Orbán még mindig Putyin nótáját fújva megy szembe az európai és amerikai érdekkel
„Orbán Viktor nem szuverén személyiség, őt fogja, zsarolja az orosz elnök... a magyar miniszterelnök az orosz elnök foglya” – véli Szentpéteri Nagy Richard, aki szerint már csak ezért sem kell meglepődni azon, amit a „háborús” és a „békelogikáról” fejtegetett. Az alkotmányjogász, politológus szerint Orbán szavainak ugyan nincs is értelme, ám mögöttes tartalmat azért lehet bennük találni, nevezetesen azt, hogy az oroszok és Orbán is Oroszország győzelmével akar békét. Ezzel szemben Európa olyan békét akar, amelyik megakadályozza, hogy Oroszország háborúval területet szerezzen magának. Ez ugyanis felrobbantja a meglévő világrendet, és felbátoríthatja Putyint további európai területek megszerzésére. Orbánból tehát Putyin beszél – mondja az elemző.
„Az amerikaiak és az európaiak két egymással szöges ellentétben lévő dolgot mondanak. Az európaiak azt mondják, hogy a szankciókat folytatni kell, sőt súlyosbítani kell annak érdekében, hogy az ukránok megnyerjék a háborút Oroszországban... Az amerikaiak éppen ezért nem szankciót akarnak, hanem békét. Tehát az európaiak béke helyett akarnak szankciót. Az amerikaiak békét akarnak, és a béke elérésének egyik eszköze a szankció. Tehát ők azt mondják, hogy tárgyaljatok, ha nem tárgyaltok, akkor még súlyosabb szankciók is lehetnek, de ez két egészen különböző kávéház. Az európai logika teljesen más, mint az amerikai, az egyik háborús logika, a másik pedig békelogika.” Ebbe az egészen sajátságos fejtegetésbe bocsátkozott Orbán Viktor pénteken reggel, a szokásos Kossuth rádiós szeánszában.
Az első hallásra abszurd gondolatmenetnek azért biztosan megvan a maga értelme – gondoljuk mi. Megkérdeztük Szentpéteri Nagy Richardot, ő hogyan magyarázza ezt, no meg persze, hogyan látja, mi állhat e több mint furcsa kijelentés mögött.
„Orbánból Putyin beszél” – szögezte le az alkotmányjogász, politológus, hozzátéve: ezek csak szavak, olyan szavak, amelyeknek nincs is értelmük. Ugyanakkor mögöttes tartalmuk azért van, mégpedig az, hogy az oroszok – és így Orbán is – Oroszország győzelmével akar békét. Ezzel szemben Európa egyértelműen Ukrajna győzelmét szeretné, Oroszország vereségét, de legalábbis azt, hogy Moszkva ne kapja meg azokat az ukrán területeket, amelyeket erőszakkal elfoglalt. Ha ugyanis ez megtörténne, akkor – nem mellékesen – felborítaná a világrendet, ezt pedig minden normális ember elutasítja. Még ha Oroszországnak igaza is lenne – de nincs –, akkor sem lehetne megengedni, hogy háborúval elfoglalja és elvegye más országok területeit – tette hozzá.
De mi a helyzet az amerikaiakkal, akikkel Orbán úgy példálózik, mint akik „békelogika” mentén gondolkodnak (bármit is jelentsen ez)? – kérdeztük. Szentpéteri úgy látja, hogy az amerikaiak most egy kicsit bizonytalanok, köszönhetően annak, hogy Donald Trump kiszámíthatatlan („igaz, azért nem annyira, mit gondoltuk volna”). „Ezért Európának a saját kezébe kell lassan vennie Ukrajna támogatását, s ebben egyértelmű a prioritás: Oroszország nem győzhet” – mutatott rá.
Kérdés persze, hogy az Egyesült Államok végül is mit és hogyan akar – fejtegette. A jelek szerint először is van Donald Trump, aki azt akarja, hogy a világtörténelem nagy alakjaként maradjon fenn a neve. „Trumpot csak és kizárólag Trump érdekli.” És van az új amerikai adminisztráció, különösen az új külügyminiszter, Marco Rubio, aki nem akarja, hogy sérüljön az elv, miszerint háborúval nem lehet területet elfoglalni másoktól. Az Egyesült Államok jelenlegi vezetése is be akarja fejezni a háborút, de úgy, hogy az dicsőítse Donald Trumpot, s közben ne sérüljön az alapelv, miszerint háborúval nem lehet területet szerezni.
Az amerikaiak álláspontja tehát az, hogy legyen béke és tárgyalás, és ha az oroszokat másként nem lehet rákényszeríteni erre, akkor jöjjenek a szankciók. „Nem csak az Európai Unió akarja a szankciókat, hanem az USA is” – véli Szentpéteri, emlékeztetve arra, hogy Rubio – még az uniós szankciós szavazás előtt – telefonon értesítette is erről Szijjártót, akinek szólt, hogy Magyarország szavazza meg az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítását. S ez meg is történt.
Hogy ez mit jelent? Szerinte akár azt is, hogy bizonyos kompromisszumokba átmenetileg – akár tíz évig is – bele lehet menni. Olyanba például, mint hogy befagyasztják a jelen pozíciókat, ami azonban nem változtat az elven, hogy egyetlen centiméternyi területet sem szabad végül átadni Oroszországnak. Ezért is meg kell akadályozni Oroszország győzelmét. Mint ezzel kapcsolatban az alkotmányjogász, politológus megjegyezte: Európa imádkozik és hálát rebeg azért, hogy akadnak hazafi ukránok, akik kimennek a frontra és az életüket adják Európa érdekében. Hiszen tudjuk, ha Oroszország megteheti azt, hogy háborúval területeket szerez meg Ukrajnától, akkor a következő lépést is megteheti, s, vannak is további célpontjai is. Már csak Európa érdekében sem szabad hagyni őket győzni és ukrán területeket megszerezni – húzta alá. Sajnálatos módon, Orbán álláspontja ebben a kérdésben is hasonló az oroszokéhoz: Putyinnak joga van ehhez, s győznie kell, mégpedig úgy, hogy ami területet az oroszok eddig elfoglaltak Ukrajnában, az az oroszoké lesz – magyarázta, hozzátéve: sőt, annál is nagyobb területeket akarnak még megszerezni. Ezt célozhatja az oroszok szerint a tűzszünet.
Akárhogyan is, van egyezés az amerikai és az európai érdekek között, és ez az utóbbi napokban egyre világosabbá válik – állapította meg Szentpéteri Nagy Richard. Eközben azonban Orbán mondja a régi szöveget, azt, ami Putyin érdeke. „Ezen persze nem lehet meglepődni, hiszen a magyar miniszterelnök az orosz miniszterelnök foglya” – mondta az elemző, hozzátéve: „Orbán Viktor nem szuverén személyiség, őt fogja, zsarolja az orosz elnök”.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. május 21.-i adása itt nézhető meg: