Fantomizálódott a Nagykőrösi Kinizsi Sportegyesület, eltűntek a tao-pénzek

HírKlikk 2021. szeptember 6. 14:22 2021. szept. 6. 14:22

Több mint százmillió forintos tao- és önkormányzati támogatás lehívása után, cégtemetőben végezte a nagy múltú Nagykőrösi Sportegyesület. A tao-pénzekből magas díjazást kapott az egyesület képviselője, aki egyben fideszes közgyűlési képviselő is.

A tao-pénzeket később visszakövetelte az MLSZ és a Röplabda Szövetség, de a tartozásokat aligha lehet behajtani, miután a csapat jogutódja egy másik településre, egy faluszéli tanyaépületbe tette át a székhelyét, új vezetője pedig köddé vált – írja az Átlátszó.

A Nagykőrösi Kinizsi ezen a néven 1951 óta játszott a megyei futball bajnokságokon. A patinás múltú csapat idén látszólag végleg eltűnt a város életéből: a bírósági nyilvántartások szerint a futball és röplabda szakosztályt fenntartó sportegyesület váratlanul nevet változtatott, és a székhelyét is más településre tette át, a klubháza pedig az önkormányzathoz került. Csakhogy az a székhely, ahová a Kinizsit – új nevén Roma-Gól SE-t – hivatalosan bejegyezték, aligha képes befogadni egy sportcsapatot, ráadásul az egyesület még mindig nem számolt el a százmilliós adósságaival, és azt sem tudni biztosan, hol vannak az elődjétől átvett buszok és sportszerek.

A Kinizsi SE kálváriája 2020 elején kezdődött. Az azt megelőző évben az egyesület még bizakodva tekinthetett a jövőbe, hiszen mintegy 380 millió forintból, fele részben önkormányzati, fele részben az ide irányított társasági adóból (tao) származó forrásból új székház építésébe kezdett büfével, konferenciateremmel, nézőtérként is funkcionáló tetőterasszal, masszázshelyiséggel és orvosi szobával. 2020 januárjában azonban Sohajda Márk, a sportegyesület képviselője, aki emellett fideszes önkormányzati képviselő és Nagykőrös jogi, gazdasági és közbeszerzési bizottságának vezetője, egy szurkolói ankéton azt jelentette be: a Kinizsi adóssága olyan mértékűvé vált, hogy a Megye I-ben induló, hivatásos focistákból álló labdarúgó csapat nem tudja tovább folytatni a bajnokságot, sőt az új klubház befejezése is veszélybe került.

Bár a tartozás miatt a Kinizsi akkori vezetői az előző klubvezetést hibáztatták, áprilisban a Magyar Röplabda Szövetség is arról tájékoztatta a Heti Hírek című helyi lapot, hogy ők is csaknem 24 millió forint tao-pénzt követelnek vissza a Kinizsitől – a röplabda-szakosztály fejlesztésére a sportegyesület már Sohajda Márkék irányítása alatt, 2017-ben és 2019-ben igényelt tao-támogatást.

A helyzet végül odáig fajult, hogy az MLSZ feljelentést tett az egyesület ellen, és felfüggesztette a még hátralevő tao-pénzek folyósítását is. Így elvileg az önkormányzati sporttámogatás sem járt volna a klubnak, mivel annak a tao volt a feltétele. A klubházat végül nagy nehezen mégis sikerült megépíteni, az MLSZ szerint azért, mert a klub időközben részletfizetési engedményt kért és kapott az adóhivataltól, ezzel a köztartozás papíron megszűnt, így a Labdarúgó Szövetség is feloldotta a tao-pénz befagyasztását.

A sportegyesület papíron az önkormányzattól független civil egyesületként működött 2011 óta, bár az önkormányzat fideszes tagjai vezető pozíciókat kaptak a szervezetben. Idén februárban a Nagykőrösi Kinizsi Sportegyesület hirtelen kikerült a birosag.hu civil szervezet nyilvántartásából. A sportklub egykori adószámára rákeresve, már egy új szervezet, a Roma-Gól Sportegyesület szerepelt, ám az adatokból kiderült, hogy a Kinizsi változtatott nevet.

A sportklub székhelyét egy 4500 lakosú Pest megyei község, Kóka külterületén található tanyájába tették át. Arra azonban, hogy valóban végez-e tevékenységet az egyesület, semmi sem utal. A tanyában semmi nyoma nincs az egyesületnek, csak postai címként működik.

Az egyesület vezetője Matyi József, akinek a nevén az Opten céginformációs rendszerében több Pest megyei céget találtak. Ezek mostanra megszűntek, felszámolás vagy kényszertörlés alatt állnak. A cégtörténetek alapján, a vállalkozások nagy részében Matyi József több éves működés után tűnt fel, majd nem sokkal később a bíróság a vállalkozásokat kényszer-töröltette, vagy adószámát felfüggesztette.

Továbbra is nyitott kérdés, hogy a mostanra feltehetően behajthatatlanná vált tartozás hogyan, milyen költségek miatt halmozódott fel, és mi lett a Kinizsi vagyontárgyainak (csapatbuszok, sportszerek) sorsa. Az egyesület teljes eszközkészletének értéke az Opten adatai szerint 146 625 000 forint volt 2019-ben.

A csaknem 400 milliós, 2021-re felépült klubház már nem a sportegyesület, hanem az önkormányzat tulajdonában van. Mivel a Kinizsit akkor már adótartozás terhelte, a manőver vélhetően arra szolgált, hogy megakadályozza a klubház lefoglalását és elárverezését egy végrehajtási eljárásban.

Kérdéses még, hogy a Kinizsi/Roma-Gól fantomizálódása előtt mire mentek el a milliós állami és önkormányzati támogatások. Az Átlátszó megszerezte a csapat az MLSZ-nek és a Magyar Röplabda Szövetségnek bemutatott, tao-támogatásokról szóló előzetes elszámolásait. Ezekből például kiderül, a 2017 és 2020 között 39 versenyengedéllyel rendelkező játékos röplabdázott Nagykőrösön, vagyis egy fiatal sportoló felkészítése havonta mintegy 700 ezer forintba került az adófizetőknek.

Forrás: Átlátszó