A Fidesz csapdába került, már felejtené a Pride-ügyet, de vannak, akiknek ez nem áll érdekükben

NVZS 2025. július 7. 14:30 2025. júl. 7. 14:30

A Fidesz zsákutcába lavírozta magát: a törvények módosításával, a rendőrségi kommunikációval, és nem utolsósorban Orbán a saját szavaival, megteremtette a terepet ahhoz, hogy többszázezer ember elmenjen az illegálisnak kikiáltott tüntetésre – mondta a Hírklikknek Somogyi Zoltán. A szociológus, politikai elemző szerint a többség ma már leginkább el akarná felejteni az egész ügyet, de vannak szereplők, akiknek ez nem áll érdekükben. Eddig két személy ellen indult nyomozás, Dobrev Klára pedig feljelentette önmagát a Pride-on történt részvétele miatt. Ez már a DK elnökének a története, már nem lehet tőle elvenni, de az politikailag értelmezhető lenne, ha indulna egy olyan népi mozgalom, hogy jelentsék fel magukat a Pride-on részt vett emberek – vélekedett Somogyi, aki hozzátette: ezt „bízzuk a pártok kreatívjaira”.

 „...majd a hatóságok elvégzik a maguk munkáját, a politika ebből maradjon ki” – mondta Orbán Viktor kormányfő a Kossuth Rádióban elhangzott szokásos pénteki – interjúnak mondott, ám valójában a kinyilatkoztatás-műfajhoz tartozó – „szeánszában”.  Ezt a csúsztatást nem először vette elő azóta, hogy június 28-án megtartották minden idők legtöbb embert (nemzetközi számítási módszer szerint 470 ezer embert megmozgató) Budapest Büszkeség (leánynevén Budapest Pride) felvonulást. Ahogy arról a kormányhoz közelálló (sőt!), az Index alapján a Hírklikk is beszámolt róla, a miniszterelnök a „titkos” serege, a Harcosok Klubja zártkörű csoportjának a tagjaival osztotta meg szinte rögtön a Pride után a véleményét, miszerint „Mindenkit tájékoztattunk, a jogszabályokat mindenki ismeri. A többi a hatóságok feladata, a politikának itt már nincs dolga”.

Nos, a főnök által belengetett hatósági feladatvégzés (amire – jegyezzük meg – természetesen a politika adott ukázt) nem is váratott sokáig magára. Egy július 1-én Mohácson (!) magánszemély által Pankotai Lili ellen benyújtott feljelentés nyomán az illetékes rendőrkapitányság Budapestre, az V. kerületi Rendőrkapitányságra irányította az ügyet. A fiatal aktivista ellen a gyülekezési joggal való visszaélés miatt indult szabálysértési eljárás. Erről amúgy Pankotai számolt be elsőként (az már csak hab a tortán, hogy számos neves ügyvéd jelentkezett nála, hogy kész védeni őt – ahogy arról ő maga a KlikkTV Mélyvíz című élő műsorában beszámolt.)

Ki lehet a feljelentő?

Pankotai Lili mohácsi, így lehet, hogy a feljelentő szintén mohácsi, bár a fiatal aktivista szerint nem ismerik egymást. Lecsekkolni ugyan nem tudtuk, de elképzelhető, hogy az őt feljelentő személy, Vincze Erik, ugyanaz a Vincze Erik (vélhetően a Szent Korona munkatársa volt, akkor legalábbis), akiről a Hírklikk öt éve már egy feljelentés kapcsán írt. Akkor is a Pride volt a bögyében, a mandiner.hu felhívására megszületett, New York-i keltezésű feljelentésében a Budapest Pride  honlapján megjelent montázsról azt állította, hogy az nagy nyilvánosság előtt történt bűncselekmény, nevezetesen a Szent Korona meggyalázása. Az mindenesetre sokat elárul, hogy öt éve adatai zárt kezelését kérte...   


Pankotai Lili után következett Karácsony Gergely, akit a Mi Hazánk-os Novák Előd jelentett fel, s erről büszkén be is számolt a közösségi oldalán. A budapesti főpolgármester ellen egyesülési és gyülekezési szabadság megsértése vétségének gyanúja miatt indult nyomozás. Karácsony nem ijedt meg, legutóbb például a Facebookon azon ironizált, hogy „A ’tettes’ nem ismeretlen... És legyen világos: az önkormányzati rendezvényen való részvételért senkit semmiféle joghátrány nem érhet, még ebben a ma létező jogrendben sem. Ha netán mégis megpróbálnák, mindenkit meg fogunk védeni. Ha pedig a szervezőt keresik: hát, jó nyomozást kívánok!” 

