Matolcsy keményen kritizálta Magyarország inflációját

HírKlikk 2023. szeptember 21. 13:50 2023. szept. 21. 13:50

A Magyar Nemzeti Bank elnöke a magyar kormányzat gazdaságpolitikáját kritizálta Egerben, a Közgazdász Vándorgyűlésen. A beszédét azzal kezdte, hogy ő most tényleg a valóságról fog beszélni.

Mint mondta, Szerb Antaltól tudjuk, hogy minden könyvnek megvan a maga sorsa, így minden előadásnak is megvan a maga lelke. Az övé az, hogy a következő kormányok soha többé ne ismételjék meg azt a gazdaságtörténeti szerencsétlenséget, ami az elmúlt két évben Magyarországon a magas inflációval történt - számol be a Telex.

"Reméljük, decemberben már csak 7 százalék lesz, ez varázslat, de van velünk egy kudarc" - mondta az MNB elnöke, aki ezután keményen kritizálta Magyarország inflációját, versenyképességét és termelékenységét. 

Mint mondta, az elmúlt években visszatért a hetvenes évek inflációs képe, azok a közgazdászok, akik már éltek akkor, pontosan tudják, hogy nem az infláció vagy növekedés a dilemma. Az infláció ugyanis megeszi a növekedést, ez az 1970-es évtized fő tanulsága, hogy előbb harcolni kell az infláció ellen, és csak utána lehet növekedés.

Szerinte az MNB időben jelezte a veszélyt, de a kormány másfél évig nem csatlakozott a jegybank inflációt letörő intézkedéseihez. Sőt, miközben az MNB a fékre, addig a kormány a gázra lépett, s csak később realizálta, hogy fel kell lépnie az infláció ellen. 

Eleinte a kormány a magas deficittel és az élelmiszerárstoppal tüzet akart oltani olajjal, csak hozzáadott az inflációhoz. Önmagában az ársapkák alkalmazása 3-4 százalékkal emelte az inflációt. Ez kalandor gazdaságpolitika volt - mondta.

Felidézte, hogy amikor nagyon gyenge volt a forint, 2022 októberében az MNB vészhelyzeti programot vezetett be, anélkül nem lenne most reális az egy számjegyű infláció. Matolcsy szerint innen elfoglaltuk az inflációs Európa-bajnok pozícióját, ennek növekedési ára van. Négy negyedév visszaesése tükrözi az infláció következményeit. És az infláció, mint a szegények adója, éppen a szegényektől és a nyugdíjasoktól vette el a legtöbb forrást.

"Tisztában kell lenni vele, hogy Magyarország kockázati megítélése nem jó, pénzügyi szempontból a legsebezhetőbb öt ország között vagyunk. Innen csak összefogva lehet továbblépni" - fogalmazott Matolcsy.

Forrás: Telex


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom