Schadl-Völner ügy: Tányér részletesen vallott, Schadl szerint nem is ismerik egymást
Tányér, vagyis A. Tamás részletesen beszámolt Schadl és Völner hálózatáról, amelyben korrupciós pénzekért ígérték hivatalos ügyek elintézését különböző embereknek. Schadl György szerint hazudik.
Tóth Erzsébet bíró a Schadl-Völner ügy csütörtöki tárgyalásán órákon át olvasta fel Tányér, A. Tamás vallomását, Schadl viszont azt mondja, sok a pontatlanság vagy hazugság a vallomásban. Ő azt állította, hogy csupán háromszor találkoztak egy társaságban, és egyszer beszélgetett vele, így nem tudhatja, hogy ő mit csinált, nevével is először a nyomozati anyagban találkozott.
A tárgyaláson először a Kés fedőnév alatt lehallgatott M. Viktor, Schadl György sofőrje szólalt fel, aki megismételte korábbi állítását, ami szerint nem tudta, honnan van a pénz, ezért nem lehet bűnös, bár a vádirat szerint ő hozta-vitte Schadl korrupciós pénzét – foglalja össze a Telex.
A csütörtöki tárgyaláson Tányér kapta a főszerepet, aki a Völner-Schadl-ügy iskolahálózathoz kapcsolódó részében vett részt, amelynek lényege, hogy Schadl „gazdija”, R. Róbert hivatalos ügyek elintézését ígérte az alapítványi iskolák hálózatát üzemeltető S. Etelkának, amiért több tízmillió forintot kért el. A vád szerint Tányér ebben vett részt, méghozzá úgy, hogy ügyésznek adta ki magát és S.Etelkának azt mondta, hogy „rálát az ügyére”, és elhitette vele, hogy az ügy elintézése folyamatban van.
Tányér Gazdival együtt a dokumentum szerint összesen 30 millió forintot vett át S. Etelkától, amit maguk között osztottak szét, valamint a hálózatban résztvevő többi személynek adtak abból. Mindemellett részt vett Gazdi másik lehúzásában is, amely során hamis iratokkal ijesztettek rá S.Etelkára. Azzal fenyegették, hogy a fia nevére bejegyzett egyesület ellen végelszámolás miatt kényszereljárás indulhat, aminek elkerüléséhez szintén pénzt kértek és kaptak S. Etelkától.
Ezek miatt az ügyészség befolyással való üzérkedés bűntettével; valamint hivatali helyzettel való visszaélésre irányuló hivatali vesztegetés bűntettével vádolta meg. Az előkészítő ülésen három év letöltendő börtönt, 10 millió forint pénzbüntetést és öt év jogi egyetemi végzettséghez kötött foglalkoztatástól való eltiltást kértek rá.
A tárgyalás elején a bíró kérdésére Tányér azt mondta, nem adta ki magát ügyésznek, komoly jogi munkát végzett S. Etelka ügye kapcsán – ezért kapott pénzt. A bíró ezután hosszan felolvasta Tányér korábbi vallomásait, melyeket nem tagadott, azt vallotta, hogy Gazdi korrupciós hálózatot üzemeltetett, amelyben Schadlnek is része volt.
A vallomások felolvasása után Schadl kért szót, és elmondta szerinte miért hazugság Tányér nyilatkozata. Egy csíkos füzetben voltak kézzel írott jegyzetei, melyben szóról-szóra idézte Tányér vallomását, majd mondta el saját verzióját a történtekről, egy ponton simán lehülyézte Tányért.
Schadl érvei szerint: „ha Önök szerint én évente több százmillió forintot kerestem, akkor hogy gondolják, hogy 30-50 ezer forintokért intézek majd el vizsgákat?” Továbbá szerinte nyomást gyakorolnak Tányérra, hogy ellene valljon, egyébként hazugság az egész. Majd kioktatta Tányért, kiemelte azokat a részeket a vallomásából, amelyek szerint bizonyítható, hogy hazudik és ráadásul még ostoba is. Szerinte nincs tisztában a jogrendszerrel, mire Tányér védője közbeszólt, hogy megvan a szakvizsgája, mire Schadl nyeglén odavetette, hogy „Gratulálok!” A bíró ekkor szólította fel, hogy ne személyeskedjenek.