Kegyelmes asszonyunk

Föld S. Péter 2024. január 12. 07:40 2024. jan. 12. 07:40

Novák Katalin az elmúlt másfél évben 104 napot töltött külföldön, 36 alkalommal 30 különböző országban járt, és Magyarországon is mintegy száz diplomáciai eseményen vett részt. Mindemellett sokat sportolt, átúszta a Balatont, vívott, röplabdázott, kirándult, de még ennyi bokros teendője mellett is szakított időt arra, hogy tavaly 40 elítéltnek kegyelmet adjon. A hvg.hu által ismertetett adatok 19 éves rekordnak számítanak, ennél többször - 41 alkalommal - csak 2004-ben kaptak kegyelmet elítéltek, ám akkor a kérelmek száma a mostaninak háromszorosa, 1266 volt.

Az is csúcsnak számít, hogy az államfő asszony egy nappal Ferenc pápa magyarországi látogatása előtt, április 27-én, egyszerre 22 személy kegyelmi kérvényét írta alá. Közöttük volt a Hunnia-per hat érintettje is, élükön a terrorcselekmény vádjával elítélt Budaházy Györggyel, aki már aznap este, híveinek ovációja közepette, lóháton távozott a börtönből.

Nyilván nincs köze az elnöki kegyelemhez, de érdekes adalékként ide kívánkozik, hogy nem sokkal a Budaházyéknak adott elnöki kegyelem előtt Böjte Csaba ferencesrendi szerzetes öt kislányt arra buzdított, hogy imádkozzanak Budaházy Györgyért és barátaiért. „Budaházy úr” ugyanis Böjte szerzetes úr állítása szerint ártatlanul ült a börtönben. „Van egy bácsi és az ő baráti köre, Budaházy úr, aki ugye le van tartóztatva, és folyik a per, hogy kimondják az ő ártatlanságukat. És azt gondolom, hogy ez egy jó dolog, ha imádkozunk azokért, akik le vannak tartóztatva, akik be vannak zárva, de különösképpen azokért, akik ártatlanul vannak a börtönben. És nagyon nagy szeretettel kérlek, hogy ezért a Budaházy úrért, az ő barátaiért imádkozzunk, az igazságszolgáltatás minél hamarabb mondja ki, hogy igen, visszamehetnek az ő családjukhoz, gyerekeikhez, közösségeikhez.” 

Ezzel a szívhez szóló szöveggel buzdította imádkozásra a kislányokat Böjte testvér, aki azt már nem közölte velük, hogy az akkor még börtönben ülő bácsi és baráti köre nem gyorshajtásért, vagy utcai szemetelésért kapott börtönbüntetést, hanem azért, mert egy korábbi kormánypárt politikusai ellen merényleteket terveztek. Böjte bácsi azt sem kötötte az imádságra biztatott gyerekek orrára, hogy Budaházy bácsi, más bácsikkal közösen, 2007 és 2009 között sorozatban követett el Molotov-koktélos támadásokat, robbantásos, illetve lőfegyveres merényleteket az akkori kormánypártok, az MSZP és az SZDSZ pártirodai és korabeli vezető politikusok lakóingatlanjai ellen, felgyújtottak két melegbárt, egy heteró szórakozóhelyet és egy terézvárosi jegyiroda kirakatát, valamint, mintegy bónuszként, vascsövekkel megverték Csintalan Sándor korábbi szocialista politikust.

Nem sokkal Budaházyék szabadon engedése után a Publicus Intézet nyilvánosságra hozott felméréséből kiderült, hogy csak minden ötödik ember tartotta helyesnek, hogy Novák Katalin kegyelmet adott a terrorizmusért elítélt Budaházynak. 75 százalékuk szerint nem volt helyes a döntés, s még a kormánypárti szavazók többsége sem értett egyet az államfővel - csupán 41 százalékuk gondolta úgy, hogy Novák helyesen határozott. 

A történethez még hozzátartozik, hogy november 16-án Novák Katalin köztársasági elnök, miután a sértett Csintalan Sándor kegyelem iránti kérését meghallgatta, a Hunnia-ügy utolsó három érintettjének is megkegyelmezett.

Az államfő döntését ismertető Sándor-palota szerint ez a kegyelmi döntés lezárta a 15 éve húzódó Hunnia-ügyet.

Hogy ez a nagyszámú kegyelem minek köszönhető és jó, vagy inkább rossz fényt vet az országra, nehéz volna megítélni. Optimista verzió szerint az államfő ezzel azt kívánta üzenni, hogy ideje lezárni a 2006-os eseményekkel kapcsolatos vitákat és hangulatkeltéseket. Kevésbé derűlátó vélemények szerint inkább arról van szó, hogy Novák Katalin, aki családbarát államfőként szinte minden őt ábrázoló fotón mosolyog és jóságosnak látszik, azt szeretné, ha az állam minél több polgára hozzá hasonlóan jóságos és elégedett lenne.