Kitiltották Magyarországról a Térdkalácsot

Föld S. Péter 2025. július 25. 07:00 2025. júl. 25. 07:00

„Semmilyen hivatalos értesítést nem kaptunk arról, amit a Magyar Nemzet ma kora hajnalban megírt a Kneecap zenekar fellépésével kapcsolatban” – közölte a sajtó érdeklődésére csütörtökön délelőtt Kádár Tamás, a Sziget fesztivál főszervezője annak kapcsán, hogy a Fidesz pártlapjaként ismert újság szerint a kormány nem engedélyezi a Hamászt és a Hezbollahot éltető ír rap trió magyarországi fellépését. Időközben Kovács Zoltán, a nemzetközi kommunikációért felelős államtitkár megerősítette, hogy a zenekart három évre kitiltották Magyarországról.

Vagyis, amint az sejthető volt, a Magyar Nemzet értesülése ezúttal valóban komolyan vehetőnek bizonyult. A Kneecap (magyarul: Térdkalács) nevű ír botránybanda ugyan tagadja, hogy a Hamászt és a Hezbollahot támogatná, ám ennek némiképp ellentmond, hogy a 2023 október 8-án, az izraeli Nova Fesztiválon elkövetett terrortámadás másnapján a két terrorszervezetet éltették.

Miután ismertté vált a Sziget idei fellépőinek névsora, a Kneecap fellépése ellen többen is tiltakoztak. Tüntetés is volt a Szigetnek évtizedek óta otthont adó Hajógyári Sziget bejáratánál, egy sor zenész és közéleti személyiség pedig petícióban tiltakozott a zenekar meghívása miatt.

Kádár Tamás, a Sziget főszervezője, a szólás és a vélemény szabadságára hivatkozott, s még azt is érvként vetette be, hogy magát egy holokauszt-túlélő leszármazottjának nevezte. „Ha lemondtuk volna a fellépést, az cenzúraként hatott volna, és megerősítette volna azt az érzést, hogy a palesztin szolidaritásnak nincs helye a nyilvánosságban, adott esetben egy újabb antiszemita hullámot elindítva” – nyilatkozta néhány nappal ezelőtt a főszervező, aki mindehhez még hozzátette: „elkötelezettek a szólásszabadság szelleme mellett, így semmilyen módon nem tolerálják a gyűlöletbeszédet – így az antiszemitizmust sem –, ezt pedig világosan jelezték a zenekarnak is.”

Hogy a főszervező miért kardoskodott a botrányos zenekar fellépése mellett, nem tudjuk. Ennél sokkal érdekesebb a Kneecap védekezése: bár koncertjeiken több alkalommal is Izrael ellen uszítottak és a Hamászt, valamint a Hezbollahot éltették, ám állításuk szerint, ők csak a palesztin nép jogaiért állnak ki. A palesztin nép jogaiért a legtöbbet egyébként nem egy ír rap zenekar, hanem a palesztinok vezetői tehetnének, mégpedig oly módon, hogy gyűlölködés és terrorcselekmények helyett békében élnének Izraellel, nem mellesleg pedig nem lopnák el a gázai övezetbe érkező több százmillió dolláros segélyszállítmány nagy részét, hogy azután pénzért adják oda a nélkülöző embereknek. 

Ritkán mondunk ilyet, de a magyar kormány lépése nagyon is helyénvaló. Az Orbán Viktor által büszkén hirdetett politika – zéró tolerancia az antiszemitizmus ellen – jegyében hozott döntést persze csak részben ellensúlyozza a Horthy-kultusz magyarországi újjáélesztése, vagy például az, hogy az idén március 15-én Sulyok Tamás államfő, Orbán Viktor miniszterelnök és Kövér László házelnök jelenlétében az egyik legmagasabb állami kitüntetést, a Széchenyi díjat adták át Takaró Mihálynak. Azt az irodalomtörténészt jutalmazta Orbán Viktor kormánya a Széchenyi díjjal, aki szerint „Kertész Imre nem magyar író, a Nyugat egy zsidó lapocska, Spiró György nem is ember, Esterházy Péter pedig kultúraromboló, tehát nem kell tanítani.”