Bárándy Péter: tessék-lássék engedményeket tesz a kormány az unió követelésére
Nem lehetek büszke arra a székre, amelyikben ültem, mert néhány utód elég méltatlannak tűnik – mondta a Klikk TV Mélyvíz című műsorában Bárándy Péter, volt igazságügyi miniszter. Az ügyvéd többek között arról fejtette ki véleményét, hogy a legnagyobb hazai korrupciós ügyben jelenleg az igazságügyi tárca is érintett.
A Schadl-Völner ügy esetleges miniszteri érintettségéről azt mondta, „nem lehet biztos választ adni arra, hogy egy igazságügyi miniszterhez eljut vagy sem egy korrupciós hálózat híre. Ha az én regnálásom idején ilyen korrupciós hálózat csírája kialakult volna, akkor már az első próbálkozásait sem élte volna túl. Ha egy ilyen intézménynek jó színvonalú személyi állománya van, mint a miniszterségem idején volt, akkor lehetetlen, hogy valamilyen módon tudomást ne szerezzen a miniszter – az apparátus áttételein keresztül – ilyen esetről. Ha ez mégis megtörténhet, akkor ott baj van a vezetéssel.”
Hibás a rendszer működése, ha ilyen hosszú időn keresztül folyamatban volt egy ilyen korrupciós kapcsolat, ennyi mozzanaton átment – magyarázta Bárándy Péter. Hozzátette, ebben nem csak maga az intézmény hibáztatható, hanem a titkosszolgálat is, hiszen neki egyik dolga, hogy az állam felső szféráját figyelje és jelzéseket adjon.
Egy tagállam, amikor belépett az unióba, magára vállalt bizonyos kötelezettségeket a sokszor említett jogállamiság betartására, ezt ellenőrizték és csak úgy vették fel – mondta Bárándy Péter. Magyarország esetében is ez történt. Ami a kormány által benyújtott igazságszolgáltatási csomagot illeti, a szakmai körök, ha finoman is, de azt látják, hogy megint trükközés folyik.
Ez a starthelyzet, de most ott tartunk, hogy már a hetes cikkely alkalmazását sokszor emlegetjük – folytatta. „Gyakorlatilag jelenleg alkalmazhatatlan a cikkely, de van egy kondicionalitási rendelet, ami alkalmazható. Az az alapja a számonkérésnek, hogy a jogállamiság működése biztosítsa azt, hogy nem lopják el a közpénzt, köztük az Európai Unió forrásaiból származó közpénzt sem. Ehhez olyan mérföldköveket állapítottak meg, amelyeknek a kiépítését, visszaépítését, betartatását követelik meg.”
Egy olyan rendszer, amely ezzel minden porcikájában ellentétes akaratot képvisel és csak ezzel ellentétes cselekvést valósított meg, azaz visszautasította az uniónak azokat a törekvéseit, hogy számon kérje vagy megkövetelje a bíróságok és az igazságszolgáltatás független működését, az valamilyen tessék-lássék engedményeket tesz, de a rendszerét nem akarja módosítani – mutatott rá a kormány hozzáállására.
Ez olyan, mintha a tigrist legelésre akarnák késztetni, megígérve neki, ha a látszatot megtartja, akkor húst fog kapni – élt az ügyvéd a hasonlattal. Hozzátette, nem várható el a rendszertől, hogy önként felszámolja a saját lényegét, márpedig, ha oly sok energiával elérte, hogy az igazságszolgáltatás függetlensége nagyon sok sebből vérezzen, ezeket a sebeket nem akarja begyógyítani.
„A kormány azt tartja eredménynek, hogy kiket sikerült a Kúria és az egyes bíróságok élére elhelyezni. Eredményként tartja számon, hogy az Országos Bírósági Hivatalnak milyen jogosítványai vannak, hogy a bírók által választott testület működésképtelen, mert nincsenek megfelelő hatáskörei. Ezekből az eredményekből bizonyos szinteket, lényegtelen és apróbb dolgokat hajlandó fölszámolni, hogy eleget tegyen annak a követelésnek, hogy addig nem kap pénzt, amíg ezeket nem teszi meg.”
Bárándy Péter emlékeztetett, az Országos Bírói Tanács arra hivatott, hogy ellenőrizze az Országos Bírósági Hivatalt. Amikor erre a követelményre azt válaszolja a kormány, hogy így lesz, egyben igyekszik elérni, hogy az ellenőrzéshez szükséges információkat a szervezet ne szerezhesse be – mutatott rá.
„Lehetőleg olyan emberek legyenek az OBT tagjai, akik az OBH elnöke alá vannak rendelve, akiknek a léte, státusza nagyban függ az ellenőrizni kívánt személytől. Tehát bírósági vezetők legyenek, akiket az OBH vezetője helyezett el oda, ahol most vannak.”
Most már látható az unió számára is, hogy eddig becsapták őket és követelményeket támasztanak, de olyanok ellen, akik ezt nem akarják teljesíteni – összegezte az ügyvéd. Jelezte, a kormány sokszor oda is biggyeszti a jogszabálytervezet elejére, hogy az unió követelményének megfelelés érdekében jött létre a rendelet, és nem azért, mert ő maga demokrata – tette hozzá Bárándy Péter a Klikk TV Mélyvíz című műsorában.