Családok éve: átvágta a kormány az egyetemista kismamákat
"Miután egész évben arról volt szó, hogy mindent megtesznek a családokért, és biztatják az egyetemista fiatalokat is a családvállalásra, nem értem, engem miért diszkriminálnak. Hogy lehet az, hogy valaki évekig tanul a felsőoktatásban, családot alapít, és várja az államtól a megígért segítséget, de ehelyett csak egy nagy pofont kap, semmi mást?"
-így indul a 24.hu egyik olvasójának keserű levele, amely még a 2018-as "Családok éve" kálváriáját meséli el.
A cikkből kiderül, Biankának szeptemberben egyetemistaként született gyermeke, ezt követően be is adta a szükséges papírokat az anyasági támogatáshoz, a családi pótlékhoz, a csecsemőgondozási díjhoz (csed) és a diplomás gyedhez. Ezek közül csak az anyasági támogatást (egyszeri juttatás, az öregségi nyugdíjminimum 225 százaléka, azaz 64125 forint), és a családi pótlékot (havi 12200 forint) kapta meg.
Amúgy mindkét összeg 2008 óta változatlan, vagyis az Orbán-kormány - újbóli - hatalomra kerülése óta egyszer sem emelt rajtuk, pedig azóta egy Családok évén is túl vagyunk.
A csedet nem kapta meg és a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) arról tájékoztatta, hogy a gyermek kétéves koráig diplomás gyedre se számítson, legfeljebb gyesre. Ami nagyon nem mindegy, hiszen havi több mint 52 ezer forint a különbség: a gyes összege nettó 25650 forint, a diplomás gyedé pedig idén nettó 78225 forint.
A portál igyekezett utánajárni a dolgoknak, és a Magyar Államkincstár (MÁK) válaszai nyomán arra jutott, hogy egy "apró betűs rész" miatt a csed valóban nem jár a tanuló kismamáknak, viszont a diplomás gyedre jogosult lenne az olvasójuk, hiába állítja ennek ellenkezőjét a NEAK.
Ami a csedet, azaz a csecsemőgondozási díjat illeti, az úgynevezett "biztosítási jogviszonyhoz kötött ellátás", márpedig a tanulók, hallgatók a törvény szerint ugyan egészségügyi szolgáltatásra jogosultak (azaz társadalombiztosítási jogviszonyuk rendezett), ez mégsem egyenlő azzal, hogy biztosítottak. A csedet így csak azok kaphatják, akik a gyermekük születését megelőző 2 évben legalább 185 napot munkaviszonyban töltöttek, azaz ebből a körből az egyetemi tanulmányaik alatt, vagy röviddel azután szülő kismamák kiesnek.
A 24.hu olvasójának története a diplomás gyednél kezd igazán érdekes lenni, hiszen az egészségbiztosítási alap (NEAK) ezt két indokkal is megtagadta tőle - a MÁK mostani tájékoztatása szerint jogtalanul. A NEAK ugyanis először azt mondta, a diplomás gyedet csak magyar nyelvű képzésben résztvevők kaphatják (Bianka a tanulmányai nagy részét angol nyelven végezte), de kiderült, az egészségbiztosítási törvényben az áll, csak a külföldi állampolgárok számára hirdetett, idegen nyelven folyó képzés jelent kizáró tényezőt, így ebben a konkrét esetben nem lehetne megtagadni a támogatás folyósítását.
Mint ahogy a NEAK által felhozott másik érvet, jelesül, hogy aki csedre nem jogosult, az diplomás gyedet se kaphat, is cáfolta a MÁK, azt egyszerűen "téves információnak" titulálva.
Nagy kérdés, hogyan fordulhat elő, hogy a gyermeket vállalók támogatásaiban illetékes egészségbiztosítási alap rosszul tudja, rosszul értelmezi a jogszabályokat, és így utasít el kérelmeket.
Ahogy a 24.hu cikke is megjegyzi, ha Bianka nem elég agilis, simán bukta volna a diplomás gyedet is. És alighanem sokan jártak már hasonló cipőben, akik így a portál számításai szerint durván egymillió forintot veszthettek másfél év alatt.