Orbán szívesen segít a hazájukban megvádolt politikusoknak
Orbán Viktor nem finnyás, ha az ő saját bel- és/vagy külpolitikai érdekei úgy kívánják, odaáll védeni, támogatni, segíteni akár a patás ördögöt is. Nem számít, hogy az éppen védelmébe vett személyt korrupcióval vádolják/ítélték el/szankcionálták, vagy akár azzal gyanúsítják meg, hogy megpróbálta megmérgezni politikai ellenfelét, esetleg puccs előkészítésével vádolják meg – Orbánnak csak az számít, hogy az ő célját szolgálja az illető. Mindez azért került ismét a felszínre, mert bekerült a hírekbe a bukott brazil elnök, Jair Bolsonaro, aki ellen puccskísérlet miatt most emeltek vádat. Emlékezetes, a politikus a brazil hatóságok elől menekülve, a brazíliai magyar nagykövetségen kapott menedéket. De említhetnénk Nikola Gruevszki elítélt észak-macedón kormányfőt, Ghaith Pharaon (néhai) szaúdi milliárdost, Daniel Obajtek lengyel üzletember-politikust, vagy éppen Marcin Romanowski korábbi lengyel miniszterhelyettest is.
A brazil főügyész hivatalosan is vádat emelt Jair Bolsonaro volt elnök ellen, arra hivatkozva, hogy puccsot kísérelt meg a 2022-es választási veresége után, hogy hivatalban maradhasson – számolt be az MTI alapján a Népszava. Ennek része lett volna utódja és egyben a jelenlegi elnök, Luiz Inácio Lula da Silva megmérgezése, illetve Alexandre de Moraes, a legfelsőbb bíróság egyik bírájának a megölése. Az összeesküvésben való részvétel miatt 33 másik személy ellen is vádat emeltek, köztük volt miniszterek és a haditengerészet volt vezetője ellen. Jair Bolsonaro tagad, de a brazil főügyész a döntését egy több mint 800 oldalas szövetségi rendőrségi jelentésre alapozta.
Nem csoda, ha ismerősen cseng az olvasók számára Bolsonaro neve. Ahogy a New York Times videófelvételekkel és képekkel közölt cikkére alapozva a Hírklikk is megírta: négy nappal azután, hogy puccskísérlet gyanúja miatt elkobozták az útlevelét, a korábbi elnök Magyarország brazíliai nagykövetségén kapott menedéket. Mint köztudott, a nagykövetség az adott ország területének számít, és oda mindenki csak engedéllyel léphet be. Értelemszerűen ott a fogadó országok hatóságai senkit nem tartóztathatnak le. A szuverenitására oly kényes magyar kormány tehát tevőlegesen beavatkozva a szuverén Brazília belpolitikai életébe, lehetővé tette Bolsonarónak, hogy 2024 február 12. és 14. között a magyar misszió területén éljen, ahol ez idő alatt ott tartózkodott a nagykövet, Halmai Miklós magyar munkatársaival, miközben a brazilokat – persze – hazaküldték. Bolsonaro vendégül látását a képviselet egyik munkatársa is megerősítette, Bolsonaro pedig maga sem tagadta, hogy a nagykövetségen lett volna.
Orbán Viktort már évek óta körbelengik a hasonló botrányos ügyek, amelyek miatt – mint korábban fogalmaztunk – kétes hírnévre tett szert Magyarország. Ezt akkor annak kapcsán írtuk, hogy Orbán Viktor menedéket adott a börtön elől menekülő észak-macedón (politikai) kebelbarátja, Nikola Gruevszki bukott kormányfőnek. Hasonlóképpen befogadta a nemzetközi körözés alatt állt néhai szaúdi milliárdost, Ghaith Pharaont is. Ám az ő esetük csak a jéghegy csúcsa, több – másutt körözött, megvádolt – (ex-)politikusnak és „üzletembernek” nyújtott menedéket vagy menekülési útvonalat és állomást, lehetőséget a vagyonkimentésre a jelek szerint bizonyos típusú embereket szívélyes vendégszeretettel fogadó orbáni Magyarország. Köztük szép számmal voltak olyanok, akikkel a miniszterelnök is bizonyítottan találkozott, illetve, akikkel jóban volt, továbbá akikkel a családtagjai és/vagy az üzleti életben hozzá(juk) közelálló cégvezetők üzleteltek.
