Robbanás az atomerőműben, Paks II-re is ezt a típust tervezik
A hírek szerint robbanás volt abban a belorusz atomerőműben, amelyhez hasonlót Paks II-re is tervez a Roszatom. Korábban ugyancsak robbanás történt a Szentpéterváron, így egy héten belül két orosz atomerőműben állították le a reaktorokat. A hivatalos közlések csak kisebb hibákról szóltak. Közben úgy tűnik, hogy a finnek végleg leállították hazájukban az atomerőmű építését, amely szintén a paksi ikertestvére volt. A Hírklikk Holoda Attila energetikai szakértőt kérte fel hírmagyarázatra.
Holoda úr, mit szól a legújabb finnországi atomerőmű szivárgáshoz, főleg annak tükrében, hogy azelőtt meg a beloruszoknál volt hasonló probléma, egy olyan erőműben, amilyen majd Pakson is épül?
A finn atomerőmű leállításáról egyelőre még keveset lehet tudni, a beloruszról viszont már megjelentek hírek. Tudom, hogy Csernobil árnyékában az ilyen információk komoly félelmet gerjesztenek, de ma már a nukleáris erőművek biztonsági rendszere megbízható. A jelenlegi paksi – ami régi, szovjet típus – a magyar szakemberek munkájával a világ legbiztonságosabb erőműve lett.
Lehet, hogy a jelenleg működő paksi erőmű biztonságos, de az új ugyanolyan típus, mint, ami most felrobbant. Önt ez megnyugtatja?
Nyilván nem, egyébként egy VVR 1200 típusú erőműről van szó. Úgy tűnik, a belorusz erőművet már az előtt elindították, mielőtt kész lett volna. Valamikor októberben elején üzemelték be – a választás környékén – nyilván kapkodtak, mert Lukasenko eredményt akart produkálni. Aztán ez lett a vége.
Gondolja, hogy félkészen adtak át egy atomerőművet?
Nézze, ha a politika sikert akart felmutatni, akkor sok mindenre képes. Ez rendszerfüggetlen törekvés. Emlékszem, a szlovák-magyar gázvezetéket Orbán Viktor háromszor adta át. Még a 2014-es választások előtt történt, hogy a miniszterelnök közölte: a március 15-i ünnepség előtt át akarja vágni a nemzeti színű szalagot. Hiába mondták neki, hogy addigra nem lesz kész. Orbán csak legyintett, nem baj, akkor is avatni fogunk! Aztán felavatta akkor is, amikor majdnem kész lett, s végül nem átallott akkor is odamenni, amikor már elkészült. Maradjunk tehát abban, hogy a politikusok szeretnek a tőlük független eredmények fényében sütkérezni. Gondolom, így járt Lukasenko is, minden politikus szeret avatni.
Viszont ebből az avatásból robbanás lett, ráadásul nálunk is ilyen atomerőművet építenek. Azért ez komoly felelőtlenség, avathatott volna veszélytelenebb beruházást is.
Ez igaz, de nem a generátor részénél történt a baleset, ahol a beindult nukleáris folyamat szabadult el, hanem a próbaüzem alatt lévő kiszolgáló egységek sérültek meg. Egészen pontosan egy trafóállomás robbant fel, de a biztonsági retesz jól működött, mert azonnal lezárta a sugárzó folyamatot. Vagyis nem került ki a szabadba semmiféle veszélyes anyag.
A litvánok viszont azonnal lármázni kezdtek, mert hozzájuk elég közel van az osztroveci atomerőmű. De Csernobil és Fukusima óta tudjuk, hogy a kiszabaduló nukleáris anyag a távolban élőket is veszélyezteti.
Azt látom, hogy a magyar politika nem lett ideges a belorusz erőműbaleset miatt. Viszont a finnek, akik szintén olyat építenek, mint amilyet Orbán Viktor szeretne, – már rég leállították az építkezést. Őket idegesíti az ilyesmi?
Nézze, tartósan még sehol nem működik a VVFR 120 erőmű, a finnek ugyanis már korábban leállították a saját építkezésüket. Kiderült ugyanis, hogy az oroszok nem képesek olyan dokumentációt benyújtani, amit elvárna a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség, illetve annak a finn megfelelője. Ezért leálltak az egésszel.
