Ellopták egy miniszter táskáját

Föld S. Péter 2025. április 23. 07:00 2025. ápr. 23. 07:00

Megfújták Kristi Noem táskáját. A hölgy az Egyesült Államok belbiztonsági minisztere, a ridiküljét egy washingtoni étteremben fújták meg. A biztonsági kamerák felvételeinek elemzése alapján, egyelőre annyit tudni, hogy a tolvaj egy orvosi maszkot viselő fehér férfi. Az eset azért is kínos, mert a táskában benne volt a miniszter jogosítványa, lakáskulcsa, sminkfelszerelése, csekkfüzete, gyógyszerei, útlevele, 3000 dollár, valamint a minisztériumi belépőkártyája is. Nem gyakori, de nem is példa nélküli, ami történt: 2013 szeptemberében Orbán Viktor miniszterelnök lánya, Orbán Ráhel tükröspusztai lakodalmán egy mobiltelefont emelt el valaki. A telefon meglett, ám a benne lévő SIM-kártyának, ki tudja milyen adatokkal, nyoma veszett.

Ami az amerikai belbiztonsági miniszter esetét illeti, fájjon emiatt Trump és társai feje. Vagy megtalálják a tettest és a táskában lévő tárgyakat, vagy nem, ez bennünket, magyarokat, közvetlenül csak kevéssé érint. Az viszont igen, hogy 2014 áprilisában, fél évvel a lakodalom után kiderült: mégsem Orbán Ráhel barátnőinek telefonjait lopták el a szeptemberi lagzin, hanem Orbán Viktor miniszterelnökét. Legalábbis így értesült akkoriban a hvg.hu rendőrségi forrásból, ahol nem cáfolták, igaz, meg sem erősítették az értesülést.

Ez bizonyos szempontból jó hír, mert ezek szerint mégsem Orbán Ráhel lánybúcsújáról készült felvételek nyilvánosságra hozatalát kellett megakadályozni mindenáron. A minden ár majdhogynem szó szerint értendő: szavahihető szakemberek, valamint más hozzáértők szerint százmillió forintnál is többet költöttek a két mobiltelefon felkutatására. Hatvan embertől – a lagzi személyzete – vettek DNS-mintát, az egyéb műveleti cselekményekről, valamint az ezekkel járó költségekről most nem is szólva.

Amennyiben viszont a miniszterelnök mobilját fújta meg valaki a lánya lakodalmán, akkor a rendőrségi nyomozás kifejezetten visszafogottnak tekinthető. Mi, egyszerű halandók, akik még sohasem voltunk miniszterelnökök, és eddigi életünkben fel sem merült bennünk, hogy a lányunk lakodalmán hatvan fős személyzet szolgálja a nagytekintetű vendégsereg kényelmét, ha akarnánk, sem tudnánk felfogni, milyen fontos hívószámok, netán nemzetbiztonsági szempontból stratégiai jelentőségű adatok lehetnek egy miniszterelnöki telefon SIM-kártyáján. 

Mindez azért is érdekes, mert egy minden gyanún felül álló, szigorúan ellenőrzött társaság tette tiszteletét Orbán Ráhel tükröspusztai lakodalmán. Hozzávetőleg háromszáz meghívott, megannyi fedhetetlen fazon, ráadásul egy olyan uradalomban történt mindez, ahová a légy is csak erkölcsi bizonyítvány felmutatása és minimum C típusú átvilágítást követően juthatott be.

Nem a később előkerült telefon okozott igazi riadalmat az erre illetékes szervek körében, hanem a belőle kinyert SIM-kártya. Azon lehettek olyan adatok, telefonszámok, beszélgetések nyomai, amelyek nyilvánosságra kerülése számos kellemetlenség forrása lehetne az úri közönség berkeiben. A Légy jó mindhalálig óta tudjuk, ha egy jobb helyen eltűnik valami, mindig a kiszolgáltatottakat gyanúsítják tolvajlással. A Nyilas Misiket, akikbe bármikor belerúghat bárki. Nem meglepő, hogy ebben az esetben is a személyzetet vették elő. Abból indultak ki, hogy az Orbán Ráhel lagzijára vendégként hívott illető nem lehetett a tettes, hiszen oda kizárólag minden gyanún felül álló személyek tehették be a lábukat. Olyanok, akiknek a kezéhez nem tapad közpénz, és a nap 24 órájában, sőt, azon túl is az ország gyarapodásán, valamint a haza üdvén munkálkodnak. Ám hiába a sok millióért levett 60 DNS-minta, úgy tűnik, hogy mégsem a személyzet köreiben kell keresni a tolvajt. 

A helyzet azért így is több mint aggályos: ha ugyanis egy szigorúan ellenőrzött, miniszterekkel és államtitkárokkal súlyosbított vendégsereg esetében megeshet ez a csúfság, akkor teljesen fölösleges azon megütközni, ha a 6-os villamosról leszállva, hiába keressük a pénztárcánkat. 

Az már csak hab a tortán, hogy miután kiderült, mi történt, mindenféle konteók láttak napvilágot. Például az, hogy Orbán Ráhel addig meglehetősen oroszellenes nézeteket képviselő édesapja ez idő tájt lett Oroszország, pontosabban Vlagyimir Putyin feltétlen híve és érdekeinek uniós képviselője. Mindez természetesen csupán feltételezés, a mondat második fele viszont nehezen cáfolható.

Talán soha nem tudjuk meg, hogy ki lopott a miniszterelnök lányának lakodalmán. Egyedül Amerikában bízhatunk, abban, hogy az ottani nyomozó hatóságok szerencsésebbek lesznek a magyaroknál, és fényt derítenek az ott is példátlannak számító ügyre. Ami biztos: az érintettek sem a Tükröspusztán történteket, sem a washingtoni Capitol Burger nevű forgalmas belvárosi étteremben elkövetett táskalopást nem teszik ki az ablakba.