Mint tudjuk, három a magyar igazság: és akkor jött harmadikként Dobrev Klára. A DK első embere „önfeljelentett”. Mint a közösségi oldalán július 3.-án írta: „Ma feljelentettem magamat a rendőrségen a Pride-on való részvétel miatt. Súlyosbító körülmény, hogy még másokat is a részvételre buzdítottam. Ha el akarják kezdeni a büntetéseket, akkor kezdem én a sort, nem fogok a mentelmi jogom mögé bújni.

Mit szól a már elindított három nyomozás tényéhez, miért szítja a hatalom tovább is a tüzet, kiváltképpen egy ilyen sikeres Pride után? S mire lehet vajon számítani, mi lesz ezekből, illetve számíthatunk-e eljárásokra a Budapest Pride további résztvevői ellen is? Somogyi Zoltánt kerestük meg.

Nem nagyon tudták volna kikerülni az igazságszolgáltatást, hiszen elméletileg az ő irányukból jött az elképzelés, hogy betiltott a tüntetés, és végig úgy is kommunikálták, élükön Orbánnal, hogy innen kezdve, ez már az igazságszolgáltatás feladata – reagált a szociológus, rámutatva: ha a helyzet ez, akkor pedig elég egyértelmű, hogy kell valamit csinálniuk. Arra azért felhívta a figyelmet, hogy a nyomozás elindítása még nem jelenti azt, hogy lesz is belőle bármi, „szerintem nem is lesz. A végén semmi nem fog történni, mert nem tud történni”.

A rendezőkkel szemben fel lehet ugyan lépni, de nem biztos, hogy a Fidesz számára az politikailag hasznos lenne, sőt – tért ki egy fontos szempontra. Ha bárkivel bármi történne – Pankotai Lilivel, Karácsony Gergellyel stb. –, abban a pillanatban megnőne irántuk a szimpátia, az emberek szolidaritást vállalnának mellettük. „A Fidesz zsákutcába jutott, miután – a törvények módosításával, a rendőrségi kommunikációval és nem utolsósorban Orbán a saját szavaival – megteremtette a terepet ahhoz, hogy többszázezer ember elmenjen az illegális tüntetésre” – fejtegette. 

A Fidesz csapdába került... leginkább el akarná felejteni az egész ügyet, de vannak szereplők, akiknek ez nem áll az érdekükben” – mondta, megjegyezve, mindkét oldalon vannak erre példák. A Mi Hazánk számára ez politikailag hatékony terep, ugyanis a Fidesz elvette az ő témáját, a homofóbiát, s most vissza tudja venni azzal, hogy a kormányfő nem járt el hatékonyan, gyenge ahhoz, hogy a Mi Hazánk értékei megvalósuljanak Magyarországon. Ugyanígy a baloldal, a liberális oldal számára jól jön, hogy képződött egy terep a számára, hiszen Magyar Péter mellett elhalkult a hangjuk. Dobrev Klára lépett is: az önfeljelentése egyértelműen politikai esemény.  A Momentum – mint Somogyi mondandójából kiolvasható – egy más tészta: a párt küzdött – például hidak lezárásával –, hogy szabadon lehessen Budapesten Pride felvonulás, saját sikerként könyvelhették volna el a demonstrációt, ők is önfeljelenthették volna magukat, ám közben bejelentették, hogy nem indulnak el a választáson, ami kudarcos dolog. 

Nem lenne-e ésszerű, hogy Dobrev lépésének az analógiájára valaki(k) önfeljelentő mozgalmat indítanának, „bedugítva” ezzel az eljárások lefolytatását végzők kapacitását? – kérdeztük. Dobrev, mint az első, aki ezt meglépte, elvitte a prímet, innen kezdve ez már az ő története – véli a szociológus. Az pedig, hogy meghekkeljék? Somogyi úgy látja, hogy az politikailag értelmezhető lenne, ha indulna egy olyan népi mozgalom, hogy jelentsék fel magukat a Pride-on részt vett emberek – „ám ezt bízzuk a pártok kreatívjaira”.