Ez sem túl megnyugtató. Ami a finneknek nem jó, az nekünk megfelel?
Azt tudom, hogy a magyar hatóságokkal a finnek megosztják a döntés okait. Folyamatosan kaptuk a jelzéseket, hogy az orosz szakemberek nem elég felkészültek, csak oroszul beszélnek, nem áll rendelkezésre olyan dokumentáció, ami az uniónak, vagy a nemzetközi normáknak megfelelne. Amíg ilyet nem produkálnak az oroszok, addig a finnek leállították az építkezést.
Az pedig nagyon kedvező, hogy a Magyar Atomenergia Ügynökség egyelőre nem került a Fidesz politikai befolyása alá, talán azért, mert több nemzetközi szervezet is ragaszkodik az előírásokhoz, szabályokhoz, s nem veszik figyelembe Orbán óhajait. Több százezer engedélyt kell majd a magyar államnak megszerezni, már az építkezéshez is, nemhogy a beindításhoz.
Említette, hogy még kevés olyan erőmű létezik, mint, amilyet nekünk építenek. Egyáltalán működik ilyen valahol?
Az oroszok sok erőművet építenek a világban, elsősorban közép-Ázsiában, Kínában, ahol nem akadékoskodnak annyira, mint Európában. Ezért oda koncentrálják a kapacitást.
Miközben a belorusz erőműben robbanás történt, a finnek pedig leállították a sajátjukat, a paksi bővítés földmunkáit Mészáros Lőrinc töretlenül végzi. Tudható, hogy halad a munka?
Bár az érintettek szerint jól haladnak, mindenki tudja, hogy ez nem igaz. Eddig nagyjából 30 hónapos csúszásban van az erőmű engedélyeztetése, de a kiszolgáló létesítmények építése zajlik. Tehát most aztokat a beruházásokat végzik, amelyekre akkor lesz szükség, amikor valójában elindul az építkezés.
De ha az Magyar Atomerőmű Ügynökség végül nem adja ki az engedélyt a paksi bővítésre, akkor a mostani milliárdos építkezés felesleges?
Jelen pillanatban úgy áll a helyzet, hogy ha az erőmű nem kapja meg az építési engedélyt, akkor felesleges földmunkát végeztek.
Vagyis előfordulhat, hogy a meglévő helyett egy másik alapra, épületre, vagy épp gödörre lesz szükség?
Pontosan, meglepő módon annak tudatában kezdték el az alapozó munkákat, hogy előfordulhat: mindent kezdhetnek újra. Egyelőre a felvonulási épületek készülnek. Emlékeim szerint eredetileg 2026-ra ígérték az erőmű indulást, abból már biztos nem lesz semmi. A jelenlegi felkészültség mellett 2030-ra, vagy csak utána lehet elindítani a bővítést. Egyelőre ugyanis nem nagyon halad a munka, Orbán hiába találkozott a Roszatom vezetőjével. Ennek persze lehet olyan üzenete is, hogy biztonsági előírásokat fontosabbnak tartják, mint a határidőket.
Korábban nagy vita volt arról, hogy a zöldenergia, meg a napfény olcsóbban állítja elő az áramot. Ezen már túl vagyunk?
Nézze, egyáltalán nem vagyok biztos abban, hogy ez az erőmű gazdaságosan működtethető. Ma a villamosenergia korlátlan mennyiségben beszerezhető. A fejlett országok nem saját forrásokra rendezkednek be.
Tehát a finnek végleg leállították és elküldték a Roszatomot?
Úgy gondolom, hogy a finnek nem mennek bele egy olyan atomerőműbe, ahol nincs minden rendben.
Gondolja, hogy Orbán Viktor is tud nemet mondani Putyinnak?
Azt nem tudom, de azt igen, hogy a beruházást irányító szakemberek megfontoltak, s azt nem engedik, hogy nálunk is olyan robbanások zavarják meg az építkezést, mint a Lukasenko vezette Belorussziában.