Még nem döntött a Fidesz Vidnyánszkyról
Bár Vidnyánszky Attila látszólag élet és halál ura, a színművészeti egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumának elnökének sorsa valójában nagyon is bizonytalan. Hiába a sok funkció, annyi, hogy talán ő maga sem tudja mindet számon tartani, a kinevezése körüli váratlanul heves és profi ellenállás miatt, a helyzete távolról sem annyira stabil, mint amilyennek sokan gondolják. A Vidnyánszky mögött álló Fideszben ugyanis most kárenyhítés zajlik: lázasan számolnak, osztanak és szoroznak, hogy miként tudnak a legkisebb veszteséggel kijönni az ügyből. A végeredményre még valamennyit várni kell.
A történet megértéséhez tudni kell, hogy a Fideszben soha semmit nem bíznak a véletlenre. Van persze olyan, hogy rosszul döntenek, ám még a kevésbé sikeres a döntéseket is mérlegelés előzi meg. Így volt ez számtalan esetben, akkor is, amikor a párt nem engedett az eredeti elképzelésből, és akkor is, amikor – internetadó, vasárnapi boltzár, olimpiai nevezés – meghátrált, mert úgy találta célravezetőnek.
Vidnyánszky Attila nem maga találta ki, hogy a kuratórium elnöke szeretne lenni, az pedig, hogy meddig tarthatja magát ebben a helyzetben, még kevésbé tőle függ. Orbán számításaitól függ minden. A legvalószínűbb, hogy a főnök nem engedi, hogy Vidnyánszky visszatáncoljon, mert az a gyengeség jele volna a részéről. Szíve szerint, erőből vezényelné le ezt a mostani akciót, esetleg cselszövéssel törné meg a diákok és a melléjük állt oktatók ellenállását. Vagyis, Vidnyánszky marad, mert az nem lehet, hogy Orbán és a Fidesz mellett valaki más akarata is érvényesüljön.
Van persze egy másik lehetőség is, miszerint a Fidesz-matematika arra az eredményre jut, hogy a Vidnyánszky-ügy már több kárt okozott, mint amennyi hasznot hozott. És minél tovább tart ez a mostani állapot, annál többen ismerik fel, hogy az ő helyzetük is hasonló, mint a színművészetis hallgatóké. Az ő egyetemüket és munkahelyüket is elfoglalták, az ő jogaikat is semmibe veszik, s ha a helyzet nem oldódik meg gyorsan, a színművészetisek által kirobbantott lázadás eszkalálódik. Ez pedig a Fidesznek nem érdeke, ezért, ha a számok úgy hozzák, gond nélkül beáldozzák Vidnyánszkyt. Úgy tesznek, mintha ők soha sem gondolkodtak volna a színművészeti egyetem önállóságának megszüntetésében, nem sértegették volna a korábbi vezetést, nem ócsárolták volna az egyetemen tanultakat, a tanárokat és a diákokat. A Fidesz – láttuk már néhányszor – bármikor képes azt a látszatot kelteni, hogy neki semmi köze a kirobbant botrányokhoz. Épp csak arra járt, teljesen véletlenül természetesen, a látszat csal, ne a szemüknek és a fülüknek higgyenek emberek, hanem Orbán Viktornak és a Fidesznek.
Nem véletlen, hogy a Fidesz egyik potentátja sem szólal meg a színművészeti egyetem körüli balhé kapcsán. Bárhogy is sül el ugyanis számukra a dolog, az az érdekük, hogy Mari néni Rémrettentőn, és Józsi bácsi Békésborzadályon azt higgye, nekik semmi közük semmihez.
Számolás van most a Fideszben, osztanak és szoroznak az urak, nagy veszteség van az egyik serpenyőben, kicsi haszon a másikban. Ám bármi lesz is a döntés, akár marasztalja, akár meneszti Orbán Vidnyánszkyt, a magyarázat már megvan arra, hogy miért úgy döntött, ahogy.