Rendőrpofon és fideszes humorzsákok Bayer szilveszteri műsorában

Föld S. Péter 2022. december 28. 07:10 2022. dec. 28. 07:10

Bayer Zsolt szilveszteri műsorába jó érzékkel verbuválta össze a Fidesz három legviccesebb politikusát. Az Orbán Viktor vezette pártról az a közvélekedés alakult ki, hogy értik a fiúk a humort, de nem szeretik, ám e három meghívottra – Deutsch Tamásról, Kósa Lajosról és Németh Szilárdról van szó – ez a megállapítás csak részben igaz. Ők lesznek a szilveszteri Bayer Show vendégei, a színvonal, valamint a felhőtlen, nívós szórakozás tehát már eleve garantált. A műsort előre felvették, így a beharangozóból tudni lehet, hogy az érintettek milyen sztorikkal készülnek elkápráztatni a rezsinöveléstől és magas inflációtól sújtott lakosságot: Németh Szilárd például évtizedes titokról rántja le a leplet, amikor elmondja majd, hogy a rendszerváltás előtt megpofozta őt egy rendőr.

Ezt persze magunktól is kitalálhattuk volna. Ha nem is konkrétan a pofont, de azt, hogy a Fidesz pacalkészítési receptjeiről elhíresült alelnöke is szenvedett az egypártrendszer embert próbáló éveiben. Mostanra azonban az is kiderült, hogy egy rendőr még meg is pofozta őt annak idején, ami valódi hősiességre vall – nem a rendőr, hanem Németh Szilárd részéről. Mindez így elmondva nem nagy történet, de az érintett szájából hallva, bizonyára más lesz a leányzó fekvése. Reményeink szerint felsejlik majd benne az egypártrendszer kíméletlen brutalitása, hogy miként igyekeztek elhallgattatni azokat, akik nem voltak hajlandók beállni a sorba. A történet lényege, hogy az akkor még bizonyára fiatal Némethet, akiről akkoriban még nem lehetett tudni, hogy egyszer a Fidesz alelnöke és rezsibiztosként a birkózószövetség első embere lesz, igazoltatták a rendőrök. Az egyik közeg intézkedés közben megjegyezte, hogy szép tökfödője van, mire a megpofozott Németh visszaszólt, hogy magának is. Ekkor csattant el az ominózus pofon, ami természetesen túlmutat önmagán: az egykori rendőr azóta ki tudja, merre jár, miközben Németh Szilárd a rendszerváltás egyik oszlopa, sőt – talán nem túlzás így fogalmazni –, egyik fő eredménye lett. 

Pofonokból és üldöztetésekből született az akkori rendszerrel szembeni ellenállás. Melynek értelemszerűen nem Németh az egyetlen hőse, hiszen köztudott, hogy másokat is súlyosan meghurcoltak. Novák Katalin államfő – aki elmondása szerint ma Orbán Viktor egyenrangú partnere – egy rendezvényen arról beszélt, hogy az iskolájában tilos volt a himnuszt énekelni, de ők dacoltak a tiltással, szembeszálltak a hatalommal, és – bár csukott szájjal – de csak azért is énekelték.

Novák államfő nem az ötvenes évek elején járt iskolába - akkoriban még a szülei is gyerekek lehettek – hanem évtizedekkel később. Amikor ő diák volt, nemcsak lehetett, hanem iskolai ünnepségeken illett is énekelni a magyar himnuszt. És nem csukott szájjal, mert aki ilyet tett, arra bizonyosan rászólt a tanára. Esetleg még az ellenőrzőjébe is beírták, hogy „kedves szülők, gyerekük a mai ünnepségen csukott szájjal énekelte a himnuszt, kérjük, hassanak oda, hogy ilyen, a hazafias értékekre fittyet hányó viselkedés a jövőben ne fordulhasson elő.” 

Ha úgy tetszik, csukott szájakból és rendőri pofonokból áll össze napjaink nagyjainak hősiessége. Mellyel siettették – ha nem előidézték – a rendszer összeomlását. Várjuk tehát a szilveszteri Bayer kabarét, ahol talán még a csengeri örökösnő által megvezetett Kósa Lajos is előrukkol valami sziporkával. Bizonyára ő is talál a tarsolyában egy vicces történetet, amellyel mosolyt csalhat e Fidesztől ölelt kis ország polgárainak szomorú arcára.