Igencsak botrányos „befogadás” volt Ghaith Pharaon felkarolása: a nemzetközi körözés alatt álló néhai szaúdi milliárdos beutazását Orbán egyik kedvenc arab üzletembere, Jordánia tiszteletbeli konzulja, az utóbb a terrorátvilágításon megbukott Zaid Naffa segítette. Pharaon, akinek a bankján keresztül köze volt iszlamista terrorszervezetek pénzeléséhez, a nyugdíjas éveire Orbán Viktor szomszédságába költözött. Mind a két „úriember” kapcsolatban állt Orbán családjával: 2016-ban Zaid Naffát kétszer is lefotózták, amint Orbán vejével, Tiborcz Istvánnal és a körözött Ghaith Pharaonnal kávézik Budapest legdrágább luxusszállodájának teraszán.
És hát ott van a független sajtónak köszönhetően, Magyarországon híressé-hírhedtté vált Nikola Gruevszki: ő 2018 novemberében, börtönbe vonulását megelőzendő, máig nem tisztázott körülmények között, vélhetően a bécsi egyezményt súlyosan megsértve, magyar diplomáciai segítséggel jutott el Magyarországra, ahova – érvényes okmányok nélkül, rejtélyes engedéllyel – beléphetett, majd itt kért és kapott rekordgyorsasággal menekültstátuszt. A szkopjei hatóságok nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki ellene, de Gruevszki máig boldogan él Budapesten, mint hal a vízben, még üzleti tevékenységet is folytat. Sőt, politikait is: legfrissebb Facebook-bejegyzése például közvetetten a macedón ügyészségi és igazságszolgáltatási rendszer reformjának feltételeiről értekezik (nem véletlenül valahogyan olyan irányban, hogy az az ő elítélését igazságtalannak állítsa be). Az már csak hab a tortán, hogy Gruevszki nem csak gyámolítottja Orbán Viktornak, van bennük sok közös, a többi között összeköti őket az amerikai Globális Magnitzky Törvény. Az elítélt és a büntetés elől Budapestre menekült korábbi észak-macedón miniszterelnökre, Gruevszkira is lesújtott már a Globális Magnitzky Törvény, amelynek keretében Rogán Antalt is szankcionálták. És azt azért ne felejtsük el, hogy Orbán egyik legfontosabb minisztere ugyanazon a listán szerepel, amelyen ott van Orbán Viktor (és több családtagja, illetve további minisztere, embere) neve is.
De menjünk tovább: még a Napi.hu (Ma már Economx.hu) által 2022. márciusában megírt botrány: a 2015 előtti moszkvai bekötésű ukrajnai Janukovics-kormány két minisztere – Mikola Priszjazsnyuk és Eduard Sztavitszki – nyomaira bukkantak egy fővárosi ingatlan szövevényes offshore-céghálójában. Nem tudni, hogy a magyar hatóságok milyen lépéseket tettek a sokáig nemzetközi körözés alatt álló személyek esetében, de a közelükbe érő vagyontárgyakat biztosan nem fagyasztották be – írta akkor a portál.
És akkor ott van Daniel Obajtek ügye is. Az ő neve nem csenghet túlságosan ismerősen a magyarok fülében, holott ő sem senki: a lengyel Orlen olaj- és gázipari vállalatnak az ügyészség által keresett korábbi elnök-vezérigazgatója, a PiS EP-képviselőjelöltje. Mint azt tavaly júniusban a VSquare több hónapig tartó aprólékos nyomozással kiderítette: Obajtek Budapesten rejtőzködik, mégpedig egy olyan, Andrássy úti luxuslakásban, amelynek (miként az egész háznak) a tulajdonosa egy, az Orbán-kormányhoz közelálló, a kormányfő vejével, Tiborcz Istvánnal üzleti kapcsolatban álló cég, a BBID ingatlanfejlesztő társaság. A nyomozást magát és a bizonyítékokat pontról pontra bemutatta az oknyomozó csapat, kiegészítve képekkel és az érintett által a közösségi oldalain posztolt videókkal és fotókkal.
Az eddigi legfrissebb botrányról a HVG számolt be tavaly decemberben: politikai menedékjogot kapott Magyarországon Marcin Romanowski egykori lengyel miniszter-helyettes, akit hazájában 11 bűncselekmény elkövetésével vádolnak. Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter a döntést azzal magyarázta, Lengyelországban „jogállamisági válsághelyzet” alakult ki. Nagy kárt okozó, bűnszövetkezet tagjaként elkövetett csalással, sikkasztással, valamint hatalommal való visszaéléssel vádolják őt Lengyelországban, összesen 25 millió dollárnyi zloty zsebre vágásával. Az eljárás már jó ideje tart, a hatóságok több személynél, köztük Zbigniew Ziobro volt igazságügyi miniszternél is tartottak házkutatást, s többeket őrizetbe is vettek.