás.

Célszerű több hőmérővel, több ember bevonásával végezni ezt - mondta Müller Cecília, aki kiemelte: a hőmérés gyorsan megy, két másodpercet vesz igénybe.

Fontosnak tartják, hogy ne a szülő ítélje meg a gyermekek állapotát, hanem orvosi vizsgálattal megerősítve, valóban csak egészséges gyermek térjen vissza a közösségbe.

A betegellátásra vonatkozóan volt kérdés arról, hogy esetleg újra bevonják-e az idős orvosokat, rezidenseket. Erre Müller Cecília azt mondta: mindent megtesznek, hogy az összes beteget el tudják látni. Jelenleg a kijelölt kórházakban zajlik az ellátás, de ha a betegek száma indokolja, ezt a kört kiszélesítik.

Ugyancsak kérdésre elmondta: elegendő PCR-teszt van az országban és a szükséges reagensek is rendelkezésre állnak.

Müller Cecília szólt arról is, hogy a koronavírus-megbetegedésről és kórokozójáról szinte naponta jelennek meg újabb tudományos cikkek.

Most már azt is tudni például, hogy nem az influenzavírushoz hasonló felső- és alsólégúti megbetegedést okoz, hanem a teljes szervezetet igénybe vevő vírusról van szó. Az erek felületén is képes például gyulladást létrehozni. Az is ismert, hogy a betegség lefolyása széles határok között mozog: sok esetben tünetmentesen zajlik, ugyanakkor vannak rendkívül súlyos esetek is - közölte.

A tisztifőorvos azt mondta: gyarapodott a tudás, a tapasztalat. A gyógyítás és a kezelés is sokat változott tavasz óta. Ezzel együtt felhívta a figyelmet, azt senki sem tudja megmondani, hogy ha valaki megfertőződik, nála miként zajlik le a betegség.

"Ezért a legbiztonságosabb, ha nem kapjuk el a fertőzést" - mondta a tisztifőorvos, azt kérve, hogy ennek érdekében tartsák be az összes szabályt.

Müller Cecília kérdésekre válaszolva szólt arról is: több szakirodalomban megjelent, hogy a D-vitamin jelentősen hozzájárulhat a fertőzés leküzdéséhez. Kiemelte: a magyar lakosság D-vitamin bevitele alapesetben is alacsonyabb a kívántnál.

Ezért ilyenkor nyár végén különösen javasolt odafigyelni a D-vitamin bevitelre. Általában napi 2 ezer egységre van szükség. Valakinél viszont ennél többre vagy kevesebbre van szükség, ezért Müller Cecília azt kérte: erről konzultáljanak orvosukkal.

Forrás: MTI