A szerb állam is magyar mintára épül

HírKlikk 2023. október 25. 18:34 2023. okt. 25. 18:34

Szerbiának fel kellene végre hagyni a kettős játékkal, ha az európai utat választja. Vállalnia kell, hogy felelősség hárul rá a régió stabilitása ügyében, ám ha erre nem hajlandó, akkor az EU-nak lépnie kell. Úgy áll ugyanis, hogy az ukrajnai háború miatt az unió végre ismét elővette a keleti bővítést. Ez azonban csökkenti a jelentkező államok mozgásterét – írta kommentárjában a tekintélyes Neue Zürcher Zeitung.

Belgrád az utóbbi években illiberális demokráciát alakított ki, élén egy autokrata elnökkel. Már ez kizárja, hogy sima legyen a szerb csatlakozási folyamat. Az országon belül revansista hang dívik, ami persze összefügg az uralmi modellel. Ám emiatt lehetetlen a rendezés Koszovóban, illetve a jó viszony a szomszédokkal. Ezt azonban Brüsszel nem nézheti tovább tétlenül – fogalmaz a svájci konzervatív liberális lap.

A fő gond éppen a politikai modellel van. Vucic a hatalom kiváló technikusa, céltudatosan magyar mintára építi át az államot. Ő képviseli az illiberális demokrácia szerb változatát. Azaz gyenge a hatalmi ágak szétválasztása, erős viszont a végrehajtó hatalom. A sajtó meg lett zabolázva. A legfőbb azonban a kormánypárt körül kialakított kegyencrendszer, amely azt sugallja a többségnek, hogy neki nagyon is jó az elnök uralma.

A hatalom másik pillérét Koszovó adja. A többség nem tud belenyugodni az egykori jugoszláv autonóm tartomány elvesztésébe, bár tudják, hogy nem képesek azt visszakapni. A problémát a propaganda tartja napirenden, megoldás azonban nincs. Maga Vucsics odahaza hazafias nyilatkozatokat tesz, ám a nyugati megbízottakkal szemben tesz engedményeket. Aztán persze azokat vagy betartja, vagy nem. Mindenesetre időt nyer.

Ebben jó partner számára koszovói kollégája, aki nem hajlandó megadni a kért jogokat a szerb kisebbségnek. Ezt azután meglovagolja a szerb propaganda, kiemelve, hogy csakis Vucsics lehet a megmentő. Neki kapóra jön, hogy az EU és az USA rá épít, viszont ő maga pont ezért nem törekszik a koszovói kérdés megoldására, mert ily módon sokáig élvezheti a külső támogatást, belföldön pedig legitimitást szerez.

Ha nem hajlandó változtatásra, akkor az uniónak pénzeket kell visszatartania. Ha pedig továbbra is beleavatkozik a koszovói ügyekbe, akkor meg kell vonni a szerbektől nyugaton a vízummentességet. Vissza kell szorítani az autokráciát, elsősorban a sajtószabadságot kell helyreállítani.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom