Kubatovval üzenték Kósa Lajosnak, hogy kitelt az ideje
Az a történet, hogy a Magyarországnak elsőként téli olimpiai aranyérmet szerzett Liu fivérek – az olimpiai és világbajnok Liu Shaolin Sándor és testvére, Liu Shaoang kétszeres olimpiai, világ- és Európa-bajnok magyar rövidpályás gyorskorcsolyázó – távoznak Magyarországról és a jövőben kínai színekben kívánnak versenyezni, látszólag a sportról szól. Pontosabban a sport irányításáról és menedzseléséről, valójában azonban van egy politikai szála is. Például az, hogy a Fidesz egyik alelnöke, Kósa Lajos belebukhat ebbe a történetbe. Ez pedig azért sem zárható ki teljesen, mert Kubatov Gábor, a Liu testvéreket klubszinten foglalkoztató FTC elnöke – aki szintén alelnöke a Fidesznek – súlyos kritikát fogalmazott meg alelnöktársa ellen.
Ha Kósa Lajos, aki nem csupán a Fidesz alelnöke, de a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetségnek is az elnöke, tényleg belebukik abba, hogy a Liu fivérekkel számos olimpiai és világbajnoki cím is távozik Magyarországról, az pontosan leképezi a honi politikai viszonyokat. Jelesül azt, hogy ha valaki bukik, akkor annak nem az lesz oka, ami normális körülmények között kézenfekvő volna. Nem azért kell mennie, mert alkalmatlan a feladata ellátására, ebbe még senki sem bukott bele napjaink Magyarországán. Ha Kósának végül kiadja az útját a Fidesz, az nem azért lesz, amiért furcsa előadást tartott a fémkupakok áfájáról, valamint zavarosan hadovált a tüszikről és a huszikról, de még csak nem is azért, mert debreceni városvezető korában előbb Mr. 10, majd Mr. 20 százaléknak nevezték. És nem is abba az immár hatéves történetbe bukik bele, amikor egy csengeri örökösnőként elhíresült, a gyanú szerint csaló alaposan megvezette a mohónak mutatkozó Kósát.
Ha valaki már nem emlékezne a részletekre, a kedvéért röviden felidézzük az akkori történetet: 2016 elején született egy ajándékozási szerződés, amelyben a később csengeri örökösnőként ismert csaló, Sz. Gáborné és Kósa Lajos megállapodtak abban, hogy a hölgy egy nagy francia bank, a Credit Industrial et Commercial Bank 24.09 százalékát Kósa Lajosnak ajándékozza. Ez a bank a legnagyobb európai pénzintézetek egyike, 35 országban van lerakata, mérleg szerinti vagyona 313 milliárd euró. A nemes lelkű csengeri örökösnő ezen felül még egy repülőcég öt százalékát is Kósa Lajosnak ajándékozta, amit a politikus köszönettel elfogadott. Kósa feleségének a sajtóban is idézett rendőrségi vallomása szerint a Fidesz alelnöke három alkalommal is találkozott volna Wolfgang Schäuble német pénzügyminiszterrel, aki – legalábbis a csengeri örökösnő ezzel áltatta a Fidesz alelnökét – a mesés örökség pénzügyi gondnoka. Kósa annyira beleélte magát a milliárdokba, hogy még az sem volt gyanús neki, miként hozhatja össze őt egy nagyon egyszerű asszony a német pénzügyminiszterrel. (A találkozó egyébként mindhárom alkalommal meghiúsult.)
Kósa Lajos ezt a botrányt is túlélte, ám a Liu fivérek távozásába könnyen belebukhat. Nem kisebb potentát, mint a Fideszben ugyancsak alelnökként ténykedő, az FTC klubelnökeként ismert Kubatov Gábort támadt neki ugyanis. Kubatov állítása szerint a Liu testvérek a Kósa által vezetett korcsolyaszövetség hibájából váltanak országot és fordítanak hátat Magyarországnak. A hivatalos verzió szerint a két testvér azért választotta a Kínai Népköztársaságot, mert ugyancsak kínai edzőjüket hazaszólították, márpedig ők csak vele és a kínai szövetség által biztosított feltételek között tudnak fejlődni és további jó eredményeket elérni. Kubatov azonban most megszólalt a Hír TV-ben, és amit mondott, akár üzenet is lehet Kósa számára. Az FTC elnöke nyilván nem a saját kútfejéből támadt neki alelnöktársának, amikor azt mondta, hogy a két Liu – és velük az olimpiai aranyak – a korcsolyaszövetség hibájából távozik Magyarországról. Kubatov szerint „ez elsősorban a hazánknak veszteség. És szerintem egyetlen dolgon múlt, hogy a szövetségnek nem sikerült megegyezni az edzőjükkel. A szövetség úgy döntött, hogy az ő edzőjüket nem fizeti tovább”.
Ez, tudva, hogy a Fidesz egyik alelnökének szájából hangzott el a kritika, meglehetősen súlyos üzenet. Persze, ha Kósa tényleg kegyvesztett lesz, azt, ahogyan a pártállami időkből már ismerjük, nem kötik majd a nagyközönség orrára. Érdemei elismerése mellett fog távozni valamilyen, korábban nem létező, ám tisztes megélhetést biztosító pozícióba, de még az sem kizárt, hogy megrendült egészségi állapotára való hivatkozással teszik lapátra.