Vegyük a fejét a férfi-nő bokszolónak
Egy hír a Népszavából: az ismert „családazcsalád" mozgalom aktivistája Facebook oldalán közölte: a balatonfűzfői Torbuk strandon a pénztáros nem volt hajlandó családi jegyet adni neki, mert a gyerekeivel és férfi házastársával a magyar alaptörvény szerint ők nem számítanak családnak. Még szerencse, teszem én hozzá, hogy egyáltalán beengedte őket az alkotmányból ily felkészült pénztáros; az irány, amely felé tartunk, az országunk és a kormányunk egyáltalán nem nevezhető biztatónak…
Mindezt egyébként most csak egy mellékszálként emeltem ide, noha egyáltalán nem az. Nem az, amit ez a mai hatalom tesz, illetve nem tesz. Tesz az intolerancia növelése a másság kiátkozása érdekében, és mi az, amit nem tesz meg ezen emberek megvédése érdekében. És igen: a fűzfői esetet az olimpián történtek miatt emeltem ide. Tudom, hogy csak távolról kapaszkodik össze a két történet, de a magyarországi vitákat, hozzászólásokat olvasva, figyelve nagyon is szorosan.
Természetesen az algériai bokszolóról, Imane Khelifről van szó. Aki történetesen szombaton délután a magyar Hámori Lucával találkozik, miáltal a vita, itthon, turbófokozatba kapcsolt.
Félreértés ne essék: nem kifogásolom, hogy így alakult, mi több, természetesnek tartom a széttartó véleményeket, mint ahogy azt is, hogy – íme – most jómagam is ezzel az üggyel foglalkozom. Hozzáteszem: nem fogok igazságot osztani, magam is meglehetősen ingadozó álláspontot képviselek, és persze azt is muszáj ideírnom, hogy ez a cikk még a szombat délutáni meccs előtt készült. Vagyis: lehetséges, hogy Hámori – meglepetést szerezve – legyőzi az algériait, lehet, hogy komoly csatában kikap, de az is, hogy edzője gyorsan bedobja a törülközőt az egyenlőtlen feltételek miatt.
Nem hiszem, hogy olvasóim között lenne, aki ne tudná, miről is van szó, de azért röviden ismertetem. Az algériai bokszoló annak ellenére elindulhatott a párizsi olimpián, hogy szervezetében a férfiakra jellemző X- és Y-kromoszómát is kimutatták. Így született, egyesek szerint férfiként, mások szerint nőként. A Nemzetközi Ökölvívó Szövetség eltiltotta a nők közötti versenyzéstől, a NOB viszont engedélyezte, mert a bizottság szerint Khelif tesztoszterin szintje a megengedett érték alatt van. Falus András Széchenyi-díjas immunológus szerint Khelif biológialig férfinak számít, ugyanis az a tény, hogy az algériai szervezetében kimutatták a tesztoszteront, vagyis a férfihormon jelenlétét, az azt is jelenti, hogy biológiai dopping van a szervezetében. Ami azt is jelenti, hogy lényegében doppingolt, még akkor is, ha nem tehet róla, következésképp el kell tiltani. Mert pont olyan képességekhez jut ezáltal, mintha kívülről, injekcióban kapná a dopping-szert. Mások viszont azt mondják: az algériai nőként élte le az életét, akként sportolt – többször ki is kapott –, ha elveszik tőle a versenyzés lehetőségét, emberi jogai sérülnek.
Lássuk be: mindkét érvelés teljesen jogos, és még akkor is, ha történetesen Hámori Lucáért dobog a szívünk. (Mellesleg a magyar sportoló nyilatkozata volt talán a legszimpatikusabb: ő a következő ellenfelem, meg fogok vele küzdeni, mondta.)
Mint ahogy fentebb jeleztem: nagyon nehezen tudnék igazságot hirdetni. Tényleg mindkét irányba vannak érvek, a tudós immunológusnak éppúgy igaza lehet, mint a NOB-nak. De akármit is mondanék, hirdethetnék eredményt, úgy is mindenki az érzelmei alapján foglalna állást. Amiből csak az következik, hogy nagyon is érvényes erről vitát folytatni, noha teljes igazság soha nem lesz az ügyből. Mert vagy Khelif jut hátrányos helyzetbe, és vesznek el az életéből egy olyan területet, amely fontos számára, vagy az ellenfelei esélyegyenlősége sérül… Jelenleg azonban a magyar kormány által meghirdetett gender-őrület áll győzelemre: egyre több olyan megszólalóval találkozhatunk, aki politikai síkra tereli az ügyet, és összefüggésbe hozza az LMBTQ mozgalommal. Ami önmagában még nem lenne baj – mellesleg közöttük is megoszlanak a vélemények –, hanem azzal a tónussal, hangvétellel, amelyek ezeket a kirekesztő kommenteket jellemzik. És itt látom az összefüggést a fűzfői eset és Párizs között: a jelenlegi hatalom mindent elkövet annak érdekében, hogy a kirekesztő, személyiség-romboló hangok erősödjenek fel, ahol a kormány határozhatja meg, hogy mi a család, ki a férfi és ki a nő, ahol a modelltől eltérők kriminalizálhatók, meggyalázhatók, a társadalmon kívül rekeszthetők.
Ismétlem: ne várjanak tőlem végső igazságot, csakis arra akarom felhívni a figyelmet, hogy Orbánék rossz irányba tolnak bennünket. Azt akarják, hogy utáljuk, de legalább elítéljük Khelifet, a NOB-ot meg mindenkit, aki másként mer gondolkodni, mit ahogy azt ők meghatározzák. Hát nem vagyok erre hajlandó és várom, hogy mikor lesz vége ennek az embertelen világnak.
Amúgy pedig: hajrá Luca.