Már nem Buda a magyar főváros legértékesebb területe

HírKlikk 2023. július 3. 03:30 2023. júl. 3. 03:30

A lakáspiaci ármélypontot jelentő 2013-as év óta közel megnégyszereződött az átlagos négyzetméterár Budapesten, a NAV forgalmi adatai szerint az akkori 234 ezer forintról 2022-re 871 ezer forintra emelkedett.

A Napi.hu elemzése szerint a legdrágábbak klubját ma is ugyanaz a négy kerület alkotja (I., II., V., XII.), ám míg tíz éve elegendő volt a 300 ezer forintot meghaladó négyzetméterár a listavezetéshez, addig ma már egymillió forint feletti átlagos árszint szükséges az élmezőnybe jutáshoz.

Közöttük a sorrend is változott, a korábban vezető II. kerület hátrébb szorult, és a pesti belváros állt az élre. Az V. kerület 1,265 milliós négyzetméterára jelentős előnyt mutat, több mint tíz százalékkal magasabb, mint az őt közvetlenül követő Budavár, azaz az I. kerület jellemző tarifája.

Az egyes kerületek átlagos négyzetméteráraiból kialakuló rangsorban kevés volt az elmozdulás, a legtöbben legfeljebb egy-két pozíciót léptek előre vagy csúsztak hátra. 

A lap szerint a legnagyobb nyertes egy északkeleti peremkerület, a XV. lett, amely tíz év alatt hat helyet javított, ezzel az utolsó előtti helyről feljött a középmezőny 16. helyére. Három pozíciót tudott nyerni a X. kerület, amely így 18. lett; valamint a III. és a VII., amelyek így a 9. és a 10. helyre léptek előre. A cikk írója velük együtt érdemesnek tartja megemlíteni még északról Újpestet és délről Csepelt; bár a IV. kerület csak egy pozíciót javítva, a 15. helyen végzett, de az árnövekedése arányát tekintve dobogós a maga 319 százalékával. Szorosan követi a 317 százalékot dráguló XXI. kerület, amely ezzel az árrangsor utolsó helyéről jött fel a 21. pozícióba. A drágulási toplista első két helyén Rákospalota (338 százalék) és Kőbánya (323 százalék) végzett.

Az elemzés szerint az V. kerület és a belváros kerületei iránt stabil az érdeklődés, mert az ottani ingatlanok sokféleképpen hasznosíthatók: jók lehetnek első lakásnak, vagy rövid- illetve hosszú távú kiadásra, befektetésnek, esetleg irodának is.

Ezen felül hajtja az árakat a külföldiek érdeklődése, akik általában kifejezetten Budapest belvárosában akarnak vásárolni, ezért olyan árat is megadnak, amit a magyarok már nem. A lap szerint az elmúlt évtizedben akadt olyan év is, amikor az V. kerületben lakást vásárlók nagyjából egyharmada külföldről érkezett.

Forrás: Napi.hu