Válasz Online: indul a kastélyosztogatás
Lázár János ingyen passzolná át az állam tucatnyi felújított kastélyát. A hozzájuk tartozó parkokkal, istállókkal, melléképületekkel és földekkel, erdőkkel együtt kapnák meg őket a vagyonkezelő alapítványok.
Az elmúlt években közpénzből felújított és idegenforgalmi látványosságnak berendezett kastélyokat átadná Lázár János tárcája közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak vagy más magánjogi szereplőknek, írta meg a Válasz Online a birtokába jutott törvénytervezet alapján.
Az épületek „hasonló modellben veszítenék el közvagyon jellegüket, ahogy már korábban átadtak közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak többezer milliárd forint értékű állami vagyont: a magyar felsőoktatás nagy részét, rengeteg kulturális és agrártevékenység ellátását, és az ezekhez kapcsolódó ingatlanokat” – írja a lap.
A Nemzeti Örökségvédelmi Fejlesztési Nonprofit Kft. (NÖF) kezelésében lévő ötven épület közül a tervezet tucatnyi kastélyt jelöl ki ingyenes tulajdonátruházásra vagy vagyonkezelésbe adásra:
- Bajna, Sándor-Metternich-kastély;
- Dég, Festetics-kastély;
- Edelény, L’Huillier-Coburg-kastély;
- Füzérradvány, Károlyi-kastély;
- Komlódtótfalu, Becsky-Kossuth-kúria;
- Nádasdladány, Nádasdy-kastély;
- Oroszlány-Majkpuszta, Esterházy-kastély és remeteség;
- Sümeg, Püspöki Palota;
- Szabadkígyós, Wenckheim-kastély;
- Tata, Esterházy-kastély;
- Tiszadob, Andrássy-kastély;
- Tuzsér, Lónyay-kastély.
Ezekre az épületekre az elmúlt években nagy összegeket fordítottak. Még a legkisebb, a komlódtótfalui kúria felújítása is belekerült 660 millió forintba (amiből 610 milliót az uniós adófizetők álltak), de a dégi Festetics-kastélyra 1,8 milliárd forint uniós és 1,5 milliárd forint hazai forrás jutott.
A lap szerint a tervezet látszólag biztosítja az épületek múzeumi funkciójának megmaradását, a tulajdonszerzőnek (vagy vagyonkezelőnek) ugyanis vállalnia kell, hogy az ingatlant üzemelteti, karbantartja, és a nyilvánosság számára nyitva tartja legalább heti öt napon keresztül napi nyolc órát, a parkokat pedig minden nap. A szerződést azonban csak azután lehetne felmondani, hogy a bíróság jogerős ítéletben állapította meg a megszegését.