Terápia, diagnózis nélkül
„Az adatközlésnek az a rendje, hogy vannak azért nyers adatok hamarabb, egy-két héttel, tehát a tegnapi adatokat mi ismertük már korábban. Az okok is világosak. Az egész európai gazdaság stagnál, és mi az Európai Unió miatt, illetve az európai tagságunk miatt ennek a gazdaságnak vagyunk a része. Az, hogy például Ausztria még nálunk is gyengébben teljesített, például egy gazdag országtól egészen meglepő, de a németek is ott vannak velünk egy szinten. Általában a német gazdasági szférához erősebben kapcsolódó országoknak vannak bajai. Szóval okok vannak, de megmondom őszintén, ezek olyan nagyon nem érdekelnek. Persze jó, ha az ember tudja, hogy mi miért történik, mégiscsak gondolkodó lények vagyunk, de a munkánk szempontjából ez másodlagos.” (Orbán Viktor– május 2.)
Ezek a mondatok a szokásos pénteki igehirdetésen (Kossuth Rádió) hangzottak el a kormányfő előadásában.
1. Kezdjük azzal a kijelentésével, hogy az „egész európai gazdaság stagnál”. Ezzel a kijelentéssel az a legnagyobb baj, hogy nem igaz. Az előző negyedévhez (2024. IV. negyedév) képest, Litvánia és Spanyolország egyaránt +0,6 %, Csehország +0,5 %, Belgium +0,4 %, Olaszország +0,3 %, Németország +0,2 % Ausztria +0,2 %, Franciaország +0,1 %, az EU együttesen +0,3 % gyarapodást ért el. Tehát Ausztria és Németország – az elmúlt negyedévhez képest – elmozdult a negatív tartományból, és ha csak kismértékben is, de regisztrálható a két németajkú országban a GDP bővülése. Ebben az összehasonlításban egyedül Magyarország neve mellett van negatív szám, nevezetesen: mínusz 0,2 százalék! Ausztria és Németország teljesítménye előtt csak abban az összehasonlításban szerepel negatív előjel, ha a 2025. I. negyedévét vetik össze 2024. I. negyedévével. Ezt a különbséget a magyar kormányfő „elfelejtette” elmondani, és arra sem utalt, hogy míg az osztrákok és a németek elkezdtek kikapaszkodni a gödörből, addig mi visszaestünk a verembe. Összegezve: az EU vezető hatalmai (német, olasz, francia) kezdenek talpra állni, de Magyarország gazdasága nem mutatja az élénkülés jeleit.
2. Elgondolkoztató jelenség az is, hogy olyan országok teljesítenek jobban hazánknál, amelyek komoly terhet vállaltak Ukrajna katonai megsegítésében. Magyarország semmilyen hadi támogatást nem nyújtott és nem nyújt a harcoló szomszédos országnak, tehát nem lehet arra hivatkozni, hogy Ukrajna anyagi forrásokat von el magyar fejlesztésektől. A litvánok, a csehek és a spanyolok mélyen a „zsebükbe nyúltak” Ukrajna megsegítése érdekében, és ennek ellenére, remek gazdasági eredményeket értek el. Mi megtagadtuk a fegyverszállítást és mégis negatív teljesítményt regisztráltunk! Az is hamis következtetés, mikor a kormányfő – általános jelleggel – azt mondta, hogy „általában a német gazdasági szférához erősebben kapcsolódó országoknak vannak bajai.” Akkor Csehország, hogy gyarapodhatott éves viszonylatban 2 százalékkal, és miként érték el, hogy az előző negyedévhez képest 0,6 százalékkal nőtt a GDP?! (Megjegyzés: a Škoda ma a világ több mint 100 országában rendelkezik képviselettel, a márka 1991 óta a Volkswagen Csoport tagja.)
3. És ami a legdermesztőbb, hogy a magyar kormányfőt egyáltalán nem érdekli, hogy milyen okok, milyen hibák, milyen közgazdasági ellentmondások vezettek oda, hogy hazánkat ismét a recesszió réme fenyegeti. Egészségügyi példa jut eszembe. A rossz állapotban levő páciens elmegy a szakorvoshoz, aki kijelenti: őt nem érdekli a kórelőzmény, a lelet, az EKG és a CT eredménye, ő nem diagnosztizál, csak a terápiával foglalkozik, kórmeghatározás nélkül! Más: a tárgyaló teremben a bíró közli a felekkel: ítéletét nem befolyásolja a vádirat és az ügyvéd beszéde, ő ezek nélkül is képes dönteni. E két életszerűtlen eset talán rávilágít a kormányfő kijelentésének elfogadhatatlanságára.
A magyar gazdaság nagyon „beteg”, ezért rendkívül pontos diagnózisra lenne szükség annak érdekében, hogy a felépülés, a gyarapodás végre megkezdődjék. A „Főterapeuta” azonban nem foglalkozik a kiváltó okokkal, állandóan kísérletezik, így a gyógyulásra még sokat kell várnunk.