Békeszerető hazafiakat vár a Harcosok Klubja
Szó sincs kényszertoborzásról, Orbán Viktor önkéntes jelentkezőket vár a Harcosok Klubjába. Olyanokat, akik megfelelnek a szigorú feltételeknek, merthogy nem lehet akárki ezen elit egység tagja. Ezt maga a miniszterelnök fogalmazta meg, amikor hét pontban összegezte elvárásait a hamarosan csatába küldendő harcosokkal szemben. Volt már ehhez hasonló harcoló alakulat a Fideszben, amikor Orbán 2002-ben, a választási veresége után megszervezte a polgári köröket.
E polgári köröknek – sokan még bizonyára emlékeznek rá – az volt a feladatuk, hogy majd „mozduljanak, ha mozdulni kell”. Négy évet vártak ezek a szabadcsapatok a mozdulásra, hogy azután 2006 szeptemberében a TV székház ostrománál, majd jó egy hónappal később, október 23-án megmutassák, hogy a mire képesek a Nemzetmegvezetőért.
Most némiképp hasonló cipőben jár a Fidesz, legföljebb annyi a különbség, hogy választási vereségről még nincs szó, az csupán mint egy lehetséges opció vetődik fel sokakban. Ám ebben a nehéz, embert próbáló helyzetben is erőt kell mutatni, ezért indította útjára Orbán a Harcosok Klubját, melynek alapötlete egyébként egy ismert amerikai film, amely a Fidesz szempontjából némiképp bizarr módon egy ukrán származású homoszexuális amerikai, Chuck Palahniuk regénye alapján készült.
Orbán Viktor kedden reggel a Facebookon kürtölte világgá, hogy „Felvételt hirdet a Harcosok Klubja! Ez egy meghívó minden olyan honfitársam számára, aki a nemzeti értékek talaján állva, kész cselekedni Istenért, hazáért és családért – a digitális világban és azon túl is.” S bár a felhívás Orbán szerint mindenkinek szól, valójában csak a nemzet legjobbjai lehetnek a Harcosok Klubjának tagjai. A csatlakozásnak ugyanis szigorú feltételei vannak, amelyeket „a Harcosok Klubja 7 törvénye testesít meg: hazaszeretet, szabadságharc, tisztelet, összetartás, cselekvés, sorsközösség és béke.”
Hogy a jelentkezők alkalmasságát miként ellenőrzik, az nem derül ki a miniszterelnök toborzójából. Lehet, elég lesz az önbevallás, miszerint az illető megesküszik, hogy hazaszerető, összetartó, mindemellett mások iránt tiszteletteljesen viselkedik. De az sem kizárt, hogy lesz egy már bizonyított személyekből verbuvált bizottság, amely levizsgáztatja a jelentkezőket hazaszeretetből, tisztességből, majd kiállít egy bizonyítványt, hogy az illető megfelelt az elvárásoknak, azaz, szereti a hazáját, tisztelettel viseltetik mások iránt, stb.
Orbán nem elégedett meg a harcosok toborzásával, a Facebookon el is magyarázta, hogy mit kell érteni a hét törvény alatt. Ezek ismertetésétől most eltekintünk, már csak azért is, mert a miniszterelnök meglehetősen tág fogalmakkal dolgozik. Szemben a fideszes értelmezéssel, úgy is lehet valaki hazaszerető, hogy nem veri a mellét, nem magyarkodik, és nem szövi bele minden mondatába, hogy haza, nemzet, magyarok. Merthogy az is szeretheti a hazáját, aki másképp szereti, mint azok, akik szerint nem szereti. A hazaszeretők közül jelenleg kirekesztettek ugyanis azt szeretnék, ha a hazájuk a mostaninál élhetőbb hely lenne, sokféle ember elférne benne, még olyanok is, akiket ők esetleg nem szeretnek. Merthogy, nem lehet mindenkit szeretni és nem is kell.
Ami pedig a tiszteletet illeti: azt nem követelni kell, hanem – például személyes példamutatással – kiérdemelni. És van még egy lényeges eltérés a miniszterelnök értelmezése és a normális emberi felfogás között, jelesül az, hogy nem a szabadságharcot kell szeretni, hanem a szabadságot.
Ami pedig a békét illeti: Orbán Viktor és fideszes társai az elmúlt három és fél évben – ennyi ideje tart az oroszok Ukrajna elleni háborúja – számos alkalommal kimutatták, hogy csak szavakban állnak a béke mellett. Ha Orbánék valóban békét szeretnének, akkor már a háború kezdetekor felszólították volna Putyint, hogy haladéktalanul vonja ki a csapatait Ukrajnából, hagyja abba a civil lakosság javainak és életének módszeres pusztítását.
Mindezeket a példákat azért volt muszáj megemlíteni, mert rávilágít, hogy a miniszterelnök által gründolt Harcosok Klubja mennyire álságos képződmény. A tagság feltételeként megnevezett hét alaptörvény helyett ugyanis egy is elegendő lett volna, mégpedig az, amely így hangzik: „Minden erőmmel azon leszek, hogy támogassam Orbán Viktort és a Fideszt, hogy folytathassák nemzetvesztő kormányzásukat és a már amúgy is leszakadó félben lévő hazánkat még a mostaninál is kilátástalanabb helyzetbe navigálják. Támogatom továbbá a gazdagok számára kedvező, ám mindenki más számára káros gazdaságpolitikát, mert akárcsak Orbán Viktor, én is azt szeretném, hogy csak a hozzám közel állók gyarapodjanak, mindenki más pedig mehet a levesbe.”