Akár 20-30 literre csökkenhet a tankolási limit a magyar kutakon
A legtöbb kúton most még 50 liter a limit, de ez 20-30 literre csökkenhet.
A magyarok úgy viszik a 480 forintos benzint, mint a cukrot. Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára szerint ez a jelenség az árstoppal függ össze, mert nem ösztönöz fogyasztáscsökkentésre, éppen ellenkezőleg, serkenti a keresletet. A szakértő szerint nem elképzelhetetlen, hogy a jövőben 50 literről 20-30 literre viszik lejjebb a kereskedők a tankolási limitet a kutakon – írja az Index.
Az árstopos üzemanyagok miatt májusban – amikor a külföldiek is a hatósági áron tankolhattak – megugrott az üzemanyag-forgalom. Májusban 189,6 millió liter benzin fogyott, amely több mint a 2019 augusztusi, vagyis nyári főszezoni mennyiség (186,2 millió). Mostanra a 12 havi gördülő (az adott és a megelőző 11 hónap adata) magyar benzinfogyasztás masszívan 2 milliárd liter fölött van, amelyre korábban nem volt példa.
Az ugyanakkor borítékolható, hogy az infláció és a külföldiek kizárása a hatósági árból az év további részében visszaveti majd ezt a lendületet. A gázolaj esetében ha lehet, még látványosabb a változás. Márciusban majdnem 36 százalékkal nőtt a fogyasztás, majd 21 százalék és 28,4 százalék volt az éves bázisú többlet. A májussal végződő 12 hónapban több mint 4 milliárd liter gázolaj fogyott, amely példátlan Magyarországon. A május üzemanyag-boom a kiskereskedelmi statisztikában is jól látható: a forgalom 37 százalékkal nőtt éves összevetésben.
A Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára hozzátette, problémák ezért lesznek, mindennapossá fognak válni a már bevezetett korlátozások. Szerinte nem kizárt, hogy a tankolási limit is változik majd – a Mol-kutakon most maximum 50 litert lehet hatósági áron tankolni.
Könnyen megtörténhet, hogy a napi vásárolható mennyiség egy alacsonyabb szinten, 20-30 literben lesz maximalizálva – jegyezte meg Grád Ottó, aki arra kérte a fogyasztókat, hogy a gépjárműveiket csak a szükséges esetekben használják, próbálják csökkenteni a fogyasztást, mert mint megállapította: inkább legyen kevés az üzemanyag, mint hogy egyáltalán ne legyen.