Csaknem félmillió erkölcsi bizonyítványt igényeltek tavaly Magyarországon

HírKlikk 2024. február 8. 12:10 2024. feb. 8. 12:10

Reneszánszát éli az erkölcsi bizonyítvány intézménye. Csak tavaly több mint 460 ezer ilyen igazolást igényeltek Magyarországon.

„Sajnos a magyar társadalomban igen magas a büntetett előéletűek száma, és sok munkakör kizárja az alkalmazásukat” – mondta a Szabad Európának Nógrádi József, a Trenkwalder állásközvetítő cég kereskedelmi igazgatója. Szerinte főleg a szellemi vagy olyan munkakörökben van nagy jelentősége, ahol nagy értékű vagyontárgyak, bizalmas információk cserélnek gazdát, illetve fontos döntések születnek.

A szakember szerint az erkölcsi bizonyítvány maradt sok esetben az egyetlen olyan forrás, amely valamilyen szinten hitelt ad a jelölt állításainak. „Egy önéletrajz vagy egy LinkedIn-profil nem garancia az állítások valódiságára, nem beszélve a bizonyítványok hamisításáról, ami ismert személyek kapcsán rendszeresen megjelenik a sajtóban is” – mondta.

Nem csak a munkáltatók ragaszkodnak ahhoz, hogy büntetlen előéletű legyen az új munkatárs, tiszta erkölcsi kell ahhoz is, ha valaki külföldön szeretne letelepedni. 

Mi az erkölcsi bizonyítvány?

A hatósági erkölcsi bizonyítvány egy olyan dokumentum, amely a büntetlen (vagy büntetett) előéletet igazolja a bűnügyi nyilvántartási rendszerben kezelt adatok alapján. Kérésre tartalmazza azt is, hogy az illető nem áll-e a közügyektől vagy bizonyos foglalkozásoktól eltiltás hatálya alatt. 

Az is kaphat erkölcsit, akit korábban elítéltek, akár az elévülés miatt, vagy a köztársasági elnök kegyelmi döntése miatt. „Kegyelmi jogköréből fakadóan bárkit bármely időpontban mentesíthet a büntetett előélethez fűződő hátrányok alól, lehetővé téve, hogy erkölcsi bizonyítványt kapjon” – mondta Gerő Tamás ügyvéd a köztársasági elnökről. 

Forrás: Szabad Európa