Az államnak ingyen kellene biztosítania a várandósoknak a szamárköhögés elleni vakcinát
„A leginkább veszélyeztetettek, a várandós kismamák számára az állam biztosítsa térítésmentesen a szamárköhögés elleni vakcinát” – javasolja Kökény Mihály, aki szerint a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központnak több tájékoztatást is kellene adnia a szamárköhögésről, annak terjedéséről és a megelőzésről. A korábbi egészségügyi miniszter két fő okra vezeti vissza a megbetegedések számát. Egyrészt arra, hogy a Covid-járvány elnyomta a szamárköhögést, ami most erőteljesebben tért vissza; ugyanakkor egy ember az életében többször is elkaphatja ezt a fertőzést, ami szükségessé tenné az ismétlő oltásokat. Kökény úgy véli: a hivatalos adatnál valószínűleg sokkal többen kapták el a szamárköhögést.
Mint a Hírklikk is beszámolt róla, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) tájékoztatása szerint a hétvégén újabb tízezer szamárköhögés elleni védőoltás érkezett Magyarországra, ahol már 226 szamárköhögés gyanús megbetegedésről érkezett bejelentés, a laboratóriumi vizsgálatok pedig 90 esetben megerősítették a betegséget.
A kötelező védőoltási programhoz az NNGYK központilag vásárolja az oltóanyagot, a finanszírozást az állam vállalja magára. A szamárköhögés elleni vakcinát egyébként a háziorvosok írják fel, a receptet térítés ellenében kell a gyógyszertárakban kiváltani.
Az NNGYK – a csecsemők védelmében – ajánlja a védőoltás beadását a 3. trimeszterben lévő várandós édesanyáknak, s a közeli családtagok újraoltását is. Az újszülött immunrendszere még részben védtelen a környezeti hatásokkal és fertőzésekkel szemben, ezért az NNGYK hangsúlyozottan kéri, hogy a szülést követő első két hónapban ne menjenek vendégségbe az újszülöttel, kerüljék a zsúfolt helyeket, korlátozzák az újszülöttet látogatók fogadását. Korábban a központ azt is tanácsolta, hogy az idősek is vegyék fel az ismétlő oltást.
A szamárköhögés rendkívül fertőző betegség, a korábbi oltással vagy a megbetegedés utáni immunitással nem védettek 90 százalékos arányban betegednek meg, ha elkapják. Magyarországon 2-3-4 hónapos korban adják az alapvédettséghez az oltást, amit 18 hónapos, majd 6 és 11 éves korban megismételnek. Ezek ingyenesek, aki ezen túl szeretné felvenni az oltást, annak mélyen a zsebébe kell nyúlnia.
Vajon reális-e az NNGYK által közölt adat? – kérdeztük Kökény Mihályt. A korábbi egészségügyi miniszter szerint valószínűleg a hivatalosnak a többszörösére rúg a megbetegedettek száma. Mert ugyan van bejelentési kötelezettség, de azt nem tudni, hogy mekkora az orvoshoz nem fordulók száma. A felnőtteknél ugyanis jóval enyhébbek a tünetek és a betegség lefolyása, de júliusban azért két csecsemő itthon is belehalt a szövődményekbe. Azt mindenesetre látni, hogy dinamikusan nő az esetek száma, a gyanús esetek mintegy harmadában pedig a laboratóriumi vizsgálatok megerősítették a betegséget. Ennyit lehet hivatalosan tudni. No meg azt, hogy Európában is egyre több a megbetegedés.
Ami a hazai helyzetet illeti: a nagyon fertőzőképes bakteriális betegség, a szamárköhögés ellen évtizedek óta oltják a lakosságot, az átoltottság jó is – de ha tényleg így van, akkor azért felmerül a kérdés, mi az oka annak, hogy mégis nő a megbetegedések száma. Kökénynek erre két válasza van: az első az, hogy a Covid. A koronavírus-járvány ugyanis elfedett mindent, s felborította a kisebb szamárköhögés-járványok ciklikus rendjét is, a kórokozó pedig erősebben tért vissza, amikor a Covid elkezdett visszaszorulni. És ez egyébként másra is igaz – jegyezte meg. Ezen túl – szemben például a bárányhimlővel – szamárköhögéssel többször is megfertőződhet az ember az életében. Magyarországon ugyan már fél éves korban megkapják az emberek a szamárköhögés ellen is védő „koktélt”, a Diperte oltást, amit azután többször is megismételnek, de idővel az immunitás – mint minden ilyen vakcina esetében – csökken és eltűnik. Ezért is lenne szükség most ismétlő oltásokra – szögezte le.
Kökény komolynak mondja a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) felhívását arra, hogy a várandósok a terhesség utolsó trimeszterében kérjenek oltást. Azt a tanácsot is jónak tartja, hogy a közeli családtagok is oltassák be magukat, s egyetért azzal is, hogy a szülést követő első hónapokban a friss szülők ne menjenek vendégségbe a csecsemővel, s korlátozzák a hozzájuk látogatók számát is.
Ugyanakkor szerinte az államnak – legalább ebben a mostani időszakban – térítésmentesen kellene biztosítani a vakcinát a terhes anyukáknak, „ettől még nem borulna fel a magyar költségvetés”. Merthogy a vakcina pénzbe kerül, nem is kevésbe. Hiába írja fel a háziorvos annak, aki kéri, patikánként eltérően 12-16 ezer forintot kell otthagyni érte, s korántsem biztos, hogy mindenki tudja és ki akarja fizetni. ezt az összeget Még egy teendőt megemlített: az NNGYK-nak több tájékoztatást kellene adnia a szamárköhögésről, annak terjedéséről, a megelőzésről stb. Merthogy nincs elég szó erről, még akkor sem, ha az utolsó hetekben talán már több volt a tájékoztatás – e tekintetben azonban mégsem lehetünk elégedettek.
Elég lesz-e a vakcina, amit most berendeltek, hiszen korábban már kiderült, hogy a nagy érdeklődés miatt az eddigi szamárköhögés elleni vakcinakészlet majdnem elfogyott? – kérdeztük. Kökény szerint egy darabig valószínűleg igen. Egyelőre ugyan még nincs a patikákban az oltóanyag – hiszen a szállítmányok beérkezése után a protokollnak megfelelően gyógyszerbiztonsági vizsgálatot kell végezniük az illetékeseknek –, de egy-két napon belül már forgalomba fogják hozni, vélekedett.
A korábbi egészségügyi miniszter végezetül emlékeztetett arra, hogy nem a szamárköhögés az egyetlen baj most nyáron: a Covid továbbra is itt van velünk. Nagyon sok a fertőzés, a felsőlégúti megbetegedéssel a háziorvosokhoz fordultak között nagy arányban találnak fertőzötteket. Szerencsére a megbetegedettek tünetei enyhék, de azt azért nem tudjuk, hogy kinél milyen hosszútávú hatások alakulnak ki, hónapok múlva milyen – keringési, légzési stb. – szövődmények jönnek náluk elő. Ugyan korábban tűrhető mértékű volt a lakosság átoltottsága, de az utóbbi időben csökkent az immunitás, habár ezzel most nemigen foglalkoznak, Kökény azt tanácsolja: érdemes újra megfontolni az oltások felvételét. Mint megjegyezte: „erről is jobban kellene kommunikálni, az NNGYK-nak, figyelmeztetni kellene a lakosságot, még akkor is, ha az emberek már unják hallgatni”.