Most akkor egészséges vagy egészségtelen a mikró használata?
Végre megdőlt az évtizedes mikró-tévhit: tényleg egészségtelen ételt melegíteni benne? – ez a címe a Pénzcentrum cikkének, amely meg is adja a választ a dilemmára. Mégpedig a következőt: a szakértők egyetértenek abban, hogy a mikrohullámú sütő megfelelő használat mellett biztonságos és hatékony eszköz lehet a konyhában. A kulcs a mértékletesség és a helyes technikák alkalmazása, hogy megőrizzük az ételek tápértékét és ízét.
A mikrohullámú sütők évtizedek óta megosztják a közvéleményt, hiszen sokan aggódnak az egészségügyi hatásaik miatt. De vajon valóban károsak ezek a készülékek? Ezt a kérdést járja körbe a Pénzcentrum, amely szakértők véleményét gyűjtötte csokorba a kérdés eldöntéséhez.
Sokan attól tartanak, hogy a mikrohullámú sütés tönkreteszi az ételek tápanyagtartalmát. Nos, van, aki arra hívja fel a figyelmet, hogy minden főzési módszer okoz bizonyos mértékű tápanyagveszteséget, különösen 60°C felett, s a mikrohullámú sütés előnye, hogy gyors és kevés vizet igényel, így sok esetben jobban megőrzi a vitaminokat és ásványi anyagokat, mint más módszerek. Mások szerint ráadásul egyes tápanyagok még jobban hasznosulhatnak mikrohullámú sütés után. Például a sárgarépa vagy a paradicsom mikrohullámú sütőben való melegítése fokozza a karotinoidok, a szívvédő antioxidánsok biológiai hozzáférhetőségét azáltal, hogy lebontja a sejtfalukat, ami megkönnyíti a szervezet számára a felszívódásukat.
A maradékok újramelegítésénél fontos a megfelelő tárolásra és melegítési időre figyelni, mert a ismételt melegítés ronthatja az ételek textúráját és ízét. Van, aki ételeket készít mikróban, a szakértők párolt zöldségeket, tésztákat, leveseket vagy omletteket javasolnak inkább. Az edények kiválasztása fontos! Kerülni kell a műanyagot, és inkább élelmiszeripari minőségű kerámiát vagy üveget használjunk – mondják.