A fideszes Simonka pere nyúlik, mint a rétestészta
Simonka György volt fideszes országgyűlési képviselőt bűnszervezetben elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás bűntette és más bűncselekményekkel vádolja az ügyészség. Amennyiben a bíróság jóváhagyja a vádhatóság indítványát, nyolc és fél év börtönnel sújthatják. Ez azonban még odébb van: februárban ugyanis – immár harmadszor – teljesen elölről kell kezdeni Simonka büntetőperét a Fővárosi Törvényszéken.
2022 nyarán, majdnem 25 tárgyalási nap és több mint két és fél év után újra indult Simonka büntetőpere a Fővárosi Törvényszéken. Csere történt ugyanis a tanácsvezető bíró személyében, ezért a Fővárosi Törvényszék új tanácsot állított fel és az új elnöknek időre volt szüksége, hogy megismerkedjen a több tízezer oldalas nyomozati iratokkal. 2022 ősz eleje óta azonban a tárgyalás ismét szünetel, ezúttal a tanács egyik tagját kellett pótolni, s teljesen elölről kell kezdeni a bírósági szakban az eljárást. A tervek szerint 2024 februárban – harmadszor – indul újra a büntetőper.
Simonka György nevét 2012 májusában ismerte meg a nyilvánosság. Akkor jelentek meg sajtóhírek arról, hogy az akkor még Pusztaottlaka polgármestereként is tevékenykedő fideszes országgyűlési képviselő földjén embertelen körülmények között dolgoztatják a közmunkásokat. A pusztaottlakai önkormányzat közleményben tagadta a vádakat, pontosabban azt, hogy a közmunkások embertelen körülmények között dolgoztak volna. Arról, hogy Simonka a saját földjére vezényelte a közmunkásokat, nem esett szó.
2020 augusztusában kiderült, hogy az ügyészség költségvetési csalás elkövetésével vádolja Simonka Györgyöt. Az országgyűlési képviselő tagadta, hogy bűnös lenne, és az Oroscafé kamerái előtt kijelentette, „Mi nem csináltunk semmit másképp, mint mindenki más ebben az országban.”
Az immár csak volt országgyűlési képviselő „védekezése” sem volt mindennapos. Már javában folyt ellene az eljárás, amikor feltöltött egy fotót a Facebookra, amelyen a Karmelita kolostorban Orbán Viktor társaságában látható. A Simonkától származó képaláírásból pedig az is kiderült, hogy a miniszterelnökkel „áttekintették az elmúlt tíz év eredményeit, és beszéltek az előttük álló évek feladatairól.” Simonka vélhetően abban reménykedett, hogy az őt vádoló ügyészek is látják ezt a fotót, amelyet majd a bíróság is enyhítő körülményként fog értékelni.
Nem a laikus közönség, hanem a bíróság dolga megítélni, hogy Simonka György bűnös-e vagy ártatlan. Ő ártatlannak mondja magát, amihez természetesen joga van: az ártatlanság vélelme a jogerős bíróság ítéletig mindenkit megillet. Az viszont mindenképpen említést érdemel, hogy Simonka a 24-hu-nak 2010 júniusában adott interjúban elismerte, hogy elkövetett ezt-azt, ám amivel vádolják, azt nem. Hozzátette, hogy „a róla nyilatkozó térségi erős ember, Lázár János, jobban tenné, ha hallgatna, mert ő, mármint Simonka, regényt tudna írni Lázárról, aki jobban tenné, ha csöndben maradna, mert amíg szegényebb lett az ország, addig Lázár jóval gazdagabb.”
Érdekes adalék, hogy a Simonka-per kezdete óta a per elsőrendű vádlottja, a Simonka-közeli Kékessy Mihály György 325 millió forint állami és EU-támogatást vett fel. Az államkincstár adatai szerint 2020-ban 82 965 818, 2021-ben 112 536 463, 2022-ben 62 673 281, 2023-ban pedig 67 599 783 forintot fizettek ki Kékessynek, aki így négy év alatt összesen 325 775 345 forint támogatást kapott. Kékessynek korábban több közös vállalkozása is volt Simonkával, egy időben pedig az ő nevén volt az az újkígyósi ház, amelyben jelenleg Simonka és családja lakik.
Februárban tehát újraindul a per. Nem először, és az előzmények ismeretében elmondható: nem biztos, hogy utoljára.