Inflációs körkép
„[A]hogyan vállaltuk korábban, letörtük, 2024-ben pedig alacsony szintre szorítottuk vissza az inflációt” mondta Palóc André, a Nemzetgazdasági Minisztérium szóvivője – majd így folytatta: „ha újra előjön, ismét a padlóra küldjük az inflációt”. Palóc szerint az ellenzéki politikusok „megijedtek attól, hogy már látszanak a fordulat jelei, a kispénzűek és a középosztály is egyre inkább saját bőrükön érzik a konjunktúra pozitív változását, mert teljes foglalkoztatás van az országban”. (Index- 2025. február 15.))
Nagy Márton minisztériumának szóvivője tehát szolgai módon ismétli főnöke valótlan szavait és olyasmiről beszél, amit a munkavállalók, a kisvállalkozók és a nyugdíjasok egészen máshogy érzékelnek és máshogy értékelnek. Palóc pozitív változásokról hablatyol és egyszerűen nem vesz tudomást a Központi Statisztikai Hivatal rideg és rémisztő adatairól.
- 2024 decemberében az ipari termelés volumene 5,3, munkanaphatástól megtisztítva 6,4%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. A feldolgozóipari alágak közül hétben nőtt, hatban visszaesett a termelés, a legnagyobb mértékben a villamos berendezés gyártásában. A szezonálisan és munkanappal kiigazított adatok alapján az ipari kibocsátás 1,8%-kal kisebb volt a 2024. novemberinél. 2024-ben az ipari termelés volumene 4,0%-kal kevesebb volt, mint 2023-ban. (2025. február 13.)
- 2024 decemberében az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 4,2%-kal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az építményfőcsoportok közül az épületek építésének termelése 1,0, az egyéb építményeké 10,2%-kal volt alacsonyabb. A szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek alapján az építőipar termelése 0,7%-kal meghaladta a novemberit. 2024-ben az építőipar termelése 0,4%-kal volt kisebb, mint 2023-ban. (2025. február 14.)
- 2025. januárban a fogyasztói árak átlagosan 5,5%-kal haladták meg az egy évvel korábbiakat. Egy hónap alatt átlagosan 1,5%-kal emelkedtek a fogyasztói árak, ezen belül a járműüzemanyagok 2,7%-kal drágultak. 12 hónap alatt, 2024. januárhoz viszonyítva az élelmiszerek ára 6,0%-kal nőtt. (2025. február 11.)
Amint látható, ezek múlt heti közlések. Az inflációs adat a kudarcos januárra vonatkozik. Jelentem, hogy ismét kétes értékű Európa-rekord címet „nyertünk”, mivel az EU-s tagországok között nálunk volt januárban a leggyorsabb a pénzromlás üteme. Viszonyítás: 2025. január/2024. január.
Először nézzük a valódi győzteseket, azokat az országokat, amelyekben a mutató egyessel kezdődik:
Svédország 1,0 százalék
Írország és Dánia 1,5 százalék
Finnország 1,6 százalék
Olaszország és Málta 1,7 százalék
Franciaország 1,8 százalék
És akkor jöjjenek a sereghajtók, az inflációs mezőny leggyengébb versenyzői:
Portugália, Horvátország, Románia 5,0 százalék
Lengyelország 5,3 százalék
Magyarország 5,5 százalék
Nagyon jelentős differencia regisztrálható, hiszen a valódi győztes (Svédország) és a sereghajtó (Magyarország) között több mint ötszörös a különbség. A Nagy Márton és Orbán Viktor által folyamatosan lesajnált - és sorsdöntő választások előtt álló - Németországban ez az érték 2,3 százalék, a csaknem féléve kormány nélküli Ausztriában 3,5 százalék. Az EU 27-ek átlaga: 3,0 százalék, és talán ez a legrémisztőbb adat, mert ez fejezi ki legjobban, hogy rossz úton járunk. A mi adatunk (5,5 %) több mint 80 százalékkal magasabb, mint a kontinentális közösség középértéke (3,0 %).
A miniszterelnök az arab térségben és Kínában keresi a magyar jövőt, holott az itt van Európában. A kínzóan magas infláció meg Magyarországon. Ezt kellene racionális gazdaságpolitikával visszafogni, és nem Ázsiáról álmodozni. Onnan jöttünk, de nem kívánkozunk vissza!