Búcsú Parragh Lászlótól

Föld S. Péter 2024. október 31. 15:20 2024. okt. 31. 15:20

Nem Parragh napja volt a szerda: a Magyar Kereskedelmi és Iparkamarát (MKIK) 25 éven át vezető Parragh Lászlónak meg kellett válnia kedvenc elfoglaltságától, miután a MKIK közgyűlésén alulmaradt az elnöki székért ugyancsak versenybe szálló, a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarát (BKIK) irányító Nagy Elekkel szemben. Nagy Elek 121 szavazatot kapott, míg Parragh Lászlóra csupán 67-en szavaztak. Parragh nemcsak tehetős, hanem befolyásos ember is, aki egy interjúban azzal dicsekedett, hogy bármikor hívhatja Orbán Viktort, s ha a miniszterelnök netán épp nem érne rá, egy órán belül visszahívja. Feltételezzük, hogy a most távozó kamarai elnök nem a levegőbe beszélt: Orbán Viktor legutóbb hétfő reggel tárgyalt Parraghal, az Új Gazdaságpolitikai Akciótervről és a kamarai együttműködésről. 

Parragh László kamaraelnöki regnálását számos bírálat érte, a többi között az 5 ezer forintos kötelező kamarai tagdíj kapcsán. A MKIK elnöke tagadta a kötelező kamarai tagdíj létét, szerinte ugyanis amit a vállalkozók kötelezően befizetnek, az csak tagdíjnak látszik, de valójában nem az. 2021 februárjában, az ATV Heti Napló című műsorában ezt a következőképpen magyarázta: „kötelező kamarai tagság nincs, van egy ötezer forintos regisztrációs díj, ami, ha belegondolunk, egy olyan kicsi összeg egy vállalkozás tekintetében, ha valaki nem tud egy év alatt ötezer forintot kifizetni, az ne menjen el vállalkozni”. Parragh nem sokkal később elnézést kért azoktól, akiket ezzel a cinikus és lekezelő szöveggel megsértett.

Lukács László György, a Jobbik Magyarországért Mozgalom országgyűlési képviselője népszavazást kezdeményezett a kötelező kamarai tagdíj megszüntetéséről, de mint az idén augusztusban kiderült, nem járt sikerrel: az aláírások összegyűjtésére elvileg rendelkezésre álló 120 nap a június 9-i európai parlamenti, valamint az azzal egy napon tartott önkormányzati választás miatt jelentősen lerövidült, így aztán nem tudta összegyűjteni a szükséges számú aláírást.

A kötelező kamarai díj tehát – még ha Parragh másként is nevezi – maradt. Ami azért sem lényegtelen, mert egy 2022-es adat szerint a „regisztrációs díj” bevezetése óta az országos és a területi kamarák együttesen több mint 31 milliárd forintot szedtek be belőle, a nem fizető renitensektől a hátralékokat az adóhatóság hajtja be. Hatalmas pénzről van szó, ám tegyük hozzá, szükség is van erre, mert a Parragh által idáig vezetett MKIK kiadásai szintén igen jelentősek. 2012 óta 60 millió forintot költöttek mentális tréningekre, 18 és félmilliót brazíliai repülőjegyekre, 327,5 millió forintot két médiakampányra, azaz gyakorlatilag önmaguk fényezésére. Exkluzív székházat is bérel az iparkamara, de nem kivagyiságból fizetnek a Bankcenter méregdrága irodáiért, hanem azért, mert, mint Parragh László elmondta, időnként a miniszterelnököt is fogadniuk kell. Az pedig józan paraszti ésszel is belátható, hogy Orbán Viktort nem hívhatják holmi lepusztult kalyibába.

Parraghnak szerencsére nincs szüksége arra, hogy a közösből vegyen el, van mit a tejbe aprítania. Maga dicsekedett ezzel 2017-ben, amikor a feleségét a Monetáris Tanács tagjává nevezték ki, havi hárommillió forintos fizetéssel. Akkor azt válaszolta egy őt kérdező sajtómunkásnak, hogy ez a 3 millió forint náluk csak konyhapénz, az igazi nagy pénzeket ő keresi. Arról, hogy ha ez aprópénz, mennyi az, ami nem számít annak a Parragh-családban, vagyis ő mennyit tesz be a közös kasszába, a kamarai elnök azt felelte: „nem mondok számot, mert irritáló lenne”. (Azóta történt néhány változás: dr. Parragh Bianka már nem a Monetáris Tanács tagja és már nem Parragh László felesége.)

A pedagógustüntetések idején nagy felháborodást váltott ki a tanárok, és úgy általában a tisztességes emberek körében Parragh Lászlónak a Népszavában megjelent nyilatkozata, miszerint a tanároknak ott a nyári szünet, meg az is könnyebbség nekik, hogy délután 4 órakor hazamehetnek. (Ugyanebben az interjúban a tűzoltókat is megtalálta, ők szerinte a társadalmi megbecsültséggel és a munkájukkal járó adrenalin-lökettel vannak megfizetve.) 

Ami a tanárokat illeti: Parragh az ATV Egyenes beszéd című műsorában osztotta meg a nyilvánossággal életének azt a korábban kevéssé publikus részletét, hogy egy időben ő is tanítani szeretett volna. Aztán a sors másfelé vezette, ami Parragh szempontjából nem feltétlenül kudarc, így legalább nem kellett röhejes jövedelemért tanárként dolgoznia. (Idézet Novák Katalin volt államfő egy korábbi nyilatkozatából).

Parragh most távozik, de emléke, valamint az általa megálmodott, regisztrációs díjnak nevezett kötelező kamarai tagdíj még itt marad velünk. 



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom