Mit tehet az óvoda, ha a szülő részegen megy a gyerekért?

M.I. 2022. április 27. 18:45 2022. ápr. 27. 18:45

Az út szélén testét áruló tizenéves, a családon belüli bántalmazásba belehalt újszülött, a jog nélkül a családjából szegénység miatt kiemelt testvérpár – ezek olyan gyermekjogi jogsértések, amelyek nagy valószínűséggel címlapra kerülnek. Vannak azonban olyan esetek is, amelyek láthatatlanok maradnak, pedig akár komoly gondot is okozhatnak. Mint amikor például a szülő részegen megy az óvodába a gyerekért. A kérdés az, mit tehet ez esetben óvoda. A Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány válaszolt a kérdésre.

Egy óvodapedagógus kereste fel a Hintalovon Alapítványt azzal, hogy az egyik öt éves kisfiút a szülők válása után hol az édesanya, hol az édesapa viszi és hozza el az óvodából. A legutóbbi alkalommal az óvónő meglátása szerint az apa ittas állapotban ment a gyerekért. Először úgy döntött, a kisfiút nem tudja biztonsággal odaadni az édesapának, de az apa egyre agresszívrbb magatartásával szemben tehetetlennek érezte magát, és így végül elengedte vele a gyereket. Ezután az esetről értesítették az édesanyát. Az adott intézmény abban kérte az alapítvány segítségét: mit tehetnek az óvodapedagógusok, ha a fenti eset ismét előfordul az apukával, vagy a jövőben más gyereket ér hasonló helyzet.

Az alapítvány a gyermekjogi megközelítés jegyében eljárásrend bevezetését javasolta az érintett óvodának, amiben benne van, milyen eljárások kötelezik az óvodát, illetve milyen esetekben kell jelezniük a gyermekvédelmi hatóságnak vagy értesíteni akár a rendőrséget.

Az óvónőt pedig arról tájékoztatták, amennyiben a gyerekért érkező felnőtt olyan állapotban van, ami az óvodapedagógus szerint aggodalomra adhat okot – tehát feltételezhető, hogy alkohol, kábítószer vagy esetleg erős gyógyszerek hatása alatt áll –, akkor valamennyi érintett biztonsága szempontjából fontos, hogy az intézmény az előre átgondolt eljárásrend szerint cselekedjen.

A szülővel találkozó óvodapedagógus ne egyedül döntsön ebben a kérdésben, hanem kérje az óvodavezető (vagy a helyettese) segítségét. Ha a pedagógus és az intézményvezető úgy dönt, hogy nem lesz biztonságban a gyerek a szülővel, akkor szükséges az óvoda által ismert többi hozzátartozót értesíteni arról, hogy valaki más jöjjön a gyerekért. Ha ebben az esetben konfliktus adódik, és nem lehet az érkező szülővel megegyezésre jutni, akkor végső esetben akár a hatóságok (például rendőrség) segítségét kell kérni az aktuális helyzet kezelésére.

Az óvoda vezetőjének közvetlenül az eset után írásban (e-mailben) tájékoztatnia kell mindkét szülőt a történtekről, és arról, hogyha a jövőben az óvodapedagógusok nem érzik biztosítottnak a gyerek biztonságos hazajutását, akkor milyen eljárásrendet fognak követni.

A szülőknek küldött írásbeli tájékoztatás egyben iránymutatás is arra, hogy mi az óvoda protokollja hasonló eset kezelésében a jövőre nézve. Az írásbeli értesítés arról is szól, hogy (gyermekvédelmi jelzőrendszeri tagként) a gyerek biztonságát komolyan veszi az óvoda, és mindent meg is tesz ennek érdekében. Amennyiben a szülők értesítését követően is előfordul, hogy a szülő nem beszámítható állapotban jön a gyerekért, akkor a korábbi értesítésre lehet hivatkozni, és a jelenlévő óvónőnek nem ott, helyben kell döntést hoznia. Előfordulhat, hogy a szülő fenyegetni kezdi az óvodát azzal, hogy rágalmazásért feljelenti a jelenlévő óvodapedagógust, az óvodavezetőt a rendőrségen. Ilyenkor tisztában kell lenni azzal, hogy az óvodák és az ott dolgozók jogszabályban foglalt kötelezettsége, hogy az oda járó gyerekek védelmét – az ő felügyeletüket hivatásukból adódóan ellátó személyekként és intézményként – biztosítsák. Magyarországon ugyanis 2005 óta zéró tolerancia van érvényben a gyermekbántalmazás és gyermekekkel szembeni erőszak valamennyi formájával szemben. Ennek alapján és mivel a gyermekvédelmi törvény szerint is minden nevelési intézmény egyúttal tagja a gyermekvédelmi jelzőrendszernek, ezért az óvodás gyerekek jóllétéért, biztonságáért is felel. Az óvoda dolgozóinak a gyermekvédelmi jelzőrendszer tagjaként mindent meg kell tenniük a gyerekek biztonsága érdekében, hiszen egyébként felelősségre vonhatók a gyerekek védelmének elmulasztásával kapcsolatban.

Egyébként az óvodáknak érdemes az eljárásrendet jól látható helyen kifüggeszteniük, vagy arról a honlapjukon keresztül értesíteni is a szülőket.