Tavaly 400 milliárd forintot fizettünk a bankokban lévő számlacsomagjainkért
Számos hazai bank már bejelentette, hogy az infláció miatt megemeli a számlacsomagjainak árát. A Központi Statisztikai Hivatal januárban közzétett 2023-as éves inflációs adataira hivatkozva – átlagosan 17,6 százalékkal voltak magasabbak a fogyasztói árak az egy évvel korábbinál – a lakossági számlacsomagok is ilyen mértékben drágulnak.
A Bankmonitor a Magyar Nemzeti Bank tavalyi tanulmányára hivatkozva azt írja, hogy egy magyar ügyfélnek 2021-ben átlagosan mintegy 35 ezer forintba került a bankszámlája. Az általánosan elterjedt banki gyakorlatból kiindulva pedig kiszámítható, hogy az azóta eltelt évek alatti átlagos inflációival növelve, egy bankszámlára 2023-ban már feltehetően 42 ezer forintot költöttek a magyarok.
Mivel Magyarországon kb. 9,5 millió lakossági bankszámlát tartanak nyilván, így tavaly mindösszesen kb. 400 milliárd forint lehetett a számlacsomagok országos szintű költsége.
A lap szerint az alábbi bankokban már megemelték a számlaköltségeket:
- K&H Bank (2024.04.01-től)
- UniCredit Bank (2024.04.01-től)
- CIB Bank (2024.04.01-től)
- Magnet Bank (2024.04.01-től)
- Erste Bank (2024.05.01-től)
A Gránit Bank, az MBH Bank, az OTP Bank és a Raiffeisen Bank döntéséről egyelőre nem volt pontos információjuk.
Arra is kitérnek, hogy ha valaki kifejezetten nem tiltakozik a díjemelés ellen, akkor a számlavezető bank elfogadottnak tekinti a kondíciók módosítását, és a jövőben ennek megfelelően vonja le ügyfeleitől a számlaköltségeket.
Aki nem szeretné elfogadni a díjak emelését, egy módon tiltakozhat: felmondhatja a szerződését.
Ilyenkor értelemszerűen új bankszámlát kell nyitnia akár az adott banknál, akár máshol, hacsak nem kívánja a jövőben kizárólag készpénzben bonyolítani a pénzügyeit.