Hanyatló ipar

Dr. Dávid Ferenc       2024. november 7. 11:00 2024. nov. 7. 11:00

Az EU-csúcson napirenden lesz a Budapest-nyilatkozat, amelyben Orbán Viktor miniszterelnök javaslatára az európai versenyképesség megerősítését tűzik ki célul az állam- és kormányfők. Európa fejlődése és az európai polgárok jóléte a tét: nem elvont közgazdasági kérdésekről van szó, hanem az európai munkahelyekről, versenyképes fizetésekről, az európai jóléti rendszerek fenntarthatóságáról. Többek között ez olvasható a Kormányzati Tájékoztatási Központ közleményében.

Elkezdtem keresni-kutatni a kormányzati honlapokon, hogy a fentieken túl, hátha találok valami magyarázó anyagot a szerdai napon közzétett KSH Gyorstájékoztatóról, amely – első becslésként – drámai folyamatról ad számot, miszerint a magyar ipar teljesítménye továbbra is zuhanásban van. Tudom én: a mai nap vezető híre, hogy Trump újra elnök lett, és ettől örömmámorban úszik a magyar jobboldal, de azért valaki szólhatott volna a nemzetgazdasági – vagy a pénzügyminisztériumból, hogy mi történt az elmúlt esztendőben és idei év első kilenc hónapban. Lesújtó adatok következnek.

– A 2023-ban az ipari termelés volumene 5,5 százalékkal alacsonyabb volt, mint a 2022. évben.
– 2024 szeptemberében az ipari termelés volumene 7,2, munkanaphatástól megtisztítva 5,4 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól.
– Az ipari termelés az év első kilenc hónapjában 4,3 százalékkal kisebb volt, mint 2023 azonos időszakában.
– A szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított ipari kibocsátás az előző hónaphoz (2024. augusztusához) képest 0,7 százalékkal csökkent.

Mint látja a kedves olvasó, tartós és egyirányú folyamatnak vagyunk tanúi, amely egyértelműen zuhanást mutat. Ez a negatív előjelű pálya mindenképpen magyarázatot követelne, de a Varga Mihály-Nagy Márton tandem nem nagyon foglalkozik a történtekkel. Azt már biztosan tudjuk, hogy az erre az évre a tervezett 4 százalékos GDP-növekedés már biztosan elérhetetlen, a szeptemberi ipari KSH-számok azt vetítik előre, hogy már annak is örülnünk kell, ha a 2024-es gazdasági gyarapodás 0,5-1,0 százalék között lesz. Ennek a szomorú tendenciának egyik meghatározó eleme a megroggyant ipari ágazat.

És a végére jön a megválaszolatlan kérdés: ha az elkövetkező hónapokban a mostani trend folytatódik, akkor miként valósulhat meg a jövőre megálmodott 3,5 százalék körüli gazdasági növekedés, és milyen forrása lesz a gyorsított ütemű bérfejlesztéseknek, ha a magyar ipar teljesítménye továbbra is meredek ívben csökken?!