Mocskos a Szajna. És mi van a Balatonnal?
„Tisztelt Tihanyiak! Tisztelt Látogatók!
A Veszprém Vármegyei Kormányhivatal VE/NEF/0656-9/2024 sz. határozata alapján a Balaton vízminőségének romlása miatt, 2024. augusztus 16. napjától a somosi szabadstrand átmenetileg nem üzemel. A kormányhivatal folyamatosan monitorozza a strand vízminőségét, és amennyiben fürdőzésre alkalmasnak találják, arról külön határozatban döntenek. Megértésüket köszönjük! Kérjük, hogy az egészségük védelme érdekében, a strandot átmenetileg ne használják.
Tósoki Imre polgármester”
A polgármesteri közlemény augusztus 16-án jelent meg, és augusztus 20-án estig nem került visszavonásra. A Balaton vízminősége – a fent jelzett szakaszon – lehetetlenné teszi az ingyenes fürdőzést, erről adott tájékoztatást a település vezetője múlt pénteken. Érdekes módon, a helyi polgármester nem tesz említést arról, hogy vajon mi okozhatta a „magyar tenger” fent említett részén a vízminőség-romlást. Az emberfia csak találgathat: 1.) szennyezett víz jutott a tóba; 2.) a nagy meleg miatt kialakult helyzet felborította a strand-közeli szegmens biológiai egyensúlyát; 3.) esetleg elpusztult halak tetemei hoztak fertőzést? Innen, Budapestről is érdeklődésre tarthat számon, hogy mi történt a somosi szabadstrand esetében? Miért hallgat az okokról a helyi polgármester, miért nem fűz indoklást a kormányhivatal a döntéshez? Négy napja nem kaptunk magyarázatot a történtekre.
Ez a hallgatás azért is furcsa, mert a jobboldali sajtó hónapokon keresztül úgy viselkedett, mint egy „Vízminősítő Intézet”. Az Origó, a Magyar Nemzet és a Mandiner minden nap részletesen tudósított a Szajna állapotáról. „Víz-analizáltak” éjjel és nappal, megírták a francia főváros folyójának teljes történetét, mindenre kiterjedően beszámoltak a szennyezettség fajtájáról és szintjéről. Pocskondiázták, gyalázták, szapulták a Szajnát, és még utólag sem zavart senkit, hogy két kiváló úszónk arany, illetve bronzérmet szerzett a folyóban. Mellékesen jegyzem meg, hogy a franciák a Szajna megtisztítására eddig több mint 80 milliárd eurót költöttek el. (A Balatonra ilyen célból vajon mennyit fordítottak?) A hosszútáv-úszás előtt a szakág kapitánya azt mondta: „láttuk a pályát, amely fantasztikus környezetben van, alig 500-600 méterre az Eiffel-toronytól”. A srácok (Rasovszky Kristóf és Betlehem Dávid) nyafogás nélkül vízbe ugrottak és érmeket hoztak, de Fábián Bettina is összehozott egy ragyogó 5. helyezést. Azt persze tudtuk előre, hogy – a „magyar ember nem felejt” jelszó keretében – a kormánypárti sajtó mindent meg fog tenni a párizsi olimpia befeketítéséért. A Szajna vízminőségének valóban rossz állapota kapóra jött nekik. A Magyar Olimpia Bizottság elnöke (Gyulai Zsolt) is szolgálatkészen beállt a sorba, és még a nyári játékok időtartama alatt kijelentette: „Százszor jobb olimpiát tudnánk csinálni. Szervezésben, transzportban, szállásban, megközelítésben és a helyszínekben is. Ebben teljesen magabiztos vagyok”. Ezt leghamarabb 2036-ban bizonyíthatjuk, addig viszont be kell érnünk a Szajna szidalmazásával és az XXXIII. nyári olimpia ócsárlásával.
Szajna-ügyben tehát alaposan ki vagyunk képezve, csaknem szakértőnek számítunk. De mondja meg már valaki – esetleg az Origó, a Mandiner vagy a Magyar Nemzet –, hogy mi a bánat van a mi szeretett Balatonunkkal?!