Orbán zsebre dugott keze

Jász 2017. május 16. 10:56 2017. máj. 16. 10:56

Bármennyire is szóból ért az ember, érzelmeket, hangulatot, sőt szándékot a testünk jelzéseivel metakommunikáció révén is elmondhatunk. Olykor akaratlanul... Különböző pszichológiai kutatások megpróbálják megfejteni a testbeszéd rejtett kódjait.

Szüleinktől és az iskolai nevelőktől már egészen kiskorunkban megtanuljuk, hogy a zsebre dugott kéz bizonyos helyzetekben nem megengedett. Nem tesszük zsebre a kezünket, amikor a táblánál felelünk, amikor iskolai ünnepségen veszünk részt vagy amikor másokkal beszélgetünk, hiszen az a tiszteletlenség jele.

Azoknál a politikusoknál, akik külföldi utazásaik során egy országot képviselnek, még szigorúbb az elvárás a protokollszabályok ismerete iránt. Egy szerencsétlen gesztussal, akár komolyan meg is sérthetik a tárgyalópartnert. Talán néhányan emlékeznek még, mikor Lamperth Mónika, belügyminiszterként egy ortodox zsidó fiatalembernek nyújtott kezet, akinek vallása tiltotta a nőkkel való kézfogást. Rémesen kínos szituáció volt...





Orbán Viktor és a zsebre dugott kéz

A magyar miniszterelnököt a külföldi utazásairól szóló fotókon, szinte csak zsebre dugott kézzel lehet látni. Nem számít, hogy Putyin vagy éppen Hillary Clinton az, akivel a magyar kormányfő találkozik, illem, protokoll ide vagy oda, a nadrágjába rejti a kezét.



Sokan sokszor kritizálták már ezért, és találgatták, vajon mi az oka, hogy ennek a legalapvetőbb udvariassági gesztusnak sem tud eleget tenni. A válasz az, hogy nem is akar. A miniszterelnök teljesen tisztában van azzal, hogy mit közvetít a testbeszédével. Alacsony termetét, és saját befolyását, szerepét így akarja felnagyítani.

Ennek a típusú viselkedésnek az üzenete a következő: Akárki lehetsz is, nem vagy több nálam.