Miért fontos a B12 vitamin pótlása

Veress Katka 2023. január 10. 18:40 2023. jan. 10. 18:40

A B12-vitamin, más néven kobalamin, a vízben oldódó vitaminok közé tartozik. Felelős a szervezet számos funkciójáért, beleértve a vörösvértestek képződését, az energiatermelést, az idegek fenntartását, kihat a hangulatunkra és az erőnlétünkre is. Az emberi szervezet nem tudja előállítani, ezért pótolni kell.

B12 vitaminhiány árulkodó jelei

• Halvány vagy sárgás bőr
• Gyengeség és fáradtság
• Szúró, zsibbadó érzés a végtagokban
• Egyensúlyzavar
• Vérszegénység
• Zavart látás
• Hangulatváltozások
• Hajhullás

 

Halvány vagy sárgás bőr

A B12-hiányos emberek gyakran sápadtnak tűnnek, vagy enyhén sárga árnyalattal rendelkeznek a bőrön és a szemfehérjéken. A vitamin hiánya problémákat okoz a szervezet vörösvértest termelésében, ezáltal egyfajta megaloblasztos vérszegénységet okoz, amelyben a csontvelőben termelődő vörösvérsejtek nagyok és törékenyek.

Ezek a vörösvérsejtek túl nagyok ahhoz, hogy a csontvelőből a keringésbe kerüljenek, így a bőr halvány színű lehet. A sejtek törékenységéből fakadóan sokuk lebomlik és felesleges bilirubin termelődik, egy enyhén vörös vagy barna színű anyag, amit a máj állít elő a régi vérsejtek lebontása során. Nagy mennyiségű bilirubin az, amitől úgymond sárgul a bőr és a szemek.

Gyengeség és fáradtság

A gyengeség és a fáradtság a B12-vitamin hiányának gyakori tünete. A szervezetben nincs elegendő B12-vitamin a vörösvértestek előállításához, amelyek oxigént szállítanak az egész testben. Ennek eredményeként a testünk nem lesz képes hatékonyan ellátni a sejtjeinket oxigénnel, így fáradtnak és gyengének érezhetjük magunkat.

Szúró, zsibbadó érzés a végtagokban

A hosszú távú vitaminhiány egyik súlyosabb mellékhatása az idegkárosodás. A B12-vitamin fontos szerepet játszik abban az anyagcserében, amely a mielin zsíros anyagot termeli. A mielin védelem és szigetelés formájában veszi körül az idegeket, hiányában az idegrendszer nem képes megfelelően működni. 

Ennek egyik gyakori jele a paresztézia, vagyis a bőr- érzékelészavar, amely hasonló a kezekben és a lábakban lévő szúró érzéshez. A vitaminhiányhoz kapcsolódó neurológiai tünetek általában vérszegénység mellett jelentkeznek.

Egyensúlyzavar

Ha nem kezelik, az idegrendszer károsodása, amelyet a B12 hiány okoz, megváltoztathatja a járás és a mozgás módját és hatással lehet az egyensúlyra, koordinációra. Ez a tünet az idősek diagnosztizálatlan B12 hiányában gyakran tapasztalható, mivel a 60 év feletti emberek hajlamosabbak a B12 hiányra. Ám ez a tünet súlyos, kezeletlen hiányban szenvedő fiataloknál is jelentkezhet.

Vérszegénység

Légszomjat és szédülést érezhetünk, különösen akkor, ha megerőltetjük magunkat. A vérszegénység oka az, hogy hiányoznak a szükséges vörösvértestek ahhoz, hogy elegendő oxigént juttassanak a sejtjeinkhez.

Zavart látás

A B12-vitaminhiány egyik tünete a homályos vagy zavart látás. Ezt az állapotot a kezeletlen B12-hiány látóideg idegrendszeri károsodása eredményezi. A károsodás megzavarhatja az idegi jelet, amely a szemből az agyba jut, rontva ezzel a látást. Ez az állapot ijesztő lehet, de gyakran visszafordítható, kiegészítve B12-vel.

A kobalamin nélkülözhetetlen vitamin, amelyre a testnek szüksége van, de nem képes előállítani.

A csontok egészségére illetve a csontritkulásra vonatkozóan egy, több mint 2500 felnőttön végzett tanulmány kimutatta, hogy a B12-vitamin-hiányban szenvedőknél a csont ásványi anyag-sűrűsége is alacsonyabb volt a normálnál.

Depresszió 

Egy vizsgálat depressziós és alacsony B12-vitamin-szinttel rendelkező embereknél azt találta, hogy azok, akik antidepresszánsokat és B12-vitamint egyaránt kaptak, nagyobb valószínűséggel mutattak kedvezőbb tüneteket, mint azok, akiket kizárólag antidepresszánsokkal kezeltek. Mindezek mellett egy másik vizsgálat felfedte, hogy a B12 vitamin-hiány a súlyos depresszió kockázatának kétszeresével jár.

Szívbetegségek

A közönséges aminosav homocisztein magas vérszintjét összefüggésbe hozzák a szívbetegségek fokozott kockázatával. Ha jelentősen hiányzik a B12-vitamin, a homocisztein szintje megemelkedik. Erre irányuló vizsgálatok kimutatták, hogy a B12-vitamin segít csökkenteni a homocisztein szintjét, ami csökkentheti a szívbetegség kockázatát.

Bőr, haj, köröm

Tekintettel a B12-vitamin sejttermelésben betöltött szerepére, ennek a vitaminnak a megfelelő szintje szükséges az egészséges haj, bőr és körmök elősegítéséhez. Az alacsony B12-vitamin-szint különféle dermatológiai tüneteket okozhat, hiperpigmentációt, a köröm elszíneződését, a haj változását, a vitiligót (a bőr színének elvesztését a foltokban).

Kit fenyeget a B12-vitaminhiány?

A köztudatban az van, hogy ez csak a vegetáriánusokat, és főleg a vegánokat érintheti, viszont a felmérések azt mutatják, hogy a magyar lakosság 40 százalékának a szükségesnél alacsonyabb a B12 vitamin szintje.

A B-12 vitamin állati eredetű élelmiszerekben van jelen, például:

  • vörös hús
  • baromfi
  • tojás
  • tejtermék
  • hal

Ha nem fogyaszt állati eredetű termékeket, gondoskodni kell a B12 vitamin pótlásáról.

Az ajánlott napi bevitel 2,4 µg felnőtteknél. Nem lehet túladagolni. A túlzott mennyiségben bevitt B12-vitamin a vizelettel együtt kiválasztódik, ezért káros hatása jelenleg nem ismert. Emiatt nem állapítottak meg a bevitelnek felső határértéket sem. 

Forrás: www.medicalnewstoday.com