Orbán Viktor apjának bányacége produkálta a legnagyobb profitrátát

HírKlikk 2021. július 14. 12:29 2021. júl. 14. 12:29

A Dolomit Kft. az árbevétele csaknem felét képes volt tiszta, adózott nyereségre váltani 2019-ben. A kiegészítő bányajáradékként bevezetett „extraprofitadó” hatálya alá eső cégek közt is kiemelkedő profitrátákat tud felmutatni Orbán Győző érdekeltsége.

A kormány az építőipari árak növekedését megzabolázni hivatott intézkedéscsomaggal rukkolt elő, amely rögvest hatályba is lépett. Az egyik leglátványosabb intézkedésnek az extraprofitadóként beharangozott sarc ígérkezett – a kormány szerint ugyanis egyes (bányászati) alapanyagok esetében arcátlanul nagy haszonnal dolgoznak a termelők.

Az extraprofitadó kiegészítő bányajáradékként manifesztálódott, néhány nagy bányacég esik a hatálya alá, amelyek árbevétele elérte vagy meghaladta a 3 milliárd forintot 2019-ben. Összesen csak 11 vállalkozásról van szó, ráadásul egyáltalán nem világos, közülük hánynak és mennyi fizetési kötelezettsége keletkezik majd. A plusz járadékot ugyanis néhány alapanyag (homok, kavics, cement) értékesítése után kell fizetni, méghozzá ha egy meghatározott ár fölött adnak el ezekből, akkor az ár fölötti rész 90 százalékát.

Ha egy cég nem árul ilyen anyagokat, vagy csak a bevétele kis része származik ezekből, azt az intézkedés nem, vagy alig érinti. Fizetni annak sem kell, aki leszállítja az árait, de minden bizonnyal jelentős nyereséget bukik – írja a hvg.hu.

Orbán Győző fő bányaérdekeltsége, a Dolomit Kft. 2019-ben, azaz a kormány által nézett évben a 11 közül a legmagasabb profitrátát érte el, 45 százalékosat. Ahogy a megelőző évben, 2018-ban is, akkor 41 százalékossal. A 2020-as 32 százalékos profitráta csak a negyedik helyre volt elég, de jelentős részben könyvelési okokból.

Mindenesetre a vaskos profitrátákat elnézve, nem tűnik megalapozatlannak a feltételezés, hogy ebben a körben jelentős túlárazások történtek. Ugyanezt feltétezi hallgatólagosan a külön járadékot bevezető jogszabály. Ezt szem előtt tartva, legalábbis pikáns, hogy Orbán Győző Dolomitja ebbe a körbe tartozik. Különösen, hogy a Dolomit beszállít állami projektekre is, vagyis a bevételében állami megrendelések is vannak.

Ha a profitráták látványosan csökkennek változatlan vagy növekvő árbevételek mellett, az egyértelmű jele lesz, hogy a korábbi években tényleg jelentős túlárazások történtek. Ebben az esetben, ami Orbán Győzőt illeti, már aligha lesz hihető Gulyás Gergely kancelláriaminiszter magyarázata, miszerint kemény, tisztes vállalkozói munkával kereste meg a kacsalábon forgó hatvanpusztai „gazdasági épületek" felhúzásához szükséges sok milliárd forint osztalékot.

A másik kimenetel, hogy a profitráták nem csökkennek látványosan, vagyis az intézkedések hatástalanok lesznek, ki lehet azokat játszani.

Forrás: hvg.hu


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom