Megmentették Orbánt egy újabb öngóltól, nem büntetik meg a Pride résztvevőit

Föld S. Péter 2025. július 9. 07:00 2025. júl. 9. 07:00

Erős felütéssel kezdte az évet Orbán Viktor, amikor februári évértékelőjén megfenyegette a budapesti Pride szervezőit. Azt tanácsolta nekik, hogy ne bajlódjanak az előkészületekkel, mert az kidobott pénz és idő. Hosszas bizonytalanság és kölcsönös üzengetések után a Fővárosi Önkormányzat nevére vette a rendezvényt, ám a tiltás – és ebből következően a büntetés – így is a levegőben lógott. Hadházy Ákos július 7-én, hétfőn arról tájékoztatta a nyilvánosságot, hogy tudomására jutott: a rendőrség minden résztvevőt egységesen fejenként 80 ezer forintra akar megbírságolni. Lehet, hogy voltak ilyen tervek, ám még aznap kiderült: az a döntés született, hogy a rendőrség nem indít eljárást a Pride résztvevői ellen.

Pedig már feljelentések is születtek az ügyben: a Demokratikus Koalíció elnöke, Dobrev Klára önmagát jelentette fel, Pankotai Lili aktivistát és Karácsony Gergely főpolgármestert is feljelentették, miközben a Facebookon többen a saját fotójukkal jelezték, hogy nem akarnak többletmunkát adni a kínai arcfelismerő szerkezetnek, ezért önként jelentkeznek, hogy ott voltak a Pride-on. A feszültségekre Tuzson Bence igazságügyi miniszter is rátett egy lapáttal, miután börtönnel fenyegette a Pride-hoz nevét adó és ezzel önkormányzati, tehát rendőrségi bejelentés hatálya alá nem eső rendezvényt vállaló budapesti főpolgármestert. 

Karácsony ebben a helyzetben igyekezett csitítani az indulatokat. „Mondtam, tartom, senkit sem érhet semmiféle joghátrány azért, mert kiállt a saját és mások szabadsága mellett, ezt garantálom,” majd hozzátette: „vajon mekkora tömeg kell még, hogy megértsék: a szabadságot és a szerelmet sem betiltani, sem megbüntetni nem lehet?”

A NER kínos ügyeiben egyébként tiszteletre méltó elszántsággal kutakodó Hadházy Ákos független képviselő ezúttal árnyékra vetődött. „Nagyon durva és a jövő szempontjából kiemelten fontos információ jutott el hozzám: a rendőrség – nyilván orbáni parancsra – a Pride résztvevőinek tömeges megbírságolására készül” – írta a Facebookon Hadházy, aki úgy értesült, hogy ezentúl nem lesz szükség emberi közreműködésre, egyszerre lehet tízezreket büntetni. „Már készül az az összekötő rendszer, ami a kamerával rögzített és arcfelismerő mesterséges intelligenciával beazonosított képek alapján automatikusan ki is küldi a büntetéseket az ügyfélkapun keresztül a résztvevőknek. Az informátor szerint azok, akiknek nem volt korábban szabálysértési eljárása, automatikusan és egységesen 80 ezer forintos büntetésre számíthatnak.” 

Talán ez a bejegyzés is közrejátszott abban, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság, amely addig a lehetséges büntetéseket firtató kérdésekre rendre azt válaszolta, hogy még vizsgálódik az ügyben, gyorsan lépett és aznap délután közleményt adott ki. „Az egymásnak ellentmondó nyilatkozatok és az önkormányzati szerepvállalás sokak számára bizonytalanságot okozhatott a jogi értelmezést illetően, feltételezhették, hogy a hatályos szabályok betartásával vesznek részt a rendezvényen. A fentiekre tekintettel, a résztvevőkkel szemben a rendőrség nem indít eljárást” – írták a közleményben.

Mindezt úgy is lehet értelmezni, hogy a rendőrség Orbán segítségére sietett és megakadályozta a miniszterelnököt abban, hogy a Pride „népszerűsítése” után újabb öngólt lőjön. Márpedig Orbán, aki még a Pride másnapján is harcos kedvében volt, erre készült: a Harcosok Klubja tagjainak küldött üzenetében azt állította, hogy az esemény résztvevői büntetésre számíthatnak. Mint mondta, „mindenkit tájékoztattunk, a jogszabályokat mindenki ismeri, a politikának pedig ebben az ügyben már nincs is dolga, minden a hatóságok feladata.”

A miniszterelnök tehát ekkor még úgy tudta, hogy lesz büntetés. Vagy tudta, hogy nem lesz, de igyekezett szigorúnak és elszántnak mutatkozni az övéi előtt. Igaz, némi bizonytalanság már ekkor is tetten érhető volt a megnyilvánulásaiban. Két nappal a Pride előtt az RTL Híradója Brüsszelben arról kérdezte a miniszterelnököt, hogy amennyiben mégis megtartják a rendezvényt, lesz-e oszlatás, mire Orbán azt válaszolta: Mi egy civilizált ország vagyunk, nem bántjuk egymást.

Ennek némiképp ellentmond a Süddeutsche Zeitung azon értesülése, miszerint Pintér Sándor személyesen győzte meg a miniszterelnököt arról, hogy a demonstrációt nem szabad szétverni. „Ki tud 200 ezer embert őrizetbe venni egyetlen délután?” - érvelt a német lap szerint Pintér, aki az összes eddigi Orbán-kormányban belügyminiszterként szolgálta a Fideszt és a Nemzeti Együttműködés Rendszerét. 

Aztán a bírságolással kapcsolatban is hasonlóan döntöttek. Ami észszerű megoldás, hiszen ennyi embert megbírságolni hosszú idő és kínos procedúra, amely nemcsak a Holdról látszik, de a várható fellebbezéseket is figyelembe véve, a 2026-os választásig is eltarthatott volna.