A gombák gyógyító hatása

Bánky Erika 2015. szeptember 3. 11:25 2015. szept. 3. 11:25

A gombát nem csak étkezésre, hanem gyógynövényként is alkalmazzák.

Ázsiában már évezredek óta használják különböző betegségek gyógyítására. Hazánkban is egyre népszerűbb és alkalmazásuk egyre gyakoribb. A gyógygombák legfontosabb előnye, hogy nemcsak egyes szervekre hatnak, hanem az egész testet szabályozzák, ott ahol arra szükség van. Sejtszinten képesek kifejteni hatásukat, így jóval hatékonyabbak mint más gyógyhatású készítmények.

Több mint 140 ezer féle gomba él a Földön, de nem mindegyik rendelkezik gyógyhatással. Gyógyító gombáknak azokat a gombákat nevezzük, amelyek biológiailag aktív természetes formában tartalmaznak különböző ásványi anyagokat, aminosavakat és számos vitamint. A kínai orvoslásban több mint háromezer éve használják. Legismertebb és legnépszerűbb gombák a pecsétviaszgomba, kombucha, siitake,fafül, mandula, lepkefűgomba.

Ganoderma (pecsétviaszgomba)
Hazánkban is megtalálható gomba, tölgyes területen él. Nevét onnan kapta, hogy kalapját és tönkjét viaszréteg borítja.

Kelet-Ázsiában a gyógynövények királyának hívják több mint 4000 éve alkalmazzák gyógyításra.
Főleg a daganatos betegek körében ismert, de kiemelt jelentősége van az immunrendszer, máj erősítésénél, anyagcsere folyamatok gyorsításánál,koleszterin szint csökkentésénél. Bizonyos idegrendszeri folyamtokban gátolja a sejtsérülést.

Alkotóelemei:
- Germánium, növeli a vér oxigénfelvevő képességét, megelőzi a szövetek elhalását.
- Magas molekulájú szénhidrátok (keményítő, cellulóz) amelyek erősítik a szervezet immunrendszerét, baktériumölő hatásúak.

Kombucha
A kombucha többféle baktérium és speciális élesztő gomba amely az óceánból származik. Távol keleten már az időszámítás előtt is használták gyógyításra. Számos egészségügyi problémára jelent megoldást. A gomba érdekessége, hogy tea készítés során megerjed, és édeskés borszerű innivaló jön létre, amely gyógyír számos egészségügyi problémára. Helyre állítja a bélflórát, méregtelenítő, lúgosító hatású, jótékonyan hat az immunrendszerre, ízületekre, allergiára, javítja a vérkeringést, nyugtatja az idegrendszert. Jó hatást gyakorol a fejbőrre, erősíti a hajszálakat, és körmöket.

Shiitake
Kemény fafajtákon (gesztenye, dió, tölgy stb.) élő kalóriában szegény, fehérjében, szénhidrátokban gazdag Ázsiai növény. Első sorban a kemoterápiás kezelések mellékhatásainak csökkentésére használják. Rendszeres fogyasztása erősíti az immunrendszert, csökkenti a koleszterint, karban tartja a cukorbetegséget, kiváló hatása van meghűlés, gyomorrontás, elhízás, érelmeszesedés,köszvény, reumás fájdalmak,és vérnyomás problémákra.

Fafülgomba
Nevét megjelenése miatt kapta, mivel formája, az emberi fülre emlékeztet. Áprilistól októberig nő a lombos fák (bodza) elhalt ágain. Értékes fehérjéket, ásványi sókat, rostot, kalciumot, foszfort és vasat tartalmaz. Erősíti a szervezetvédekező rendszerét, jótékony hatással van a csontritkulás kezelésére, koleszterin csökkentésére, vérszegénység gyógyítására. Vérhígító hatású, megakadályozza a vérrögök kialakulását.
A piacokon egész évben kapható, a konyhában is népszerű.

Mandulagomba
Brazíliából származó gomba, melynek gyógyhatására nem rég figyeltek fel a japán tudósok. Klinikai vizsgálatok alapján megállapították, hogy jelentős mértékű javulás állt be rákos megbetegedések esetén. A rákbetegségben szenvedők életminősége javult, immunrendszerük erősödött, és csökkentek a kemoterápia mellékhatásai (hajhullás,bőrviszketés, vérzékenység stb.)
A mandulagomba támogatja az anyagcsere folyamatokat, kiegyensúlyozza a vérnyomást. Ajánlott tisztító kúrákhoz, fogyókúrához, diétákhoz.

Lepkefűgomba
A lepkefűgomba segít beállítani a vérnyomást a megfelelő értékre. Hatóanyagai növelhetik a szervezet inzulin termelését, ebben az esetben fontos a vércukor szint rendszeres ellenőrzése.