Lusták és idióták?

Dr. Dávid Ferenc       2021. október 31. 07:37 2021. okt. 31. 07:37

„Most kormánydöntés született a koronavírus-járvány negyedik hullámának megfékezésének újabb védelmi intézkedéseiről. Ezek közül talán a legfontosabb, hogy az átoltottság növelése érdekében a munkáltatók előírhatják az oltás felvételét dolgozóiknak. A magáért, szűkebb-tágabb környezetéért felelősséget érző magyarok közül majdnem hatmillióan felvették az oltást. Itt van azonban egy erőszakos kisebbség, akik szabadságjogaik korlátozását látják abban, hogy nem fertőzhetik meg szabadon embertársaikat. Lehetnek ezek akár vírustagadók, idióta tévtanok követői, a természetes életmód korlátolt, beszűkült agyú hívei. De lehetnek egyszerűen felelőtlen, lusta disznók is. Hát micsoda figurák ők és a mögöttük állók, akik ezt a józan, felelős, a többség érdekeit megvédő kormánydöntést támadják?” (Dippold Pál – Magyar Hírlap)

Merkely professzor szerint az oltás és az ország működik, de sajnos a vírus terjedésével kapcsolatos mutatók egyáltalán nem megnyugtatóak. Meredeken nő és négyezernél több a napi új megbetegedések száma, a kórházban ápoltaké egy hét alatt 70, a lélegeztetőgépen lévőké ugyanezen idő alatt több mint 30 százalékkal emelkedett. Nem csoda, hogy a kormány új – szigorító – intézkedéseket hozott. A kérdés csak az, hogy ezek a szabályok valóban hatékonyabbá és eredményesebbé teszik-e a járvány elleni védekezést. Akik az új regulákról véleményt mondanak (esetleg szakmaiságukat megkérdőjelezik), nos, azok az emberek nem vírustagadók és nem ellendrukkerek, hanem a tudásuk és tapasztalatuk alapján képviselnek más véleményt.

  • Minden épeszű ember támogatja, hogy november 1-jétől kötelező lesz a maszkviselés a tömegközlekedési eszközökön. Ugyanakkor sokunk számára nem érthető, hogy ezt a szigorú előírást miért nem érvényesítik a zárt közösségi terekben és csarnokokban, gondolok itt elsősorban a bolti kiskereskedelmi egységekre és a nagy méretű üzletházakra (plázákra). Tényleg ostobaságnak tartaná Dippold tanár úr, ha azt javasolnánk/javasolnám, hogy a lehető leggyorsabban egészítsék ki a napokban kihirdetett jogszabályt, és szélesítsék a maszkviselési kötelezettség térbeli hatályát?
  • Szintén észszerűnek tűnik, hogy az állam munkáltatói jogkörében – ellentmondást nem tűrve – megköveteli az oltás felvételének kötelezettségét. Ez rendben is van, de az már kevésbé logikus, hogy az önkormányzatok és vállalataik esetében nem él ezzel az erős jogosítvánnyal és a települések vezetőire bízza az idevonatkozó döntést. Az meg már teljességgel elfogadhatatlan, hogy az üzleti szektorban (a profit szférában) a munkáltató jogosult a dolgozók vakcinálásának elrendelésére. Miért „beszűkült agyúak” azok a munkavállalói érdekvédők, akiknek a következő a véleménye: „az oltás fontosságának kiemelt hangsúlyozása mellett a Magyar Szakszervezeti Szövetség elfogadhatatlannak tartja a kormánynak azt a döntését, amely a munkáltatókra hárítja, hogy ők kötelezzék dolgozóikat arra, hogy oltassák be magukat! A szakszervezet szerint egyeztetni kellett volna és nem a diszkriminációt erősíteni úgy, hogy az intézkedés bevezetésével számos kérdés tisztázatlan maradt, miközben a kormány a járvány okozta felelősséget továbbhárította.(…) Az ellátásbiztonságot és az oltási hajlandóság növelését más eszközökkel is meg lehetett volna oldani, nem pedig a munkáltatók erőfölényét erősítve, a dolgozók kiszolgáltatottságát növelve, ad hoc intézkedéseket hozni ”. (Magyar Szakszervezeti Szövetség)
  • Miből gondolja Dippold Pál, hogy a hazai munkáltatók rendelkeznek olyan tudással, amely alkalmassá teszi őket annak megítélésére, hogy indokolt-e kötelezni dolgozóikat az oltás felvételére, vagy sem?! Járványügyi ismeretek és szakmai sztenderdek nem állnak rendelkezésükre, ezek hiányában nehéz lesz megalapozott döntést hozniuk. Kérdezem, Magyarország felelős kormánya miért nem foglalta jogszabályba, hogy a „Tevékenységek Egységes Ágazati Osztályozási Rendszere (TEÁOR)” alapján hol szükséges, hol kötelező az oltás felvétele. Például: vendéglátásban (TEÁOR-szám: 56) igen, de a kiadói tevékenységben (TEÁOR-szám:58) nem. Nemhogy jogszabályt nem alkottak, még egy ajánlást, egy útmutatót sem készítettek, amely segítené a versenyszféra munkáltatóinak a jogértelmezést. Miért „felelőtlen és lusta disznó” az, aki állami (kormányzati) eligazítást vár? Nem ezért vannak, nem ők a védekezés első számú felelősei?

Nyakunkon a járvány negyedik hulláma, de a Magyar Hírlap vezető újságírója válogatott durvaságokat vág azok fejéhez, akik bírálni merik az előkészítetlen és rossz minőségű joganyagokat, és javaslatokat tesznek azok feljavítására. Ez a bűnünk, ezért vagyunk idióták?!